آیا گیاهان احساسات دارند؟ آیا گیاهان می‌شنوند؟ تحقیقات ثابت کرده‌اند که موسیقی می‌تواند درروند رشد گیاهان تأثیرگذار باشد!

تأثیر موسیقی و رشد گیاهان


آزمایشات نشان داده که گیاهانی که با شرایط یکسان نگهداری و آبیاری شده‌اند، وقتی برای یکی از آنان موسیقی پخش شده رشد سریع‌تری داشته و از مورد دیگری که در شرایط عادی رشد یافته طراوت و شادابی بیشتری داشته‌اند. موسیقی در صورت درست انتخاب شدن می‌تواند تأثیر قابل توجهی روی سرعت رشد گیاهان داشته باشد.

ژانرهای موسیقی و رشد گیاهان
نکته جالب‌تر این موضوع اینجاست که لزوماً هر نوع موسیقی در روند رشد گیاه ها تأثیر مثبت ایفا نمی‌کند و برخی از ژانرهای موسیقیایی این تأثیر را دارند، در برخی از موارد حتی انتخاب موسیقی نامناسب برای گیهان می‌تواند تأثیر مخربی بر رشد گیاه بگذارد.

در آزمایش دیگری که گیاه شناسان انجام داده بودند، به این نتیجه رسیدند که موسیقی کلاسیک بر رشد گیاه تأثیر چشم‌گیری می‌گذارد. موسیقی جاز هم می‌تواند تأثیر به سزایی در سرعت رشد گیاهان داشته باشد.

اما موسیقی راک تأثیر مخربی بر رشد گیاه از خود نشان داده و در برخی موارد حتی به خشک شدن گیاه منجر شده است. برای نمونه در یکی از آزمایش‌ها از دو گیاهی که با شرایط هم‌سان مورد این آزمایش قرار گرفته بودند، گیاهی که با موسیقی راک رشد یافته بود خشک شد در حالی که گلدان دیگر با وضعیت مشابه با موسیقی‌های جاز یا کلاسیک گل داده بودند!

هرچند از تأثیر موسیقی بر روی مغز انسان و حتی
شیوه موسیقی‌درمانی برایتان گفتیم، اما بدون شک تأثیر موسیقی‌ها روی گیاه بر روی ناخودآگاه انسان هم تأثیرگذار هست و قطعاً رشد و تکامل انسان را نیز دستخوش تغییر می‌کند.

هر هنردوست طبیعت‌گردی از ایده‌ی پیوند موسیقی با رشد گیاهان استقبال می‌کند و تلاش می‌کند تا از موسیقی به عنوان یکی از جذاب‌ترین هنرهای ساخت دست بشر برای زندگی بخشی به گیاهان بهره بگیرد و با کمک نت‌های موسیقی طراوت و سرسبزی گیاهان را دو چندان کند. 

انتخاب موسیقی مناسب برای رشد گیاهان
همچون دقتی است که در آبیاری و نوردهی برای هر گیاه صرف می‌شود، بنابراین در زمینه‌ی انتخاب موسیقی برای گیاهان نیز باید تا حد امکان یافته‌های تحقیقاتی را در این زمینه مورد توجه قرار داد و ژانر یا سبک موسیقی را برای رشد گیاه پخش کرد که از نظر قوانین مهندسی صدا و جذابیت‌های شنیداری هنر موسیقی بیشترین تأثیر را در رشد گیاهان داشته باشد. 

منبع: سایت ملودایو 
0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام دقیقا مطالب قرار داده شده درست وجاست سپاس بیکران از حضور وزحمات تان خانم پناهنده عزیز سلامت موفق وموید باشید
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.