زردآلو و خواص آن

21 تیر 1399   azizi   مطالب و مقالات, تغذیه   0 نظر   29 بازدید   |

درخت زردآلو اصلا در چین بوده است و از آنجا به سایر نقاط دنیا رفته است. هنوز هم در کوهای پکن درخت زردآلو به حال خودرو و وحشی می روید.

زردآلوزردآلو


فواید زردآلو و موارد استفاده از آن
با وجودی که در قرنهای خیلی دور دست زردآلو در کشورهای آسیایی شناخته شده بوده و مردم به آن آشنایی داشته اند در کشورهای اروپایی تا آغاز قرن اول ظهور مسیح آن را نمی شناختند و وقتی هم آن را شناختند به چشم یک میوه مفید و قابل استفاده به آن نگاه نمی کردند و خلاصه این میوه در آن زمان شهرت نیکویی در نزد مردم نداشت.

رفته رفته نفوذ اعراب در اسپانیا قدر و منزلت زردآلو را در اروپا بالا برد و عقیده عمومی اروپاییان را نسبت به این میوه عوض کرد.

با وجود این در فرانسه تا اواخر قرن هفدهم عقیده داشتند زردآلو میوه مفیدی نیست ولی کم کم که روی این میوه مطالعات و تحقیقات علمی شد مردم پی بردند که زردآلو میوه مفیدی است و خواص شفا بخشی دارد و امروز انواع مختلف زردآلو بین میوه ها مقام مهمی به دست آورده و زیاد مصرف می شود و از طرف پزشکان غذاشناس مصرف آن توصیه می گردد.

ارزش غذایی زردآلو از نظر رژیم
زردآلو یکی از میوه های خیلی شیرین و قنددار است یعنی هشت دهم وزن آن قند است و از میوه های بی نظیر است که از لحاظ داشتن ویتامین آ بسیار غنی است یعنی دارای کاروتن است و کاروتن چنان که می دانید ماده ای است که رنگ قشنگ زردآلو را به وجود می آورد و تولید ویتامین آ می کند.

در نتیجه با مصرف زردآلو رشد بدن زیاد می شود، مقاومت در برابر بیماریها افزایش می یابد و قوه بینایی مخصوصاً در شب افزوده می گردد.

زردآلو برای چه اشخاصی توصیه می شود؟
در صورتی که زردآلو خوب رسیده باشد مصرف زردآلو برای کسی که از تندرستی و سلامت طبیعی برخوردار است توصیه می شود به شرطی که به اعتدال مصرف کنند و از زیاده روی خودداری کنند زیرا اگر در مصرف زردآلو زیاده روی شود باعث اختلال هضم و یا به هم خوردگی روده ها می شود و در حالت اخیر حال اسهالی به شخص دست می دهد.

زردآلو برای اشخاصی که کم خون هستند، ورزشکاران، اشخاص خسته، کسانی که از شدت کار فرسوده شده اند، برای زنان حامله، اشخاصی که دوره نقاهت را می گذرانند توصیه و تجویز شده است.

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.