من ویتامین آ هستم. به من ضد شب کوری و ویتامین رشد هم می گویند. از زمان بقراط بیماری شب کوری شناخته شده بود و برای معالجه آن جگر هر حیوانی را که در دسترس بوده ورقه کرده روی چشم می گذاشتند.

پس از هزار سال که کرسی طبابت بدست محمد بن زکریای رازی و ابن سینا افتاد از راه تجربه پزشکان سنتی ایران دریافتند که این اکسیر نامعلوم در چربی کبد بوده و چربی‌های حیوانی دیگر مثل کره درمان این بیماری نیز می باشند ولی هرگز پیش بینی نکرده بودند که پس از ده هزار سال دیگر یعنی در اوایل قرن بیستم بشر پی به ماهیت این اکسیر خواهد برد.

خواص ویتامین آخواص ویتامین آ


کمبود من علاوه بر شب کوری و اختلالات پنهانی و آشکار موجب توقف رشد جوانان می شود. چربیهای حیوانی مانند لبنیات و روغن کبد ماهی و بعضی از میوه ها مانند خرما - نارگیل و بعضی از سبزیها منابع طبیعی من هستند کمبود من در گذشته همواره یک سلسله عواقب مرگبار همراه داشته است در کشورهای چین و ژاپن کمبود من در قرون گذشته یکی از بیماریهای بومی شناخته شده بود و همواره پس از قحطی ها و گرسنگی‌هایی که هر چند سال یکبار در ایران پیدا می شد.

آمار مبتلایان به کوری و نابینائی رو به افزایش می گذاشت چنانچه پس از قحطی 1336 قمری تعداد زیادی کور در همین تهران دیده شد و در شهرهای دیگر ایران نیز مشاهده می شد این ارتباط کوری با قحطی در طب سنتی ایران از مدتها پیش قبل از کشف ویتامین آ شناخته شده بود و همه می دانستند که افزایش کوری یکی از عوارض خشکسالی و گرسنگی حاد می باشد.

پس از شکستن سد شاپور و استیلای گرسنگی بر خطه ی خوزستان بسیاری از شهرهای این استان شهر کوران لقب گرفت ولی امروزه با زرخیز شدن این استان و فراوانی نعمت کم کم این لقب از روی شهرهایی مانند شوشتر و دزفول برداشته شده است.

در حال حاضر گرسنگیهای مرئی و نامرئی ویتامین آ در شهرهای ایران و دهات آباد کمتر دیده می شود ولی در کوهپایه ها و دهاتی که هنوز آباد نشده و مردم غذای کامل ندارند هنوز این بیماری عرض اندام می کند و از ساکنان آنها خراج گزاف می گیرد چند سال پیش که خشکسالی بر قسمت اعظم خاک ایران مستولی شد تعداد مبتلایان به شب کوری در دهات دور افتاده مخصوصاً نواحی کوهستانی زیاد مشاهده شد.

این نواحی در سالهای عادی حاصلخیز و سرسبز می باشند و در بهار و تابستان سیل رمه ها و سیاه چادران بسوی آنها سرازیر می شوند تا از مراتع سرسبز آنها برای چریدن گله های گوسفند استفاده نمایند ولی در سالهای خشکسالی که معمولاً هرچند سال یک مرتبه دیده می شود همه گیاهان نابود می شوند و مرتعی برای چرانیدن رمه ها دیده نمی شود و مردم محل که در سالهای عادی از لبنیات مهمانان خود بهره مند می شوند گرسنه می مانند و در این موقع است که بیماریهای ناشی از فقدان عوامل غذایی از جمله کمبود ویتامین آ در بین آنها رواج پیدا می نماید و مردمان گرسنه و فقیر این نواحی برای معالجه و پیدا کردن کار بسوی شهرها سرازیر می شوند و درنتیجه تعداد بیماران مراجعه کننده به درمانگاه های دولتی و موسسات خیریه زیاد می شوند و آمار مبتلایان به شب کوری بالا می رود این بیماران هنگام غروب آفتاب در ظلمت محض فرو می روند و علت آن این است که در روز چشم آنها به نور خیره می شود و چون بحد کافی تغذیه نشده است خسته شده و آخر روز قدرت دید خود را در اثر خستگی از دست می دهد در طب جدید علت شب کوری را ضایع شدن مواد رنگی چشم در نتیجه ی تابش آفتاب می دانند و چنانچه این اشخاص دچار گرسنگی ویتامین آ باشند قادر بساختن این مواد رنگین نخواهند شد.

من تبادلات یاخته ها را منظم می کنم و از مصالح ساختمانی و غذایی قسمتهای سخت بدن مانند استخوانها، غضروفها و قسمت شاخی موها و پوست می باشم و از غذاهای ضروری و ساختمانی رگ ها و مویرگها می باشم، وجود من برای قسمتهای حساس دستگاه گوارش لازم است، کمبود من پوست را سخت و فلس دار کرده و تولید پینه کرده، روی پیاز مغز مخصوصاً آن قسمت که مربوط به رشد است اثر قطعی دارم و بطور غیر مستقیم روی غده سیب آدم اثر می کنم و کمبود من باعث پر کاری این غده می شود.

من در روغن ماهی - در جگر - در کره - در میوه های روغنی - سیر - پیاز - غلات - اسفناج - زرده ی تخم مرغ - گوجه فرنگی - هویج - عدس - کنگر - آرتیشو - قارچ - انواع کلم - مرکبات - شلغم و میوه های خشک یافت می شوم، من در بعضی از میوه ها و سبزیها به صورت جوهر زردک بوده و در بدن تبدیل به ویتامین آ می گردم.

گرسنگی نامرئی ویتامین ها
یک روز ویتامینها مواد اسرارآمیزی بودند موادی که اثرشان معجزه آمیز بود امروزه همه این مواد را کم و بیش می شناسند و می دانند که گرسنگی نامرئی این مواد چه آسیبی به سلامتی انسان میزند.

هشتاد سال پیش عده ای از محققین متوجه شدند که پرندگانی که با برنج پوست کنده منحصرا تغذیه می شوند لنگ شده و کم کم مفلوج می گردند بعد کم کم دامنه آزمایش ویتامین ها بالا گرفت و این عوامل غذایی یکی پس از دیگری کشف شدند و تظاهرات کمبود و گرسنگی آنها مشاهده گردید و ثابت شد که کمبود این عوامل نه تنها موجب پیدایش یک یا چند مرض مخصوص می شود بلکه اختلالات گوناگونی در کارهای عادی و روزانه ی بدن انسان ایجاد می کند و به همین دلیل می توانیم بگوییم که این عوامل علاوه بر وظایف خاصی که دارند دارای وظایف مشترکی نیز می باشند که کمبود یکی از آنها برای بدن عوارض بیشماری همراه خواهد داشت.

تاکنون بیش از بیست نوع ویتامین شناخته شده ولی نقش همگی آنها مشخص نیست و تنها نقش معدودی از آنها روشن و آشکار می باشد و همچنین همه می دانیم که کمبود و گرسنگی مخفی این عوامل بلاهای بزرگی بر سر بشر وارد آورده و می آورد.

کمبود آنها تولید بیماریهای مشخصی می نمایند که برخی از این امراض در ادوار گذشته شناخته شده و درمان آنها نیز کشف شده ولی تا کشف ویتامین ها علت این امراض نامعلوم بود.

پزشکان و داروسازان از قدیم گیاهانی را که درمان این امراض بودند شناخته و در کتب قدیمی خواص دارویی و غذایی آنها ثبت شده است مثلا بیماری رقت خون که امروزه ثابت شده است که نتیجه گرسنگی نامرئی ویتامین ث می باشد از قدیم شناخته شده و درمان آن را گیاهانی قید کرده اند که امروزه می دانیم دارای این ویتامین بحد کافی می باشند مثلا از قول امام ششم (ع) نوشته اند که کاهو در ساختن خون صالح نظیر ندارد.

بیماری شب کوری از زمان بقراط شناخته شده بود و معالجه آن بدستور بقراط گذاشتن ورقه های نازک جگر حیوانات بود که بر روی چشم می گذاشتند، پس از گذشت دو هزار سال انسان توانست تشخیص دهد که این بیماری نتیجه کمبود ویتامین آ بوده و جگر حیوانات مخصوصاً جگر ماهی مقدار زیادی از این ویتامین را دارد حال می بینیم که در روش مداوای بقراط یک دلیل علمی وجود داشته که حقیقت آن در آن زمان مجهول بوده و تنها از راه تجربه به آن برخورد کرده بودند.


نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.