موزه فرش

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 2

موزه فرش ایران که در دوره پهلوی ساخته شد هم به لحاظ معماری و هم به لحاظ گنجینه فرش ان با شکوه است. موزه فرش ایران که توسط ملکه فرح دیبا طراحی شده است، سبک و ساق دهه 50 شمسی را با الهامات برگرفته شده از فرش درهم آمیخته است. نمای بیرونی بنا شبیه به دار قالی طراحی شده است. این موزه گنجینه ای از فرش های نفیس تبریز، کاشان، اصفهان و کرمان است.

موزه زندان قصر

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 2

موزه قصر که اولین نمونه در نوع خود در تهران بود، امروزه به موزه تبدیل شده است. زندان قصر در زمان حکومت پهلوی، توسط معماری روسی در تهران ساخته شد. این بنا از 192 اتاق تشکیل شده است و گنجایش 700 زندانی را دارد. معماری ساختمان به گونه ای است که هوای آن در تابستان بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد می باشد و موجب آزار زندانیان بوده است. باغ موزه قصر در ابتدا قلعه ای بوده است که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده بود و پس از 130 سال اولین زندان تهران بر روی پایه های آن بنا شد.

موزه زمان

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 2

موزه تماشاگه زمان در شهر تهران سیر تحول ساعت را در دوره های گوناگون به نمایش می گذارد. موزه زمان، یک بنای آبی رنگ گچکاری شده در میان یک باغ است که معماری و تزئینات چشمگیری دارد. ساعت های ایرانی و خارجی قدیمی از کشورهایی چون فرانسه، سوئیس، انگلیس و آلمان در این موزه به نمایش گذاشته شده اند. ساعت های موجود در این موزه در چندین بخش به نمایش گذاشته شده اند که شامل ساعت های اولیه، ساعت های مکانیکی و کوکی، ساعت های جیبی و مچی و همچنین تاریخ نگارها می شوند.

موزه موسیقی

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 2

موزه موسیقی تهران در بنایی تاریخی قرار گرفته است و قطعات و آلات موسیقی در آن به نمایش گذاشته شده است. موزه موسیقی با مساحتی بالغ بر 3650 متر مربع و ساختمانی سه طبقه با زیربنای 1400 متر مربع را دربرمی گیرد. بیش از 20000 قطعه تاریخ موسیقی ایرانی و نزدیک به 410 ساز متعلق به موسیقی بومی و فولکور متعلق به فرهنگ های مختلف که در گذشته و حال حاضر نواخته می شود در این موزه قرار دارد.

موزه رضا عباسی
جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 2
موزه رضا عباسی یکی از بهترین و حرفه ای ترین موزه های هنر در کشور می باشد. موزه رضا عباسی به نام هنرمند دوران صفوی به همین نام تأسیس شد و در آن آثار هنری ایرانی از دوران باستان و همچنین نقاشی های شخص رضا عباسی از دوره صفوی به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاه ها به ترتیب دوره زمانی قرار گرفته اند و از این رو می توان پیشرفت هنر، فرهنگ و تکنولوژی را در گذر زمان مشاهده کرد. کتابخانه موزه محل نگهداری بالغ بر 10000 جلد کتاب به زبان های فارسی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی می باشد.
منبع: کتاب جاذبه های گردشگری ایران
ناشر: آیتوریسما
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.