موسیقی درمانی عبارتست از کاربرد موسیقی برای القاء آرامش، تسریع روند بهبود بیماریها، بهبود عملكرد ذهنی و ایجاد سلامتی. افراد تحت درمان با موسیقی، بوسیله راهنمایی های یك فرد متخصص كه در این زمینه آموزش دیده یا زیرنظر یك موسیقی درمانگر دارای مجوز فعالیت، به موسیقی های خاصی گوش می دهند و یا موزیكهایی را برای خود می سازند. موسیقی درمانی یكی از درمانهای هنری خلاق یا درمانهای بیانگر احساسات (شامل درمانهای هنری، شعر سرایی، درام درمانی و پسیكودرام) می باشد.

کاربرد موسیقی در درمان بیماری های جسمی و مشکلات رفتاریکاربرد موسیقی در درمان بیماری های جسمی و مشکلات رفتاری

از موسیقی درمانی میتوان به تنهایی و یا همراه با درمانهای دیگر استفاده نمود. موسیقی درمانگرها با تمام سطوح سنی از اطفال كم سن و سال گرفته تا افراد مسن كار می كنند. این افراد در مراكز مختلفی همانند مدارس، مطبهای خصوصی، خانه های سالمندان، بیمارستانها و مراكز روانپزشكی مشغول به فعالیتند اغلب مردم هنگام شنیدن یك موسیقی، نوعی واكنش اتونومیک را تجربه می نمایند. مثلا هنگام شنیدن یك موسیقی پر تپش ، احساس پر انرژی بودن می نمایند و هنگام شنیدن یك قطعه آرام و كلاسیك، احساس آرامش و سبكی دارند. موسیقی درمانی ارتباط متعادلی میان موسیقی و خلق و خو برقرار می نماید مطالعات علمی نیز نشان داده اند كه موسیقی بر عملكردهای فیزیولوژیك نظیر تنفس و ضربان قلب و فشارخون تأثیر دارد.
موسیقی درمانگرها معمولا از موسیقی برای ایجاد ارتباط استفاده می كنند. بدلیل اینكه موسیقی دارای گوشه ها، ضربه ها و ملودی است، میتوان آنرا نوعی زبان دانست و از آن برای برقراری ارتباط استفاده نمود.
بنابراین می توان برای بیمارانی كه دارای اختلالات ذهنی و جسمی هستند، از موسیقی درمانی استفاده كرد تا بتوانند احساسات خود را بیان كنند. موسیقی درمانی قادر است به افراد درون گرا کمک کند تا به شخصیتی برونگرا تبدیل شوند و به بیماران اوتیستیک(در خود مانده) و اسکیزوفرن (دچار جنون جوانی) هم برای کاهش گوشه گیری کمک می نماید.
موسیقی درمانی برای بیماران مبتلا به سکته مغزی و اختلالات نورولوژیک دیگر نیز می تواند موثر واقع گردد. وقتی اینگونه بیماران به موسیقی های ریتمیک گوش می دهند، بطور همزمان حرکات عضلات آنها بیشتر و بهتر می گردد.
هر چه این حركات هماهنگ تر و موزون تر شوند، مهارتهای حركتی آنها نیز به نوبه خود بهبود خواهد یافت و اگر موسیقی دارای ریتم آرام و دارای کیفیت آرامش بخش باشد، پاسخ آنها نیز رسیدن به آرامش روحی و جسمی خواهد بود موسیقی درمانی قادر است افكار و احساسات و تجارب منفی را از بیماران دور نماید .به عنوان مثال درد ناشی از اعمال جراحی و دندانپزشكی و ... با موسیقی درمانی كاهش می یابد.
مطالعات و تحقیقات مختلف نشان دادهاند كه موسیقی درمانی در پیشبرد آرامش، كاهش اضطراب و استرس و درمان افسردگی موثر است.
مطالعه بر روی بیمارانی كه به دلایل مختلف مثل سوختگی، بیماریهای قلبی، دیابت و سرطان در بیمارستان بستری بوده اند، نشان داده است كه موسیقی درمانی به بیمارانی كه از اختلالات و مشكلات عاطفی و احساسی رنج می برند، اجازه می دهد تا بتوانند تغییرات مثبت ذهنی و خلقی در خود ایجاد نموده و در عین حال توانایی حل مشكلات را بدست آورند.
در عین حال موسیقی درمانی در بیماران بستری در انستیتوی سلامت روانی هم بسیار موثر بوده است.
موسیقی درمانی می تواند نیاز به دارو درمانی را در حین زایمان كاهش داده و بعنوان عامل مكمل در كنار بیهوشی در جریان اعمال جراحی و دندانپزشكی مورد استفاده قرار گیرد. موسیقی درمانی را جهت كاهش دردهای مزمن هم میتوان بكار برد. از موسیقی درمانی برای تكمیل درمان بیماران مبتلا به ایدز، سكته های مغزی، پاركینسون، سرطان و آلزایمر و سایر انواع فراموشیها می توان استفاده نمود.

مشکلات رفتاری
مشکلات رفتاری از اختلالاتی است که موسیقی درمانی در آن مفید است. اختلالات رفتاری، اغلب از دلایل اصلی است که والدین گفته اند که بچه ها را برای ارزیابی ها و درمان های روان خود در نظر بگیرند. اختلالات رفتاری در بزرگسالان نیز رایج است اگر در دوران کودکی درمان نشود، این اختلالات می تواند اثر منفی بر توانایی یک فرد در حفظ شغل و حفظ روابط خود داشته باشد.
اختلالات رفتاری ممکن است به چند نوع تقسیم شود که عبارتند از:
اختلالات اضطرابی، اختلالات روانی، اختلالات عاطفی، اختلالات رشدی فراگیر
علائم اختلال رفتاری عاطفی عبارتند از:
اقدامات نامناسب یا احساسات تحت شرایط عادی، مشکلات یادگیری که توسط یک عامل سلامت دیگر ایجاد نمی شود، دشواری روابط بین فردی از جمله روابط با معلمان و همسالان، احساس عمومی ناراحتی یا افسردگی، احساس ترس و اضطراب مربوط به امور شخصی یا مدرسه.
اضطراب عاطفی عادی است و همه افراد در برخی موارد در زندگی خود احساس اضطراب می کنند. با این حال، برای برخی از افراد، اضطراب ممکن است به جایی که با زندگی روزمره خود مواجه شود، باعث بی خوابی و تاثیر منفی بر عملکرد در محل کار یامدرسه شود.
نمونه هایی از این نوع شرایط روحی عبارتند از اختلال استرس پس از ضربه، اختلال وسواس فکری، اختلال اضطراب عمومی، اختلال هراس.
برخی از علل بیولوژیکی اختلالات رفتاری عبارتند از بیماری فیزیکی یا معلولیت، سوء تغذیه، ضربه مغزی، عوامل ارثی.
برخی از علائم عاطفی اختلالات رفتاری عبارتند از به راحتی باعث ناراحتی یا عصبی می شود، اغلب ظاهر عصبانی، سرزنش دیگران، عدم رعایت قوانین یا اختیارات پرسش، ریتم تند خلق و خوی، نا امیدی.
علایم مشکلات رفتاری عبارتند از آسیب یادگیری، بیش فعالی، حرکت فراوان، بی قراری.

منبع: کتاب موارد کاربرد موسیقی درمانی
تنظیم کننده و مترجم: رضا پور دست گردان
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.