اختلال خواندن از مواردی است که موسیقی درمانی در آن مفید است.

تأثیر موسیقی در درمان اختلال خواندن و نارساخوانیتأثیر موسیقی در درمان اختلال خواندن و نارساخوانی


نارساخوانی یک اختلال یادگیری است که مشکلات خواندن با توجه به مشکلات تشخیص صداهای گفتاری و یادگیری نحوه ارتباط با حروف و کلمات(رمزگشایی) را شامل می شود. همچنین معلولیت خواند نامیده می شود. بیماری ناحیه ای از مغز را که زبان را پردازش می کند تحت تأثیر قرار می دهد.


افراد مبتلا به نارساخوانی دارای هوش نرمال هستند و معمولاً دارای بینایی منظم هستند. اکثر کودکان مبتلا به نارساخوانی می توانند در مدرسه با آموزش و یا یک برنامه آموزش تخصصی موفق شوند. حمایت احساسی نیز نقش مهمی ایفا می کند.

علائم نارساخوانی را می توان قبل از اینکه کود شما به مدرسه برسد تشخیص داد، اما بعضی از سرنخ های اولیه ممکن است یک مشکل را نشان دهند. هنگامی که فرزند شما به سن مدرسه می رسد، معلم کودک شما ممکن است اولین کسی باشد که متوجه یک مشکل می شود. شدت بیماری متفاوت است اما این وضعیت اغلب هنگامی که یک کودک شروع به یادگیری خواندن می کند آشکار می شود.

نشانه هایی که ممکن است یک کودک جوان در معرض خطر نارساخوانی باشد عبارتند از:
صحبت کوتاه، یادگیری لغات به آرامی، مشکلات ساخت کلمات به درستی، مانند لغو صدا برای کلمات و کلمات گیج کننده است که صدای یکسان دارند، مسکلات یادآوری یا نامگذاری حروف، اعداد و رنگها

علائم و نشانه های نارساخوانی رایج در نوجوانان و بزرگسالان عبارتند از:
خواندن به سختی، از جمله خواند با صدای بلند، خواند و نوشتن آهسته و کارآمد، مشکل تلفظ، اجتناب از فعالیت هایی که شامل خواندن هستند، نام و نام خانوادگی نامناسب و یا مشکلات بازیابی کلمات

عوامل خطرساز نارساخوانی
سابقه خانوادگی نارساخوان یا سایر اختلالات یادگیری
زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد
قرار گرفتن در معرض خطر در دوران بارداری به نیکوتین، دارو، الکل یا عفونت که ممکن است باعث ایجاد نارسایی مغز در جنین شود.
تفاوت های فردی در قسمت های مغز که قادر به خواندن هستند.
روش های مختلفی برای کنترل و برطرف کردن این اختلال وجود دارد از جمله بازی، نقاشی و موسیقی.

موسیقی می تواند در بهبود عملکرد خواندن و نوشتن کودکان مبتلا به این نوع اختلال تأثیر مثبتی داشته باشد انواع گوناگون موسیقی وجود دارد که هر کدام تأثیر متفاوتی بر روی ذهن و جسم می گذارند.

موسیقی به دلیل انرژی زایی، تحریک، امکان انتزاع زیاد و جاذبه ذاتی بسیار نافذ بوده و موثر می باشد. اثرات گوش دادن به موسیقی در کوتاه مدت بلافاصله ظاهر شده و به این ترتیب می توان از موسیقی در بسیاری از موقعیت های استرس زای بالینی و غیر بالینی استفاده کرد چرا که موسیقی در جریان آموزش خواندن، قادر است نتایج درخشانی را به ارمغان آورد.

منبع: کتاب موارد کاربرد موسیقی درمانی
تنظیم کننده و مترجم: رضا پور دست گردان


2
2
0
2 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.