من ویتامین ب هستم

من ویتامین ب 1 هستم
به من ویتامین ضد ورم عصب هم می گویند. من از گروه ویتامین های ب بوده و به ویتامین ب 1 مشهور شده ام به من انورین ویتامین هم می گویند، من عامل ضد عصبانیت لقب داشته و برای دستگاه گوارش قلب، ریه نهایت لزوم را دارم.

ویتامین بویتامین ب


کمبود من در دستگاه گوارشی اختلالات نظیر: بی اشتهایی، یبوست و نفخ معده تولید می کند، در قلب، کمبود من باعث طپش قلب توام با تنگی نفس شده کمی فشار خون و نارسایی قلب را به وجود می آورد.

بزرگترین عارضه گرسنگی پنهانی من بیماری بربری است که در گذشته در خاور دور که غذای آنها منحصر به برنج سفید کرده بود به صورت یک بیماری بومی وجود داشت و گاهگاهی سرایت آن شدت پیدا کرده و کشت و کشتار بیداد می کرد بربری نوعی فلج است که از پاها شروع شده و بدست می رسد و ممکن است به عضلات سینه و حجاب حاجز هم برسد، این بیماری مبتلایان را لمس و فلج کرده و آنهایی که می توانند راه بروند مجبورند با پاهای ورم کرده و بی حس شده خود لنگان لنگان قدم برداشته و تلو تلو خوران بجلو بروند، این بیماری نه تنها در انسان بلکه در پرندگانی که با برنج سفید کرده تغذیه می شوند ظاهر می گردد. 

باری همه روزه میلیونها نفر از اختلالات معدی، سلسله ی اعصاب، قلب و عروق رنج می برند و پزشکان از فرآورده های مصنوعی من برای آنها تجویز می نمایند و غذاشناسان توصیه می کنند که بهتر است برای رفع گرسنگی این ویتامین به فرآورده های طبیعی از قبیل میوه ها و سبزیها توجه شود.

من محلول در آب بوده و با عرق دفع می شوم و کسانی که در فصل گرما زیاد کار می کنند بایستی از من زیاد استفاده کنند، من در سبوس گندم و جو، در پوست شلتوک برنج و انواع خربوزه مخصوصاً گرمک و همچنین در کاهو - هویج - اسفناج - کلم - گردو - بادام - فندق پیدا می شوم و احتیاج روزانه شما در حال عادی یک یا دو میلی گرم است.

من ویتامین ب 2 هستم
اسم من ویتامین ب 2 می باشد به من لاکتو کلاوین هم می گویند من یک ماده ی رنگی هستم که در اکثر خوراکیها پیدا شده و در برابر هوا و حرارت مقاومت دارم، اشخاص فقیر و بینوا که از غذای کافی نمی خورند مخصوصاً در سالهای قحطی به گرسنگی من دچار می شوند، از علائم مهم و مخصوص و گرسنگی من ترکیدن لب و لب شکری شده است و در گذشته ترک لب را عده ای از پزشکان یک بیماری مسری تصور می کردند و علت آنرا عدم بهداشت صحیح در بین فقرا تصور می کردند ولی بعدا معلوم شد که این بیماری عاملی جز کمبود من ندارد.

فقدان من علاوه بر ترکیدن لب باعث تورم زبان بوده و فشار خون را بسوی قرنیه ی چشم زیاد میکند و چشم را قرمز و خون آلود می کند و چون اکثر گرسنگی من همراه با گرسنگی ویتامین ب 1 می باشد عوارض مشترکی ایجاد می کند.

من در مخمرها مخصوصاً مخمر آبجو - در جگر - تخم مرغ - شیر - انگور - موز - هویج - مرکبات - زردآلو و گوجه فرنگی پیدا می شوم.

گرسنگی مشترک ویتامین های ب 1 و ب 2
فقبرا و بینوایان و کسانی که دچار کم غذایی می شوند به گرسنگیهای ویتامینهای ب 1 و ب 2 مبتلا شده اختلالاتی در سلسله ی اعصاب و دستگاه گوارش آنها پدید آمده و جذب قند در یاخته ها به کندی انجام می گیرد و شاید یکی از دلائل ابتدا به مرض قند باشد و چون مادری در هنگام بارداری غذای کافی و کامل نخورد به گرسنگی ما دچار شده و فرزند او با لب های ترکیده و چشمان خون آلود و اعصابی ناراحت، تندخو و سریع القضب بدنیا می آید.

جانیان بالفطره
نوزادانی که در رحم مادر به گرسنگی ما دچار می شوند و با علائم ذکر شده در بالا بدنیا می آیند، اکثر اشخاصی ناراحت و خشن می باشند، این دسته از نوزادان که شقاوت را از رحم مادر گرفته اند اگر تربیت صحیح نشوند و با تغذیه مناسب گرسنگی مزمن خود را معالجه نکنند ممکن است در اثر عدم کار منظم مغز و سلسله اعصاب دچار اشتباه شده و دست به کار جنایت شوند، لذا در قرن گذشته این گونه نوزادان را جانیان بالفطره می دانستند ولی بعدا غذاشناسان این نام ننگین و نامناسب را از روی آنها برداشتند و ثابت نمودند که این دسته از کودکان مبتلا به کمبود ویتامین ب 1 و ب 2 بوده و چنانچه گرسنگی آنها برطرف شود ممکن است به اشخاص سالم و صحیح العمل تبدیل شوند.

اینجا است که می گوییم اگز غذای انسان مرتب شود و گرسنگی ها از بین روند دزدی - جنایت و شرارت از بین می رود و ما ویتامینهای ب 1 و ب 2 تواما در اکثر میوه ها و سبزیها مخصوصاً در سیب - گلابی - گیلاس - آلو - گوجه - هلو - انگور - خرما - زردآلو - گردو - بادام - فندق - نارگیل - شاه بلوط - پسته و بادام زمینی وجود داریم.احتیاج انسان روزانه به ویتامین ب 2 یک تا پنج میلی گرم است.

من ویتامین ب 6 هستم
من از گروه ویتامین ب بوده و گرسنگی من سبب تولید زخمهای جلدی و جراحت آنها می شود و یکی دیگر از دلائل ریزش مو و خراشهای پوستی است کار من ارتباط نسوج با گویچه های قرمز خونه است، گرسنگی من تولید درد و خستگی در عضلات بدن کرده و ماهیچه ها را سفت و سخت می نماید، من در اختلالات عصبی و استفراق دوران آبستنی نقش اساسی دارم، من در مخمر آبجو، جگر - سبوس، جوانه ی گندم، جو و گوشت ماهی پیدا می شوم مقدار احتیاج روزانه شما به من دو میلی گرم در شبانه روز است.

من ویتامین ب 12 هستم
فقدان مدر در بدن تولید کم خونی می کند و از نشو و نمای بدن جلوگیری می کند ومانع نمو انسان و حیوان می گردد. منبع اصلی من جگر حیوانات است و در کندو - وشا و بعضی از صمغ ها وجود دارم فرمول من هنوز پیدا نشده است ولی همینقدر می دانند که در وجود من چهار درصد فلز کوبالت موجود است. رنگ من قرمز است و هر چه بیشتر قرمز باشم اثرم بیشتر است مقدار احتیاج روزانه شما به من در حدود پنج گاما می باشد.

پایان جلد اول کتاب زبان خوراکی ها
نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.