شیر خوردنی مقوی برای پیر و جوان

6 شهریور 1399   azizi   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   343 بازدید   |

فقط با شیر می توان سالیان دراز زندگی کرد و سلامت بود.

خواص شیر


ارزش غذایی شیر
شیر برای بچه ها کاملا ضروری است و باید غذای آنها تا هجده ماهگی بیشتر شیر باشد و بعد از هجده ماهگی هم برای این که رشد آنها تأمین گردد و تندرستی آنها در حد اعتدال باشد باید شیر بخورند.

طبق جدیدترین آزمایشاتی که به عمل آمده معلوم شده است یک لیتر شیر برای بدن انسان سی گرم پروتئین، سی و پنج گرم چربی، چهل و پنج گرم قند شیر، هفت گرم املاح معدنی که بین آن 25/1 گرم کلسیم، یک گرم فسفر، یک گرم و نیم سدیم و بیش از پانزده نوع ویتامین مخصوصا ویتامینهای آ و ب و د تهیه می کند.

یک لیتر شیر را وقتی بنوشیم نصف مواد سفیده ای که برای بدن ما لازم است تأمین می شود زیرا یک لیتر شیر دویست گرم مواد سفیده ای بیش از گوشت، نصف چربی مورد احتیاج، به مقدار کامل کلسیم و ویتامین ب 2 و نصف احتیاج بدن به ویتامین آ و یک سوم احتیاج به ویتامین های ب 1 را برای ما تأمین می کند.

علاوه بر خواص محکم کردن استخوانها، شیر ادرار آور و ضد سم است به همین جهت سالها شیر خام و نجوشیده را برای معالجه مسمومیت تجویز می کردند. شیر کمی ملین است. اشخاصی که دارای روده های علیلی هستند اگر به مقدار زیادی شیر بخورند دچار اسهال می شوند.

یکی از مزایای خاص شیر این است که در مقابل ارزش غذایی مخصوص خود بهای آن ارزان است. خلاصه، شیر اساس تغذیه ما را بوجود می آورد. بعلاوه نباید فراموش کرد که شیر غذایی کامل است و بهتر است با صبحانه و عصرانه مصرف شود.

شیر بخوریم یا نخوریم؟
همه مردم از کوچک و بزرگ باید شیر بخورند مگر این که در مقابل پروتئین شیر حالت حساسیت (آلرژی) داشته باشند. کسانی که هضم مشکلی دارند، مبتلا به قولنج می شوند، اسهال می گیرند، و یا چاق هستند به علت آنکه شیر مواد غذایی کامل دارد و سرشار از مواد چربی است نباید شیر بخورند ولی اشخاص چاق می توانند شیر چربی گرفته بخورند.

کسانی که از کبد رنجورند و یا عارضه ای در کیسه صفرا دارند و در نتیجه نمی توانند چربی شیر را تحمل کنند باید شیر چربی گرفته بخورند.

کسانی که فشار خون دارند، کسانی که مرض قلبی دارند و یا دچار نفریت حاد (ورم چربی کلیه ها) هستند می توانند شیر چربی گرفته و دزوده بخورند (این شیری است که با طریقه مخصوصی مواد چربی و املاح نمکی آن را می گیرند).

اشخاصی که دیابت (بیماری قند) دارند می توانند شیر مصرف کنند ولی در موارد خیلی وخیم به آنها شیری می دهند که از مواد قندی بکلی خالی شده است و به نام شیر دگلوسیده معروف است.

مصرف شیر مخصوصاً به این اشخاص توصیه می شود
1- بچه ها: کودکان باید حداقل هر روزه سه ربع لیتر شیر بنوشند. 
2- خانمهای حامله
3- خانمهای شیرده
4- کسانی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوران نقاهت را می گذرانند. 
5- پیران. زیرا شیر استخوان پیرها را محکم می کند. بعلاوه چون آنها دندان ندارد خوردن شیر مثل غذاهای سفت برایشان تولید زحمت نمی کند.
6- کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و اشتهای خود را از دست داده اند. 
7- کارگرانی که کارهای سخت بدنی می کنند. 
8- ورزشکاران. در کشورهای شمالی اروپا قهرمانان میدانهای ورزشی در روزهای پیش از مسابقه غذای خود را منحصر به شیر می کنند جز شیر چیز دیگری را نمی خورند. 
9- کسانی که کار فکری می کنند، اینها اگر در یکجا نشسته اند و حرکت نمی کنند باید شیر چربی گرفته را به شیر چربی دار ترجیح دهند.


با وجود این نباید در نوشیدن شیر افراط کرد. کسانی که در مصرف شیر زیاده روی می کنند و هر روزه دو یا سه لیتر شیر می نوشند خود را در معرض حوادث زیر قرار می دهند.

1- هیپر کلسیمی: خواندیم که مصرف یک لیتر شیر در روز به اندازه کافی برای بدن کلسیم تهیه می کند کسانی که روزی دو یا سه لیتر شیر بنوشند اعتدال کلسیم و فسفر بدن آنها به هم می خورد و در استخوانهای آنها مقدار زیادی کلسیم جمع خواهد شد.

2- هیپرویتامینوز: هیپرویتامینوز حالتی است که در شخص ویتامینها بیش از اندازه لزوم جمع می شود و چنین حالتی مثل کمبود ویتامینها عوارض و اختلالاتی در بدن ایجاد می کند.

کسانی که شیر را به تنهایی دوست ندارند می توانند آن را با قهوه، دارچین، وانیل، هل و کاکائو معطر کنند و بنوشند و یا سوس سفید از آن تهیه کنند.

پنیر می تواند جای شیر را بگیرد و کسانی که نمی توانند شیر را هضم کنند می توانند به جای شیر پنیر بخورند و یا ماست و بستنی شیر مصرف نمایند.

معمولاً شیر سرد و یخ کرده و مخصوصا بستنی بهتر و زودتر از شیر گرم هضم می شود.

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.