راه هایی برای دست آوردن موفقیت

12 شهریور 1399   soodabeh   مطالب و مقالات / موفقیت   0 نظر   233 بازدید   |

 چه عاملي باعث دستيابي به موفقيت مي شود؟ چگونه است که بعضي از افراد به اوج موفقيت مي رسند و بعضي ديگر در همان پله هاي اول درجا مي زنند؟

راه رسیدن به موفقیت


موفقيت در زندگي بدون برنامه ريزي حساب شده، حاصل نمي شود. بهترين راه به دست آوردن موفقيت، تعيين اهداف و سپس برنامه ريزي و تلاش براي رسيدن به آنهاست.

هدف ها مي بايست واقعي و قابل دست يابي باشند و بايد طوري تعيين شوند که با ظرفيت ها و توانايي هاي فرد تناسب داشته باشند. تعيين آرزوهاي خيلي بلند پروازانه ممکن است باعث نااميدي و شکست شوند.

به منظور نيل به هدف غايي که ممکن است کسب موفقيت مالي، گرفتن يک پست خوب در محل کار، خريدن يک ماشين يا خانه جديد يا پرداخت قرض و بدهي باشد، بايد ابتدا يک طرح و برنامه داشته باشيم.

يک فهرست تهيه کنيد
يک ليست از کارهايي که براي رسيدن به هدف، انجام آنها ضروري است، تهيه کنيد. يک نقشه و طرح قدم به قدم کمک مي کند تا روي نتيجه نهايي متمرکز شويد. شما نمي توانيد بدون پول کافي يک اتومبيل نو بخريد.

پس براي پول هاي اندک خود يعني همان پرداخت هاي ماهانه برنامه ريزي کنيد. براي احراز شغل معاونت در يک اداره يا موسسه بايد شرايط لازم براي کسب اين شغل را داشته باشيد که مي تواند شامل کسب تجربه لازم اين شغل يا گذراندن تحصيلات مربوطه باشد که حتما بايد احراز شود.

بدانيد که رسيدن به هدف کار ساده اي نيست بلکه تلاش بسيار و و تمرکز روي هدف و برنامه هاي آن، از فاکتورهاي ضروري براي رسيدن موفقيت آميز به آرزوهاي بلند بالاهستند. اگر شما کسي با اين اعتقاد که " اگر قسمتم باشه ميرسم" به اهداف خود نگاه کند هرگز به آنها دست نخواهد يافت.

صبور و شکيبا باشيد
بسياري از مردم به اشتباه فکر مي کنند موفقيت از آن کساني است که همواره زندگي شان در صدر بوده است. اگر هر کسي بر روي اهدافي که تعيين کرده، متمرکز شود، مي تواند به خواسته هايش دست پيدا کند. صبر و شکيبايي در اين بين نقشي کليدي ايفا مي کند.

چون هميشه موانعي سر راه وجود دارد که باعث توقف، عقب نشيني يا تاخير در کارها مي شوند. در اين مواقع راه حل رها کردن يا گير کردن در کار نيست بلکه بايد با صبر و شکيبايي، مسايل را حل کرد و موانع را کنار گذاشت.

يک نگاه دقيق و عميق به جايي که الان هستيد بيندازيد و مقايسه کنيد با جايي که مي بايست باشيد. و يک برنامه دقيق بريزيد براي احراز جايگاهي که شايسته آن هستيد. و اولين گام را همين حالا برداريد.

هيچ محدوديتي وجود ندارد
براي موفقيت و رسيدن به اهداف زندگي، تنها عامل محدوديت خود فرد است. اگر اعتماد داشته باشيد و آرزوي رسيدن به آرزوهاي تان را داشته باشيد، حتما موفق خواهيد شد. مهم است که بدانيد با تعيين اهداف غير واقعي؛ شکست خود را تضمين مي کنيد.

گام هاي کوچک برداريد
در جاده موفقيت، گام هاي کوچک و موثر برداريد. تلاش براي سرعت گرفتن و با شتاب به نقطه اوج رسيدن، نتيجه اي جز شکست به همراه ندارد. هيچ کس با سرگرداني ناشي از بي فکري و بي برنامگي به موفقيت نايل نمي شود فقط از شکستي به شکست ديگر جا به جا مي شود.

توصيه مي شود به اندرزها و نصايح کساني که در سايه برنامه ريزي و تلاش بسيار به اهداف خويش رسيده اند نيز توجه کنيد. چقدر زمان مي برد تا کسي به اهداف خود برسد؟ پاسخ اين سوال دقيقا به شرايط خاص هرکس بستگي دارد و به اينکه تا چه اندازه در تصميم خود استوار است.

برخي اهداف سهل الوصول هستند. برخي اهداف ديگر مشکل تر هستند و صبر و تلاش و البته زمان بيشتري لازم دارند.

فقط به خاطر داشته باشيد که راز موفقيت و دست يابي به اهداف عاليه در زندگي، به هيچ کس جز خود شما بستگي ندارد. تمام چيزي که براي موفقيت احتياج داريد، خواستن و اراده انجام يک کار است.

همين امروز هدف يا اهداف خود را تعيين کنيد. براي آنها برنامه ريزي کنيد. اگر واقعا آنها را بخواهيد و براي تحقق آنها تلاش کنيد، موفق خواهيد شد.

قوي وارد گود شويد
اولين چيزي كه بايد قبل از شروع به كار به آن توجه کنيد آرامش دروني و آمادگي روحي و رواني است. اين آمادگي به ما کمک مي کند تا در مسير راه اندازي كسب و كار فشارهاي محيط بيروني را تحمل كنيد و دوام بياوريد.

با آمادگي روحي و رواني مي توانيد از درياي پرتلاطم كسب و كار عبور كنيد و به ساحل آرامش برسيد. كسي كه خودش را نمي شناسد از توانمندي ها و نقاط ضعفش باخبر نيست و نمي داند چرا و چطور مي خواهد در مواجهه با اولين مانع به حركت ادامه دهد.

اما برعكس كسي كه با خودشناسي و تكيه بر گوهر دروني خود پيش مي رود، مي تواند ايده و انديشه ي خود را به واقعيت بدل کند و موفق شود. خودشناسي باعث مي شود که در مقابل مشكلات ترسي به دل راه ندهيد. شخصي كه آمادگي روحي و رواني داشته باشد قابليت هاي خود را مي شناسد.

ترس را به جان بخريد
اين بهانه تراشي ها همگي در واقع براي پنهان کردن ترس است و نداشتن آمادگي روحي و رواني براي وارد گود اجرا شدن و عملي كردن ايده ها. البته طبيعي است که از ترک خوش نشيني در زندگي روزمره و وارد شدن به دنيايي که در آن هيچ اصل قطعي و تثبيت شده اي وجود ندارد و «راه بي نهايتي» که مسيرش تاريک و سنگلاخ است و روشن نيست، بايد بترسيد.

ترس در ادبيات علم مديريت معادل ريسک در نظر گرفته شده است. ريسک يعني احتمال وقوع اتفاقات پيش بيني نشده اي که مي تواند باعث بروز ضرر يا منفعت براي ما شود. در كنار ريسك منفي مي توانيد ريسك مثبت داشته باشيد. اما اين نکته را در نظر بگيريد که ما به خاطر حفظ بقا طوري خلق شده ايد كه فقط ريسك هاي منفي را مي بينيد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.