انواع گوشت و خواص آنها

26 شهریور 1399   azizi   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   132 بازدید   |

گوشت مجموعه ایست از بافت های عضلانی - اسکلتی لاشه دام های کشتاری که با بافت های چربی و پیوندی مربوطه نیز همراه باشد. در ضمن به اعضای خوراکی دام مانند دل، جگر، قلوه ، مغز و زبان نیز اصطلاحاً اعضای گوشتی گفته می شود.

انواع گوشت و خواص آنهادسته بندی گوشت مصرفی
گوشت به عنوان یکی از مواد غذایی از لحاظ مصرفی بودن به چندین دسته کلی تقسیم می شود:

گوشت قرمز
که شامل گوشت گاو، گوسفند، گوساله و در مواردی شامل گوشت اسب، بز، شتر و شترمرغ و... می باشد.

گوشت سفید
که به دو گروه گوشت طیور که به پرندگان اهلی اطلاق می شود که شامل مرغ، بوقلمون، مرغابی و غاز و... می شوند. گوشت ماهیان و آبزیان دریایی که شامل انواع ماهی و میگو می باشند.


گوشت بره، مرغ، ماهی و بوقلمون هر کدام چه خواصی دارند؟
از لحاظ میزان پروتئین انواع گوشت نسبت به پروتئین گیاهی بیشتر است، زیرا پروتئین گوشت دارای مقدار زیادی از اسید آمینه های ضروری مورد نیاز بدن است. همچنین مقدار زیادی از چربی حیوانی در بافت گوشت حیوانات قرار گرفته است که منبع مهم انرژی برای بدن به شمار می روند.

گوشت یکی از منابع سرشار از انواع ویتامین های B است که مقداری از این ویتامین ها در اثر حرارت از بین می روند. مواد معدنی موجود در گوشت یکی از عوامل موثر در ارزش غذایی گوشت هستند که به صورت ترکیبات آلی و املاح معدنی از جمله آهن،روی، سدیم، کلر، منیزیم و... نیز دیده می شوند.

گوشت بره
گوشت بره خیلی جوان بیش از پانزده درصد چربی ندارد و می توان از آن غذاهای لذیذ و خوشمزه ای تهیه کرد. وقتی گوشت بره را از قصابی می خرید به قصاب بگویید و از او بخواهید که تمام چربیهای آن را بگیرد و بقیه چربی آن را که لابلای گوشت نهفته است خودتان بگیرید.

وقتی گوشت بره را کباب کنید قسمتی از چربی آن از گوشت در آمده و خارج می شود و گوشت تقریبا بی چربی در اختیار شما می گذارد. در آشپزخانه های مزارع زیبایی گوشت بره را وقتی می خواهند بپزند با آتش ملایمی آن را می پزند.

تمام متخصصان غذاشناسی با آزمایشهای متعددی که کرده اند، ثابت نموده اند که با آتش ملایم اگر غذای گوشتی را بپزند به مقدار زیادی ویتامینها و املاح معدنی آن محفوظ می ماند و به غذا طعم و مزه خوبی می دهد.


گوشت مرغ
گوشت مرغ را همه خورده اند و می شناسند، یکی از غذاهای خوشمزه ای است که اگر بر طبق آخرین دستورات آشپزی تهیه کنند اهمیت زیادی خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که مرغ هر چه جوانتر باشد چربی آن کمتر است چنانکه چربی جوجه ده درصد و چربی مرغ چهل درصد است. برای تهیه خوراک مرغ به هیچ وجه نباید چربی ها و روغن های حیوانی مصرف کنید.

فقط کافی است کمی روغن مایع نباتی به آن بمالید و آن را کباب کنید و یا در کوره بگذارید تا سرخ شود. به هیچ وجه روغن مرغ و یا روغنهای گوشت را مصرف نکنید.

گوشت بوقلمون
گوشت بوقلمون هم یکی از غذاهای پروتئین دار خوشمزه و مطبوع است. مقدار چربی گوشت بوقلمون بستگی به غذایی است که به او داده اند و باید توجه کرد که اگر بوقلمون را برای فروش چاق کرده اند گوشت آن دارای چربی زیاد است در حالی که پرندگان نباید بیش از ده پانزده درصد چربی داشته باشند.

اگر شما شکارچی هستید و به شکار پرندگان حلال گوشت می روید باید حتماً بگوییم که گوشت این پرندگان، کم چربی و بسیار مغذی است.

گوشت ماهی
گوشت ماهی غذای زیبایی است که در سالهای اخیر توجه خاصی به آن شده است. در آمریکا سالیان درازی به آمریکاییان گفته می شد که ماهی بخورند تا اینکه اخیرا امریکاییان مصمم شده اند و آن را می خورند زیرا ماهی برای زیبایی عالی است.

گوشت ماهی دارای همان پروتئینی است که در گوشتهای حیوانی وجود دارد ولی چیزهای دیگری دارد که گوشتهای حیوانی ندارد. زیرا گوشت ماهی دارای یک نمک معدنی زیبا کننده به نام (ید) می باشد.

اخیراً کشف کرده اند که ماهی خاصیت دیگری هم دارد و آن این است که کلسترول را تقلیل می دهد به همین جهت است که شعار جدید پیدا شده است که آن شعار می گوید (ماهی بخورید تا عمر طولانی کنید).

بطور کلی گوشت ماهی کم چربی ترین گوشتهای حیوانی است چنانکه گوشت گاو تا چهل درصد چربی دارد و این مقدار چربی برای ما فوق العاده مضر است و حال آنکه ماهی بیش از پانزده درصد چربی ندارد و این مقدار چربی خطر کمتری برای ما دارد.

تمام ماهیهایی که در دریا زندگی می کنند در رژیم غذایی زیبایی اهمیت زیادی دارند و شما می توانید یکی از آنها را که به ذائقه شما خوش می آید انتخاب کنید.

ماهی را در روغن جوش و داغ نپزید و سرخ نکنید بلکه کمی روغن نباتی به آن بمالید تا به آن طعم خوبی بدهد و آن را در کوره و یا در تابه بپزید.

اگر برای مصرف ماهی سس درست می کنید نصف آن را کره و نصف دیگر را روغن مایع انتخاب کنید و جعفری را ریزه ریزه کرده در آن بریزید. در سیسیل که محصولات دریایی را به خوبی می شناسند، مردم آنجا ماهی را با روغن زیتون و آب لیموی تازه می پزند. این طرز پختن طعم و مزه مخصوصی به ماهی می دهد.

هزینه خرید گوشت همیشه یک چهارم هزینه غذایی هر خانواده است و هر قدر سطح زندگی بین مردم کشوری بالا رود بهمان میزان در بودجه خانواده یک چهارم هزینه خرید گوشت بالا می رود.

از هزاران سال پیش گوشت یکی از غذاهای اصلی انسان ماقبل تاریخ بوده است و امروز هم یکی از غذاهایی است که برای دستگاه بدن پروتئین از نوع عالی را به قول دکتر هاوزر فراهم می آورد، ولی بهرحال در مصرف آن باید اندازه نگه داشت. گوشت سرشار از فسفر، پتاسیم و املاح معدنی دیگری است. 

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.