امامزاده صالح
امامزاده صالح مقبره ای در میدان تجریش می باشد که افراد بسیاری از تمامی کشورهای شیعه مذهب از آن بازدید می کنند. این مقبره متعلق به فرزند امام ششم شیعیان می باشد. این بنا در میدان تجریش که یکی از میادین اصلی و پر ازدحام به شمار می رود، در کنار بازار تاریخی تجریش واقع شده است از این رو سایت مقبره روزانه حدود 30000 بازدید کننده دارد. ساختمان بنا در سده هفتم و هشتم هجری ساخته شده است.

اماکن مذهبی تهراناماکن مذهبی تهران

امامزاده زید
امامزاده زید، مقبره ای در تهران می باشد که افراد بسیاری از تمامی کشورهای شیعه از آن بازدید می کنند. این امامزاده یک سایت مذهبی پس از اسلام در بازار محله تهران و در نزدیکی آرامگاه لطفعلی خان است که نام آن در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. طول مقبره حدود 6 متر و عرض آن 4 متر می باشد و ضریحی از جنس چوب در آن قرار دارد. کتیبه های موجود در بنا گواهی بر قدمت آن می باشد.

اماکن مذهبی تهراناماکن مذهبی تهران

شاه عبدالعظیم حسنی
در جنوب تهران و در مرکز شهر باستانی ری کنار بازار تاریخی این شهر حرم شاه عبدالعظیم حسنی قرار دارد که از نوادگان امام حسن است. این آرامگاه مربوط به دوره ایلخانی،‌ صفوی و قاجار است که با حیاط مرکزی بسیار بزرگ و گنبد طلایی و زیبایش خودنمایی می‌کند. آرامگاه یادشده زائران شیعه‌ی زیادی از سراسر دنیا را جذب خود کرده و در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اماکن مذهبی تهراناماکن مذهبی تهران

امامزاده عینعلی و زینعلی
امامزاده عینعلی و زینعلی در کوچه باغ های محله پونک است. عینعلی و زینعلی به روایتی دو برادر نوجوان از فرزندان امام سجاد (ع) بوده‌اند که در این منطقه به شهادت می‌رسند. ساخت بنای اصلی امامزاده به دوران فتحعلی شاه بازمی‌گردد اما بنای کنونی آن را در سال ۱۳۳۷ ساخته‌اند. این بنا از بیرون به شکل مربع ولی از داخل شبیه هشت ضلعی است که در دهه ۷۰ بازسازی شده است.

اماکن مذهبی تهراناماکن مذهبی تهران

آتشکده زرتشتیان
آتشکده زرتشتیان حدفاصل خیابان جمهوری و انقلاب در مرکز شهر تهران قرار دارد. بنای معبد آدریان مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. سنگ بنای معبد آدریان در سال ۱۲۹۳ خورشیدی با حضور ارباب کیخسرو شاهرخ، ریاست انجمن وقت زرتشتیان تهران پایه‌گذاری شد و ساخت آن در سال ۱۲۹۶ خورشیدی به پایان رسید. در مرکز این سازه یک شعله‌ی ابدی درحال سوختن است که هیچ‌وقت اجازه‌ی خاموش شدن ندارد و کشیش‌هایی ملبس به لباس سفید، مسئول رسیدگی به آن هستند. علاوه‌براین موزه‌ی جالبی از جامعه‌ی زرتشتیان تهران نیز در این ساختمان به‌چشم می‌خورد.

اماکن مذهبی تهراناماکن مذهبی تهران

کلیسای سنت سرکیس
کلیسای سرکیس مقدس بزرگترین کلیسای پایتخت و یکی از مکان های مذهبی تهران است. گرچه کلیسای سنت سرکیس کلیسایی تاریخی نیست و در سال ۱۳۴۹ ساخته شده است اما معماری آن که تلفیقی از معماری ارمنی و قرون وسطایی است. این کلیسا مرکز خلیفه‌گری ارامنه تهران نیز هست. همین‌طور مقبره اسقف آرداک مانوکیان، خلیفه پیشین ارامنه تهران هم در همین کلیساست. در فضای داخلی صحن کلیسا هم محراب نیم‌دایره‌ای، امانت‌خانه‌ها و نقاشی‌های زیبای دیواری با مضامین کتاب مقدس قرار دارد.

اماکن مذهبی تهراناماکن مذهبی تهران

امامزاده قاسم، امامزاده داود، امامزاده یحیی، بی بی شهربانو، امامزاده علی اکبر چیذر، مسجد جامع تهران، مسجد شاه یا مسجد سلطانی و.... نیز از دیگر امکان مذهبی تهران هستند.

منبع: کتاب جاذبه های گردشگری ایران
ناشر: آیتوریسما
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.