ثروتمند شدن و بهره هوشی بالا

6 مرداد 1399   soodabeh   مطالب و مقالات / موفقیت   0 نظر   214 بازدید   |

براي سرو سامان دادن به اوضاع مالي خود حتما نبايد نابغه باشيد. اين يکي از نتايج تحقيقات جديد در زمينه هوش و تمکن مالي است که در طي آن با بررسي هزاران تن از اشخاص در دهه 50 عمر، نشان ميدهد که افرادي که داراي بهره هوشي يا IQ متوسط تا پايين هستند در پس انداز مالي به اندازه افرادي با IQ بالا موفق هستند. در عين حال، احتمال اينکه افراد باهوش درگير مشکلات مربوط به کارت اعتباري شوند بيشتر است.

ثروتمند شدن و بهره هوشی بالا


به گفته جي زاگورسکي (Jay Zagorsky) نويسنده اين تحقيق و از دانشمندان محقق در زمينه منابع انساني در دانشگاه اوهايو :" اگر من شخصي با هوش اندک باشم، نبايد تصور کنم که براي پس انداز مالي، در هيچ زمينه يا شکلي ناتوان هستم و بالعکس، اگر داراي بالاترين بهره هوشي هم باشم، نبايد تصور کنم که داراي ويژگي يا مزيت خاصي هستم."

"من اهميتي به ميزان IQ شما نمي دهم- شما ميتوانيد موفق شويد."

توجه به اين نکته بسيار اهميت دارد که اين تحقيق در ميان 7403 تن از افراد نسلي خاص- متولدين سالهاي 1957 تا 1964 و اطلاعات مالي/اقتصادي آنان از سال 2004 انجام گرفته است.

اين احتمال وجود دارد که يک گروه سني ديگر، عادات اقتصادي ديگري داشته باشد. از طرفي اين تحقيق منکر اين عقيده نيست که هوش بالاتر با درامد بيشتر همراه است، نشده است. اين تحقيق از اين جهت متفاوت است که در آن به بررسي ارتباط ميان هوش و دو عامل ديگر پرداخته شده است:

- ثروت يا ارزش خالص که از تفاضل دارائيها و بدهيها حاصل ميشود. زاگورسکي براي رسيدن به اين رقم، سرمايه، حقوق ماهيانه، اموال نقد، سهام و هرگونه مال با ارزش را جمع بسته و سپس تمام ديون و بدهي ها را از آن کم ميکند.

- تنشهاي مالي که با سه پرسش مشخص ميشوند: آيا داراي کارت اعتباري که تا سقف آن استفاده شده باشد هستيد؟ آيا در پنج سال گذشته قسط پرداخت نشده يا قسطي که دو ماه دير شده باشد داشته ايد؟ آيا تا کنون اعلام ورشکستگي کرده ايد؟

زاگورسکي عوامل خارجي موثر بر ثروت، از جمله تحصيلات، طلاق، ارثيه، سيگار کشيدن و سلامت رواني -اعتماد به نفس و توانايي کنترل خواسته هاي نا معقول- را نيز درنظر گرفته است و با شگفتي متوجه شده است که:

- در حالي که احتمال بالا بودن درآمد اشخاصي با IQ بالاتر از متوسط سه بار بيشتر از افراد داراي IQ زير متوسط است، اما احتمال اينکه ثروت خالص گروه اول بيشتر از گروه دوم باشد تنها 1/2 برابر است. به عبارت ديگر، تعداد اشخاصي که با بهره هوشي کمتر از متوسط داراي درآمد بالا باشند اندک است، اما تعداد نسبتا زيادي از آنان "ثروتمند" هستند.

- ميزان بهره هوشي، کم يا زياد، نقش عمده اي در ثروت خالص ندارد. ثروت خالص گروه داراي بهره هوش متوسط در گروه مورد بررسي معادل18/6 ماه از درآمد آنان است و ثروت خالص گروه باهوش -با IQ 125 و بالاتر تنها اندکي بيش از 2 سال حقوق آنان است.

- درآمد متوسط موارد مورد بررسي با بهره هوشي 105 با درآمد متوسط افراد داراي IQ 110 برابر است اما اين گروه ثروت خالص بيشتري دارند.

- اوج احتمال بروز مشکلات اقتصادي در گروهي است که داراي بهره هوشي نزديک 100 هستند. زاگورسکي ميگويد :" من تصور ميکردم که افراد باهوشتر داراي ثروت بيشتري باشند و خوب، فکر ميکردم چنن افرادي اشباهات کمتري مرتکب ميشوند...فکر کردم که نکند دچار اشتباه شده باشم." اما هيچ اشتباهي صورت نگرفته بود.

به گفته شرمن دي. هانا (Sherman D. Hanna) اقتصادداني که در دانشگاه اوهايو تدريس ميکند و گزارش زاگورسکي را مطالعه کرده است، اين تحقيق به بررسي فاکتورهايي که ميتوانند تاثير فراواني بر تمايل فرد به پس انداز داشته باشند، نپرداخته است. افراد داراي بهره هوشي بالا مشاغلي با درآمد و مزاياي خوبي دارند و به دلايل متعدد در زمينه مالي احساس امنيت ميکنند. يا اينکه اين افراد هم مانند ديگران دوست دارند تمام درآمد خود را خرج کنند.

هانا ميگويد: از نظر يک اقتصاددان، هدف بالا بردن ثروت خالص نيست بلکه هدف بايد بالا بردن ميزان رضايت فرد از پول و ديگر منابع مالي خويش باشد. پس اين تفاوت ميتواند دليل موجهي داشته باشد." همکاران دانشگاهي زاگورسکي هم چنين نظري دارند. آنها ميگويند: "ما بسيار ثروتمنديم". چون مجبور نيستيم ساعات متمادي کار کنيم و ميتوانيم بر روي هر پروژه اي که بخواهيم کار کنيم."

هانا درباره قسطهاي پرداخت نشده يا معوق نيز چنين توضيح داد که افراد داراي بهره هوشي پايين و درآمد پايين به احتمال فراوان کارت اعتباري نداشته و يا کارتهايي با سقف خريد پايين دارند و به همين دليل از نظر اقتصادي محتاط ترند. از طرف ديگر دانشجويان بسيار باهوش اين استاد با اطمينان از درآمد بالاي آينده خود، دست به ريسکهاي بزرگ مالي زده اند يا به اميد شغل پردرآمد آينده، در يک سفر خارجي تا نهايت سقف کارت اعتباري خود را خرج کرده اند.


هانا يادآوري ميکند که نمونه هاي مورد بررسي در اين تحقيق بسيار اندک بوده است زيرا در کل 2/3% از کل جمعيت داراي بهره هوشي 130 و بيشتر هستند که در اين تحقيق در حدود170 نفر بوده اند. بهره هوشي 140 و بيشتر نيز تنها در 1% کل جمعيت ديده ميشود.

با اين وجود، اين تحقيق در اثبات اينکه اصول ابتدايي مديريت مالي بسيار ساده بوده و براي اشخاص داراي حداقل هوش نيز قابل اجرا هستند، کار خوب و موثري انجام داده است.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.