پرورش دادن رویاها

15 تیر 1399   marzie.kokabian   مطالب و مقالات, روانشناسی   0 نظر   101 بازدید   |

در اینجا با سوال بزرگی روبه رو می شوید «اگر مطمئن بودید که حتماً به رویای خود تحقق می بخشید کدام رویا را در ذهن خود تصویر می کردید؟»

پرورش رویاهاپرورش رویاها


جرأت دیدن کدام رویا را دارید؟
اگر تضمینی وجود داشت که می توانید به هر هدفی که دارید از هدفهای بزرگ گرفته تا هدفهای کوچک برسید، این هدف کدام بود؟ اگر یک میلیارد چکی برای شما می نوشت که به کمک آن به بزرگ ترین رویای زندگی تان برسید، آن رویا چه می توانست باشد؟

کجا بودید و چه می کردید؟ اگر زندگی خانوادگی و روابط زناشویی شما می توانست عالی و بی کم و کاست باشد، چه شکل و شمایلی پیدا می کرد؟ به این سوالات به روشنی و با دقت جواب بدهید آنها را یادداشت کنید.

روی آینده خود کار کنید
برای ایجاد آینده آرمانی خود، ابتدا باید با فهرست رویا شروع کنید. آنچه را که دوست دارید به آن برسید آنچه را که دوست دارید تهیه کنید، دقیقاً بنویسید و فرض را بر این بگذارید که محدودیتی متوجه شما نیست.

فهرست خود را به گونه ای بنویسید که بدانید حتماً موفق خواهید شد. هنری دیوید تورنو زمانی نوشت: «آیا قصرهای خود را در آسمان بنا کرده اید؟ بسیار خوب دست به کار شوید و پایه های آن را در زیر ان بنا کنید» وقتی از اندیشه های محدود کننده فاصله می گیرید، می توانید دست به کار شوید و هدفهایتان را تحقق بخشید.

چگونه به هر هدفی دسترسی پیدا کنید
یک روش هفت مرحله ای وجود دارد که از آن برای هدف گذاری و رسیدن به موفقیت می توانید استفاده کنید. این هفت مرحله فرمولی را نشان می دهد که می توانید از آن برای تغییر دادن سریع زندگی خود استفاده نمایید.

اقدام اول: دقیقاً تصمیم بگیرید که چه می خواهید
یک هدف مشخص، واقعی، خاص و قابل اندازه گیری با زمان تحقق است. اما هدف غیر مشخص و غیر شفاف اصولاً هدف نیست. یک خیال است که در هوا شناور است. اشخاصی که هدفهای شفاف و روشن دارند، کسانی که دقیقاً می دانند چه می خواهند، شرایطشان متفاوت از کسانی است که صرفاً امیدوارند و می خواهند به جایی برسند. 

اشخاص اغلب در همایشها به من مراجعه می کنند و می پرسند هدفشان چه باید باشد. در جوابشان می گویم تنها آنها هستند که می توانند تصمیم بگیرند. شگفت انگیز است که بسیاری از آنها می گویند هدف گذاری برایشان بسیار دشوار است و من هم با آنها موافقم.

دشوار است اما در ضمن ضروری است. با داشتن هدفهای روشن هر کاری را که بخواهید می توانید انجام بدهید. بدون هدف گذاری تقریباً هیچ کاری نمی توانید انجام بدهید.

یکی از دلایل اصلی ناکامی اشخاص در زندگی این است که آنها بخش قابل ملاحظه ای از اوقات خود را صرف کارهایی می کنند که یا کم ارزش است و یا به طور کلی فاقد ارزش می باشد. و دلیل اینکه این همه وقت صرف می کنند این است که در واقع نمی دانند در زندگی دنبال چه می گردند. وقتی هدفهای روشن داشته باشید، توانایی شما در مدیریت بر زمان تا حدود زیاد بهبود می یابد.

از زمان خود به درستی استفاده کنید
برای اینکه بدانید آیا از زمان به درستی استفاده می کنید از خود بپرسید «آیا این مرا در راستای تحقق یکی از هدفهایم سوق می دهد؟« اگر این فعالیت به شما کمک می کند که به هدفی که برای خود تدارک دیده اید برسید، از زمان خود استفاده درست می کنید.

اگر غیر از این باشد، از زمان خود به درستی استفاده نمی کنید.
وقتی عادت کنید که تنها کارهایی را انجام بدهید که شما را به جانب هدفتان هدایت کند، زندگی تان متحول می شود. نتایجتان بهتر می شود. دیری نمی گذرد که می بینید در جانب تحقق خواسته های خود در حرکتید.

وقتی حدف روشنی برای خود در نظر می گیرید و دقیقاً می دانید که چه می خواهید، از دست زدن به هر اقدامی که شما را به هدفتان نمی رساند خودداری می ورزید. فرصتی برایتان باقی نمی ماند که آن را صرف انجام دادن کارهایی بکنید که شما را در تحقق خواسته هایتان یاری نمی کند.

کمتر تلویزیون تماشا می کنید. کمتر به رادیو گوش می دهید و اگر قرار است که روزنامه بخوانید به سرعت این کار را انجام می دهید. دوستان و فعالیت های خود را به دقت انتخاب می کنید.

تنها با کسانی صرف وقت می کنید که از مصاحبت با آنها لذت می برید، با کسانی معاشرت می کنید که بتوانید از آنها مطلبی بیاموزید و سرانجام به این گفته قدیمی توجه کنید« اگر نمی دانید به کجا می روید، از هر راهی که بروید فرقی نمی کند»

اقدام دوم: هدفهایتان را مکتوب کنید
هدفهایتان را روی کاغذ بنویسید. میان مغز و دست شما اتفاق فوق العاده ای می افتد. وقتی قلم و کاغذی بر می دارید و هدفهایتان را مکتوب می کنید هم زمان قوانین انتظارات، جذابیت و همخوانی را فعال می سازید. به این باور می رسید که می توانید به هدفهای خود دست پیدا کنید.

مکتوب کردن هدفها بر عزم و اراده شما می افزاید تا هر اقدامی را که برای دستیابی به هدفهایتان ضرورت دارد، انجام بدهید. وقتی هدفهایتان را مکتوب می کنید، با سرعتی معجزه آسا به آنچه می خواهید دست پیدا می کنید با نوشتن هدفهایتان احتمال دستیابی به آنها ده برابر می شود.

اقدام سوم: مایل باشید که بهای کار را بپردازید
مشخص کنید برای دستیابی به هدفتان چه بهایی را باید پرداخت کنید. فهرستی از همه کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. آیا همه روزه باید کارتان را کمی زودتر آغاز کنید؟ کمی بیشتر تلاش کنید؟

کمی بیشتر پشت میزتان باقی بمانید؟ اینها را یادداشت کنید آیا باید بر میزان آموزشها و مهارتهای خود بیفزایید؟ آیا باید در دوره های آموزشی ثبت نام کنید؟ اینها را هم یادداشت کنید آیا باید شغل، صنعت و یا حرفه تان را تغییر بدهید؟ یادداشت کنید.

قانون علت و معلول یکی از قوانین مهم و آهنین عالم هستی است. برای آنچه می خواهید باید بهایی بپردازید این بها را باید از قبل و به طور کامل بپردازید. قانون کاشت و برداشت، قانون برداشت و کاشت نیست. باید قبل از برداشت بکارید.

وقتی تمایل داشته باشید هر کاری را که لازم است انجام بدهیدف هر قیمتی را که لازم است بپردازید، تا هر جا که لازم است بروید و هر از خود گذشتگی را که لازم است انجام بدهید، نشان می دهید که برای دسترسی به هدفتان از آمادگی لازم برخوردارید.

اقدام چهارم: برنامه دقیق و مفصلی بریزید
برنامه ای به شکل مکتوب تهیه کنید به خاطر داشته باشید که توانایی تهیه فهرست هدفها به طور مکتوب و برنامه ریزی برای تحقق آنها مهارت بسیار مهمی برای رسیدن به موفقیت است. برای تهیه برنامه باید فهرستی از آنچه به ذهنتان می رسید به منظور انجام دادن کارها برای رسیدن به هدفهایتان تهیه کنید. پس از آنکه این فهرست را تهیه کردید، می توانید مواردی را که بعداً به ذهنتان می رسد، به آن بیفزاید.

می توانید در تهیه این فهرست رعایت اولویت ها را بکنید. کدام کار است که برای دستیابی به هدفهایتان باید آن را قبل از بقیه انجام بدهید؟ کدام کارها را باید ابتدا و قبل از کارهای دیگر انجام بدهید؟ کدام کارها انجام شدنشان منوط به انجام شدن بعضی از کارهای دیگر است؟

تهیه برنامه ای برای عمل و اقدام در حکم فراهم آمدن مسیری است که روی آن بتوانید بدوید. اینگونه میزان باور و اعتقاد شما برای رسیدن به هدف افزایش می یابد. به تدریج متقاعد می شوید که دستیابی به هدفهایتان امکانپذیر است. کم کم امکانات و احتمالاتی را متوجه می شوید که در صورت نبود یک برنامه مکتوب هرگز آنها را متوجه نمی شدید.

اقدام پنجم: برنامه را به اجرا بگذارید
برای تحقق هدفتان دست به کار شوید و کاری را که لازم است، صورت بدهید پس از آنکه هدفی را مشخص نمودید و آن را مکتوب کردید، وقتی مصمم شدید بهایی را که لازم است بپردازید، باید بلافاصله اقدامی صورت دهید.

حتی اگر این کار برقراری یک تماس تلفنی یا کسب یک اطلاعات باشد آن را انجام دهید. تا زمانی که کار مشخصی صورت ندهید صرفاً یک تمرین لذت بخش انجام داده اید. انگار که در خیال شده اید. سوئیچ اتومبیلتان را در جا سوئیچی قرار داده اید اما هنوز آن را نگردانیده اید.

اقدام ششم: همه روزه کاری صورت دهید
همه روزه کاری صورت دهید تا شما را به جانب مهمترین هدفی که دارید به حرکت درآورید. این یک اصل مهم است که به شما نیرو می دهد برای اینکه انگیزه لازم را پیدا کنید باید همه روزه کاری صورت دهید.

اقدام هفتم: هرگز تسلیم نشوید
پیشاپیش تصمیم بگیرید که هرگز تا نرسیدن به هدف خود دست از تلاش برندارید بدون توجه به اینکه با چه موانع و مشکلاتی روبه رو می شوید، مصمم شوید که پیوسته کاری صورت دهید تا به موفقیت که دنبال آن هستید برسید وقتی از قبل تصمیم می گیرید و مصمم می شوید که کاری صورت دهید به یک حاشیه امنیت روانی می رسید.

اینگونه وقتی مشکلاتی بروز می کنند به لحاظ ذهنی از آمادگیی برخوردارید که به جای تسلیم شدن، به کارهایی که باید بکنید ادامه بدهید تا به موفقیت تضمین شده ای دست یابید.

اسرار میلونرهای خودساخته
اگر هدف شما کسب درآمد است بدانید اغلب کسانی که در حال حاضر پولدار هستند بدون پول شروع کردند و یا حتی به شدت مدیون بودند. تقریباً تمامی کسانی که امروز در رأس قرار گرفته اند زمانی در قعر بودند. تقریباً تمامی کسانی که در جلوی صف ایستاده اند، زمانی در انتهای صف بودند. تقریباً تمامی کسانی که امروز ثروتمند هستند، زمانی فقیر بودند. 

اغلب میلونرها خودساخته هستند و به عبارت دیگر، با هیچ شروع کردند و راهشان را به سمت بالا هموار نمودند. دنیای ما در حال حاضر بیش از سیصد میلیاردر و مولتی میلیاردر دارد.

بسیاری از آنها از صفر شروع کردند و با تغییر دادن فکرشان توانمندیهای درون خود را آزاد کردند تا به نتایج مالی فوق العاده زیادی دست پیدا کنند. این را هم بدانید هر کاری را که دیگران در محدوده عقل و منطق انجام داده اند شما هم می توانید انجام دهید. راستی هدفهای شما کدامند؟

قدرت تعهد
یکی از سخنان جالبی که شنیده ام از کوهنوردی به نام چارلز موری است. تا زمانی که تعهد و عزم جزمی در میان نباشد همیشه امکان برگشتن و بی حاصل بودن وجود دارد.

حقیقتی وجود دارد که جهل ناشی از آن ایده ها و برنامه های عالی و با شکوه را می کشد و آن حقیقت این است به محض آنکه کسی متعهد می شود، عنایت خداوند از در وارد می شود. همه چیز به کمک شخص می آید.

حوادث ناشناخته و غیر مترقبه ای اتفاق می افتند. کمک های طبیعی از راه می رسند چیزی که در خواب هم دیده نمی شدند. بعد از آن او به سخنی از گوته اشاره می کند:

آیا سختکوش هستید؟ از این لحظه استفاده کنید هرکاری را که می توانید انجام دهید، یا هر رویایی را که می توانید داشته باشید شروع کنید.
در شجاعت نبوغ، قدرت و اعجازی نهفته است. کافی است که دست به کار شوید تا ذهنتان رشد کند. شروع کنید، دیری نمی گذرد که کار انجام می شود.

تمرینات عملی
1-اگر بدانید که صددرصد موفق می شوید کدام هدف بزرگ را برای خود در نظر می گیرید؟
2-فهرست رویایی خود را تهیه کنید آنچه را که می خواهید بنویسید فرض را بر این بگذارید که محدودیتی در کار نیست.
3-سبک و طرز زندگی عالی و بی کم و کاست خود را در نظر بگیرید اگر به لحاظ مالی مستقل بودید و می توانستید در هر نقطه ای که انتخاب می کنید به هر شکلی که می خواهید زندگی کنید چه چیزی را تغییر می دادید؟
4-فهرستی از ده هدفی را که می خواهید در سال آینده به آن دست یابید تهیه کنید از میان این اقلام یک هدف را که از همه برایتان مهمتر است در نظر بگیرید این هدف باید از گونه ای باشد که بیشترین تأثیر را بر زندگی شما بگذارد.
5-مهمترین هدفتان را روی یک کاغذ جداگانه بنویسید این هدف باید قابل اندازه گیری باشد. زمانی را برای تحقق آن در نظر بگیرید.
6-برنامه ای مکتوب برای دستیابی به این هدف تهیه کنید. فهرست همه کارهایی را که برای دستیابی به این هدف می توانید انجام دهید، تهیه کنید.
7-بلافاصله برنامه را به اجرا بگذارید. وقتی شروع کردید خودتان را عادت و نظم و ترتیبی بدهید که همه روزه برای دستیابی به هدفتان کاری صورت دهید. تا زمانی که به هدف خود نرسیده اید از پای ننشینید.

کتاب فکرتان را عوض کنید تا زندگیتان تغییر کند
نویسنده: برایان تریسی
مترجم: مهدی قراچه داغی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.