زبان خوراكی ها - من آهن هستم

24 خرداد 1399   azizi   مطالب و مقالات, تغذیه   0 نظر   52 بازدید   |

من آهن هستم. فارسی من آهن و عربی من حدید است و یکی از فلزات مشهور می باشم که با پیدایش من از نهصد سال قبل از میلاد مسیح که عصر آهن شروع می شود در خدمت صنایع شما می باشم ولی از ابتدای خلقت در بدن شما به عنوان یک خدمتگزار صدیق خدمت کرده ام.

خواص آهنخواص آهن


قرمزی گویچه های سرخ خون شما در نتیجه وجود من در آنها است. با کم خونی مبارزه می کنم و خون پاک برای شما می سازم. درمان یرقان هستم، کمبود من تولید ضعف کرده و رشد اطفال را مختل می کند و باعث ضعف معده و روده ها می گردد.

خوراکی هایی که سرشار از من هستند هم اصل حیوانی دارند و هم اصل گیاهی در دسته اول می توان از گوشت مخصوصاً ماهیچه ها و قلوه و جگر نام برد و بعد سفیدی تخم مرغ.

در جهان گیاهان مقدار آهن بر حسب نوع خاکی که در آن رشد می کنند تغییر می کند مثلا، در کاهو مقدار آهن از یک تا 50 میلی گرم درصد تفاوت می نماید. بزرگترین علامت گرسنگی نامرئی من در انسان کم خونی است و نخستین تظاهر این گرسنگی در سال اول زندگانی نوزادان دیده می شود و این به علت کمبود و کمی آهن در شیر مادران آنها است این گرسنگی نامرئی در بیش از پنجاه درصد کودکان دهات ایران در سال اول دیده می شود و عده ای معتقدند که در ایران گرسنگی من بیش از گرسنگی کلسیم رواج دارد.

یک علت کمبود من در بدن شما وجود طفیلی های خونخوار است. در استانهای ساحلی دریای مازندران هشتاد درصد مردم مبتلا به این کرمهای معده و روده ای هستند و عده ای با داشتن کرم معده مبتلا به کم خونی نیستند و در حقیقت در بدن آنها کرم ها اهلی و بی آزار شده اند، طبق تحقیقاتی که شده است این طفیلی ها مانند سایر حیوانات خانگی موقعی رام و بی اذیت هستند که غذای کافی در دسترس آنها باشد.

گربه ای که در خانه شما زندگانی می کند اگر به او مرتبا غذا بدهید و شکم او را سیر کنید هرگز دزدی نمی کند و جوجه های مرغ خانه را نمی گیرد و به پرندگان خانگی حمله نمی نماید و برعکس به سراغ موشها که دزدان خانگی می باشند می رود.

گرگ که یک حیوان درنده و وحشی است. موقعی به انسان حمله می کند که گرسنه باشد و به همین دلایل است که انگلهای معدی و روده ای فقط آزارشان به بینوایان می رسد که خوراک کافی ندارند و در بدن اغنیا که غذا بیش از اندازه می خورند رام و بی اذیت می باشند.

من در جوانه گندم - مارچوبه - گردو - جو - برنج - اسفناج - قارچ - چغندر - کاهو - ذرت - شاهی - بولاغ اوتی - زردآلو - کلم - گوجه - کرفس - خرما - سیب زمینی - انگور - فلفل - هویج - پیاز - کاسنی - آلبالو - سیب و پرتغال پیدا می شوم مقدار من در زردک که هویج ایرانی است چندین برابر هویج فرنگی می باشد و در بعضی از نمونه ها به هفت میلی گرم درصد می رسم.

خوشبختانه با لوله کشی شهرها و روستاها و آشنایی مردم با اصول بهداشت روز به روز از تعداد مبتلایان به بیماریهای انگلی کاسته می شود و شر این میهمانان ناخوانده مزاحم و خونخوار از سر ما دور می گردد ولی به هر حال یک انسان بالغ روزانه در حدود شش تا شانزده میلی گرم آهن احتیاج دارد و این عنصر مفید را شما بایستی تماما از خوراکیهایی که می خورید اخذ نمایید.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.