تفرش دیار آب و آئین

10 تیر 1399   marzie.kokabian   مطالب و مقالات, گردشگری   0 نظر   14 بازدید   |

تفرِش یا گبرش یکی از شهرهای استان مرکزی در ایران و مرکز شهرستان تفرش است. سابقه سکونت در این منطقه به دوران مادها برمی‌گردد. دیرینگی این شهر به پیش از اسلام می‌رسد و اغلب نام نخستین آن را «گبرش» می‌دانند که از «گبر» به معنی زرتشتی می‌آید.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


معرفی جاذبه های گردشگری تفرش
شهر تفرش به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی در فصل تابستان آب‌و‌هوای معتدلی دارد. روستاهای پیشین فَم و تَرخوران، امروزه محله‌های اصلی شهر تفرش را تشکیل می‌دهند.

نقاط مهم و دیدنی شهر تفرش
آرامگاه پروفسور محمود حسابی و بقعهٔ شاهزاده احمد در روستای کوهین از مناطق مهم این شهر به شمار می روند.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


قناتهای معروف تفرش
قنات بزرگ ششناو با آب دهی دائمی مربوط به دوره سلجوقیان که مظهر آن در داخل مسجد تاریخی ششناو می‌باشد.
قنات کنار برکه از ابتدای بهار تا اوایل تابستان سرسبزی و طراوت خاصی به منطقه زیبای کناربر می‌بخشد.
قنات استریه به موازات قنات کناربر در آنسوی رودخانه کناربر در کوهپایه کوه ورمنار به صورت فصلی جاری می‌باشد.
قنات جمال آباد به صورت دائمی در منطقه جمال آباد سهم عمده‌ای در آبیاری زمین‌های کشاورزی آنجا دارد.
قنات خرزنو در بالای پارک حکیم نظامی قرار دارد که ضمن مصارف کشاورزی با داشتن چشم‌اندازهای زیبا در تمام فصول سال گردشگران زیادی از مناظر و آب قنات استفاده می‌کنند.
قنات کهریز کریان در 25 کیلومتری غرب تفرش درتمامی ایام سال مسافران زیادی از چشمه و مناظر بسیار زیبای اطراف آن بهره‌مند می‌شوند.
قنات آسیابه در کنار رودخانه آسیابه قرار دارد و بخش بزرگی از زمین‌های کشاورزی منطقه را تحت پوشش جهت آبیاری قرار می‌دهد.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


مکان های تاریخی و دیدنی تفرش
سنگ نگاره‌های یازیلی چای از مکان های دیدنی تفرش 
این سنگ نگاره‌های مربوط به هزاره سوم تا ۱ قبل از میلاد تا هزاره اول قبل از میلاد است که در شهرستان تفرش، بخش مرکز ی، دهستان رودبار، روستای دربر واقع شده است.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


مقبره میرعلام تفرشی از مکان های دیدنی تفرش 
این بنا تنها بقعه شش ضلعی و از هندسه معماری دوره صفویه برخوردار بوده است. ضمن استفاده از مصالح ساده از طراحی بسیار قوی برخوردار است که نشان از یک قدرت و یک شاهکار معماری است.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


مسجد جامع شِش‌ ناو از مکان های دیدنی تفرش
این مسجد از جمله مساجد قدیمی استان مرکزی است که در محله فَم شهر تفرش واقع شده‌است. بنای اولیه مسجد از آثار دوره سلجوقی است که در دوره‌های بعد قسمت‌هایی به آن اضافه شده‌است.

این مسجد دارای مقصوره، شبستان، ایوان و صحنی مفرح است. علت انتخاب نام شش ناو برای مسجد وجود قناتی در زیر مسجد است که توسط شش عدد ناو در بیرون مسجد و پس از عبور از زیر درخت چناری بزرگ و کهن سال، تقسیم شده و به محله‌های اطراف جریان پیدا می‌کند. قدمت قنات به قرن سوم هجری قمری بازمی‌گردد.

وجه تسمیه شش‌ناو همین ناودان‌های شش‌گانه است که برای سهولت در امر توزیع آب ایجاد شده‌اند. 
برفراز مقصوره مسجد شش ناو، گنبدی کلاه‌خود با قاعده‌ای به شکل هشت ضلعی و ساقی به بلندی پنج متر تماماً از آجر دیده می‌شود.

تفرش دیار آب و آئین


آب‌انبار بلور از مکان های دیدنی تفرش
این بنا مربوط به دوره قاجار است در حال حاضر این بنا تبدیل به رستوران سنتی در تفرش شده است آب انبار بلور در محله فم شهر تفرش و در نزدیکی تکیه زاغرم، مسجد شش ناو، گرمابه فم و امامزاده محمد قرار دارد تمام ستون‌ها با تیرهای چوبی به یکدیگر کلاف‌کشی شده‌اند
دیوارهای خشتی، دوازده ستون، 18 جرز و بیست گنبد و دو کانال تهویه هوا فضای اصلی آب‌انبار را تشکیل می‌دهند.

مکان های گردشگری و طبیعی تفرش

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


آبشار قطره باران یکی از مکان های گردشگری تفرش 
آبشار قطره باران یا آبشار کوه باران در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان تفرش قرار دارد اطراف این آبشار،که در یک دره سرسبز قرار گرفته، پوشیده از گیاه پرسیاوش است و منظره‌ای دیدنی در تفرش به وجود آورده است ریزش آب قنات بر روی گیاهان اطراف آبشار فضایی روح‌بخش را در دل بیابان‌ها برای گردشگران ایجاد کرده است به‌تازگی در این مکان پلکانی به سمت آبشار و سرویس بهداشتی ساخته شده است.

تفرش دیار آب و آئین


منطقه شکار ممنوع بازرجان یکی از مکان های گردشگری تفرش
منطقه شکار ممنوع بازرجان منطقه‌ای کوهستانی است که در شمال شرق تفرش قرار گرفته. در این منطقه رودخانه قره‌چای و ۲۹ چشمه آب جریان دارد و ۵ چشمه به‌عنوان آبشخور برای حیوانات قابل استفاده است. ۲۸ گونه پستاندار در این منطقه زندگی می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها گرگ، گراز، کفتار، میش، بز، کل و قوچ‌اند. پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان علفی، بوته‌ای، درختچه‌ای و درختی می‌شود.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


غار امجک یکی از مکان های گردشگری تفرش
غار امجک در شمال غربی این شهر بالای دیواره‌های دره سلطان امجک قرار دارد. این غار ۴ تالار، ۵۰۰ متر طول و ۱۰۰ متر عمق دارد. برای وارد شدن به این غار باید از دیواری به طول ۱۲ متر عبور کرد که در کنار این ورودی و داخل غار یک نردبان به طول ۱۰ متر وجود دارد بعد از پایین رفتن از این نردبان محدوده چکیده‌سنگ‌ها و چکنده‌سنگ‌ها و در انتهای آن یک دهلیز پر از آب قرار دارد برای وارد شدن به این غار تجهیزات کامل غارنوردی مورد نیاز است.

تفرش دیار آب و آئینتفرش دیار آب و آئین


صنایع دستی تفرش
دست بافت‌های سنتی (قالیبافی، گلیم بافی)، رودوزی‌های سنتی (تفرشی دوزی یا درویشی دوزی)، آثار چوبی (منبت کاری، معرق)، آثار فلزی (مسگری، سفیدگری) و آینه کاری از صنایع دستی تفرش است.

منبع: سایت دلگرام

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.