همه چیز درباره تغذیه و سلامتی- بخش پانزدهم
تغذیه و سلامتی

اختلالات تغذیه
سنین نوجوانی برای دختران و پسران دوران حساسی است. اغلب آنان برای اندام خود اهمیتی بیش از اندازه قائلند و در باره دستیابی به اندام بی نقص، رویا پروری می کنند. پسران معمولا به انجام ورزش هایی تاثیر گذار در وزن و دختران نیز به رژیم های غذایی آن چنانی روی می آورند.

این رژیم ها، اغلب ضد چربی بوده و دنبال کردن آنها در سنین نوجوانی، تاثیرات خطرناکی در سلامت بدن ایفا می کند. پرداختن بیش از اندازه به وزن و اندام در دختران، به کسب عاداتی چون انجام ورزش بیش از حد، وادار کردن خود به استفراغ و سوء استفاده از داروهای ملین و ادرار آور می انجامد.

روی هم رفته متمرکز شدن بر تناسب اندام، به بروز اختلالات مختلف در امر تغذیه می انجامد. برآورد می شود یک میلیون آمریکایی به یکی از انواع این اختلالات دچارند. اختلالات تغذیه معمولا با مشکلات روانی همراه است.

بی اشتهایی و جوع
بی اشتهایی عصبی یک اختلال غذایی است که معمولا در سنین 14-15 و یا زودتر رخ می دهد و ممکن است به طور متفرقه تا 18 سالگی نیز ادامه یابد. این اختلال، بیشتر در دختران دیده می شود. اما شمار پسران مبتلا به آن نیز در حال افزایش است.

بی اشتهایی به علت ترس شدید از اضافه وزن و تمایل به لاغری رخ می دهد و معمولا به سوء تغذیه ارادی یا کمبود کالری و در نهایت به کمبود وزن می انجامد.

این اختلال با بروز بی نظمی در دوره های ماهیانه، پوکی استخوان در زنان و احتمال مرگ زود هنگام در زنان و مردان ارتباط مستقیم دارد.

جوع نوع دیگری از اختلالات مربوط به تغذیه است که با از دست دادن کنترل در خوردن غذا و به دنبال آن استفراغ ارادی مشخص می شود. افراد مبتلا به این اختلال نخست به صرف غذاهای پرکالری و سپس به برگرداندن عمدی غذا یا استفاده از داروهای ملین و ادار آور مبادرت می ورزند.

نشانه های اختلال تغذیه
درصورت بروز نشانه های زیر در فرزندان خود، به متخصص تغذیه مراجع کنید:

- اعتماد به نفس اندک
- کاهش 15% یا بیشتر وزن بدون هیچ علت خاصی
- ترس از اضافه وزن یا چاقی
- عادت به پس دادن ارادی غذا، استفاده از داروهای ملین و ادرار آور به دنبال آن کاهش وزن
- تصور داشتن اندام ناهنجار، در صورت برخورداری از وزن متعادل یا کمبود وزن
- نگرانی در مورد غذا، کالری و وزن
- الگوهای نامناسب و بسیار محدود غذایی، حذف وعده های غذایی، ناشتا ماندن به مدت طولانی یا حذف یک یا چند گروه غذایی از برنامه غذایی
- میل به تنها غذا خوردن
- استفاده از لباس های گشاد برای پنهان کردن کاهش وزن
- تاخیر در بلوغ
- کمبود وزن و برخورداری از توده بدنی کم تر از میزان عادی
- مقید کردن خود به انجام ورزش بیش از اندازه
- انکار شدید اختلال تغذیه
- رویگردان شدن از دوستان و خانواده
- رخ دادن اتفاقی پر استرس در گذشته یا به تازگی

در صورت مشکوک شدن به اختلال تغذیه در فرزند خود، به سرعت به پزشک مراجعه کنید. زیرا اختلالات به سوء تغذیه و حتی مرگ منجر می شوند. بهترین درمان آن ها نیز استفاده از ترکیبی از تجویزهای دارویی، اقدامات روان شناختی و در پیش گرفتن تغذیه مناسب است.

تغذیه و دانشگاه
در این سنین اندازه پیمانه های مصرفی برای فرزندان تان مطابق اندازه پیمانه های بزرگسالان است. دانشجویان در دوران تحصیل در دانشگاه به علت کمبود وقت یا پول معمولا به سمت کسب عادات غلط غذایی پیش می روند.

هم چنین به علت وجود گزینه های محدود در بوفه، ماشین های خودکار فروش قهوه، آب میوه و آب نبات و سهولت تهیه غذاهایی از قبیل ساندویچ و پیتزا، ضعف بسیار بزرگی در رژیم غذایی دانشجویان بروز می کند.

عدم وجود برنامه غذایی مناسب و کاهش تحرک، از معایبی است که در دوران دانشگاه، زندگی جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین تعجبی ندارد اگر دانشجوی جدیدالورودی را مشاهده کنید که اولی سال ورود به دانشگاه، 15 پوند بر وزنش افزوده شود!

اهمیت صبحانه
یکی از شایع ترین و اصلی ترین عادات غذایی غلط دانشجویان، حذف صبحانه است. همان طور که پیش از این گفته شد، صبحانه از مهم ترین وعده های غذایی روزانه است. زمانی که از خواب برمی خیزیم، بدن ما به مدت 8 ساعت از دریافت هرگونه سوخت محروم بوده است.

بنابراین حذف صبحانه به هیچ عنوان منطقی نیست، حتی اگر این صبحانه یک تکه شیرینی به همراه آب میوه یا صبحانه های تهیه شده از گندم کامل، شیر بدون چربی و اندکی میوه باشد که در میان دانشگاه یا در بوفه و یا در منزل صرف شود.

هم چنین می توانید از غذاهای گرم نیز به عنوان صبحانه استفاده کنید. دریافت صبحانه، مغز و بدن را برای یک روز پرکار آماده می کند و سبب می شود دانشجویان کم تر به خاطر گرسنگی در میان روز به سمت دریافت وعده های پرچرب و پرکالری تمایل پیدا کنند. از سوی دیگر حالت خواب آلودگی، مخصوصا در کلاس های اولیه صبحگاهی را از بین می برد!

رژیم غذایی نامناسب
دوران دانشگاه برای بسیاری از جوانان اولین تجربه زندگی بیرون از منزل و جدا از خانواده است. آنان در این دوران به تنهایی مسئول کنترل و تامین تغذیه خود هستند. از سوی دیگر انواع مختلف مواد غذایی نیز در اختیار آنان قرار دارد که در واقع ارزش جایگزین شدن به جاهای سالم و مناسب را ندارند.

ماشین های خودکار فروش مواد غذایی از این دست هستند. بیشتر مواد غذایی که به وسیله این ماشین ها در اختیار دانشجویان و سایرین قرار می گیرد، پرچرب و پرکالری است.

به عنوان نمونه یک بسته کوچک چیپس حاوی 18 گرم چربی و 250 کالری است. پاپ کورن کم چرب، چوب شور، نوشیدنی های کم شیرین، کراکرهای تهیه شده از گندم کامل در صورتی که در حد اعدال مصرف شوند، گزینه های مناسب تری به شمار می روند.

در صورتی که ماده ای برای رفع تمایل خود به شیرینی جستجو می کنید، می توانید از اندکی پاستیل و یا آب نبات شیرین بیان استفاده کنید. این مواد جایگزین غذای اصلی نمی شوند اما دست کم چربی و کالری کمی دارند. بیشتر مواد غذایی موجود در ماشین های خودکار، به علت داشتن قند مصنوعی برای مصرف طولانی مدت مناسب نیست.

در ماشین های خودکار، نوشیدنی های شیرین فراوان یافت می شود. یک نوشابه معمولی 12 اونسی حدود 150 کالری انرژی دارد که تمامی آن از قند موجود در نوشابه تامین می شود. بنابراین پول خود را به هدر ندهید و از یک بطری آب استفاده کنید. در صورتی که به دنبال نوشیدنی های شیرین هستند، می توانید از مقداری آب میوه خالص استفاده کنید که از منزل برده اید.

غذاهای سریع و صرف شام در ساعات دیر هنگام شبانگاهی، در میان دانشجویان به وفور دیده می شود. در صورتی که درآمد زیادی ندارید، استفاده از این غذاها گزینه چندان مناسبی به نظر نمی رسد. به علاوه این غذاها گزینه چندان مناسبی به نظر نمی رسد.

به علاوه این غذاها معمولا مانند یک پیتزای بزرگ مخلوط هستند که همه چیز در آن یافت می شود که همراه دسر کم ارزشی در ساعات دیر هنگام شبانه صرف می شود. حال آن که بدن در طول روز، به انرژی کافی برای بیدار و هوشیار نگه داشتن شما نیاز دارد.

بنابراین به یاد داشته باشید که دریافت انرژی تدریجی در طول روز، بهتر از دریافت کالری آماده، آن هم درست پیش از خواب است. زیرا بدن هنگام فعالیت انرژی می سوزاند.

از این رو تلاش کنید به وعده های غذایی خود نظم و ترتیتب داده و برای شام از غذاهای سردستی سبک و مقوی استفاده کنید. البته می توانید گهگاه از پیتزا هم استفاده کنید. اما بیشتر از غذاهایی استفاده کنید که دارای مواد مغذی فراوان باشند.

یک نکته مهم
برای صرفه جویی در پول و دریافت میان وعده ای مناسب و بهداشتی، یک عدد میوه تازه و تکه نان و پنیر به همراه خود داشته باشید تا در زمان استراحت میان کلاس ها از آن استفاده کنید.

توصیه های لازم به دانشجویان
دوری از منزل و خانواده به معنای فراموش کردن عادات غذایی نیست که در دوران کودکی آموخته اید، بلکه تنها به دریافت چند توصیه تازه نیاز دارید:

- فراموش نکنید دریافت سه وعدده اصلی غذایی، از جمله صبحانه، در طول شبانه روز، ضروری است. شاید فکر کنید صرف یک قهوه یا چای یا نوشیدنی کافئین دار دیگری به عنون صبحانه کافی است، اما ادامه این رویه کارایی مغز و بدن شما را کاهش می دهد. آن هم زمانی که بیش از همیشه به آن نیاز دارید.

- همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید. در این صورت پول خود را برای خرید نوشیدنی های مختلف حاوی قند هدر نخواهید داد، کالری اضافی دریافت نخواهید کرد و آب مورد نیاز بدنتان را تامین خواهید کرد.
- پس از صرف ناهار و شام یک عدد میوه بخورید. همیشه مقداری میوه به همراه داشته باشید تا در زمان میل به میان وعده از آن استفاده کنید.
- با صرف صبحانه متشکل از مواد غذایی ویتامین دار، از دریافت ویتامین مورد نیاز روزانه خود اطمینان حاصل کنید. از مصرف ویتامین ها به صورت دارو به جای غذای اصلی خودداری و سعی کنید این مواد را از راه رژیم غذایی روزانه خود به دست آورید.
- مقداری خوراکی مغذی در خوابگاه یا منزل خود نگه داری کنید:
- چوب شور، ذرت کم چرب، بیسکویت های پر فیبر(کامل)، نوشیدنی های کم چرب مخصوص صبحانه، غلات بدون شکر افزوده و... به جای هدر دادن پول خود و خرید از ماشین های خودکار، از این مواد استفاده کنید.
- همیشه مقداری شیر، ماست و پنیر کم چرب، میوه و سبزیجات در منزل نگه داری کنید. در این صورت زمانی که فرصت زیادی ندارید، باز هم مواد غذایی سالمی در دسترس شما یافت می شود.
- از نگه داری مواد غذایی پرکالری مانند آب نبات و کلوچه در منزل خودداری کنید. زیرا این کار دسترسی به این مواد را در تمام طول روز آسان می سازد!
- ایجاد تنوع در رژیم غذایی خود را رعایت کنید. همیشه غذاهای دیگری غیر از ماکارونی، ژله و کره بادام زمینی نیز وجود دارد! بنا بر این بر تنوع رژیم غذایی خود بیفزایید پول خود را در این راه به گونه ای عاقلانه صرف کنید! میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین و لبنیات کم چرب یا بدون چربی جزو مواد غذایی هستند که باید به صورت روزانه دریاف ت کنید.
- هر هفته یک غذای جدید را امتحان کنید. ساندویچ سبزیجات و سالادهای فصل را نیز بر فهرست غذاهای اصلی خود بیفزایید. هم چنین دستور پخت غذاهای مختلف را با دوستان خود در میان بگذارید. در این صورت تجربه های جدید فراوانی کسب خواهید کرد.
- همواه مراقب خود باشید و تغذیه مناسب، خواب و ورزش کافی را فراموش نکنید.

کتاب "همه چیز درباره تغذیه و سلامتی"
کیمبرلی ای تسمر- مترجم ترانه یگانه
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.