زبان خوراكی ها - من فسفر هستم

22 خرداد 1399   azizi   مطالب و مقالات, تغذیه   0 نظر   124 بازدید   |

من فسفر هستم. من یک شبه فلز از عناصر ضروری بدن انسان هستم و با اینکه بیشتر از سایر فلزات معدنی در بدن پخش شده ام و جز مکمل نسوج و استخوانها هستم، معذلک تاکنون غذاشناسان نتوانسته اند علایم کمبود و گرسنگی مرا در بدن انسان کشف کنند ولی همینقدر می دانند که وجود من برای نسوج و استخوانها و مغز و اعصاب انسان لازم و ضروری است.

خواص فسفرخواص فسفر


ولی کمبود من تولید چه امراضی می نماید تاکنون کشف نشده است. حتی در جنوب ایران و سواحل خلیج فارس و امارات که خاک از نظر من فقیر است، گرسنگی فسفری شناخته نشده و کسی نمی داند تظاهرات این نوع گرسنگی نامرئی چیست؟

در آزمایشگاه اگر یک قطعه استخوان را گرفته فسفر آن را بگیریم غضروفی می شود ولی نخوردن من این ضایعه را نشان نمی دهد تنها اثری که از کمبود من تاکنون شناخته شده است کمی جمعیت است و بخوبی همه می دانند که هرجا فسفر زیاد است جمعیت زیادتر می شود و در جاهایی که خاک آنها فاقد من می باشند احشام نیز پرورش پیدا نمی کنند.

آبهایی که مقدار من در آنها کم است ماهی زیادی ندارند و اگر دارند آن گونه که در آب های پر از فسفر است پرورش یافته نیستند. ماهی قزل آلا که در آب جاجرود پرورش پیدا می کنند به مراتب زیادتر و درشت تر از برادرانشان که از آب رودخانه کرج استفاده می کنند هستند و این به علت فراوانی فسفر در رودخانه جاجرود است.

در مناطق استوایی که احشام دچار گرسنگی فسفری هستند همگی ضعیف بوده، رشد آنها متوقف شده و بدشکلی اسکلت دارند. کمبود من در حیوانات علفخوار سبب می شود که آنها خوی درندگی پیدا کرده و استخوان حیوانات مرده را بجوند.

در مکه بزها به خوردن کاغذ و جویدن استخوان علاقه مند می باشند. آنها استخوان می خورند تا کمبود و گرسنگی نامرئی خود را جبران کنند. من در بادام - مغز هسته - پسته - گندم - جوانه گندم - انگور مخصوصاً غوره - سیر - یونجه - گل لادن - جو - نخود تازه - ذرت - لوبیای تازه - عدس - کلم - اسفناج - مارچوبه - پیاز - کاهو - هویج - سیب - برنج - کرفس - سیب زمینی - گل کلم - تره فرنگی - گوجه و آلو - توت فرنگی - تمشک - گوجه فرنگی - کاسنی - خیار - بلوط - قارچ - کنگر - آرتیشو - گردو - فندق پیدا می شوم.


نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.