اوتیسم از اختلالاتی است که موسیقی درمانی در آن مفید است.
اختلال طیف اوتیسم شرایطی است که در ارتباط با توسعه مغز است که بر چگونگی درک فرد و اجتماعی با دیگران تأثیر می گذارد و موجب مشکلات در تعامل و ارتباطات اجتماعی می شود.
این اختلال شامل الگوهای محدود و تکراری رفتار است. اصطلاح «طیف» در اختلال طیف اوتیسم به طیف وسیعی از علائم و شدت اشاره دارد. اختلال طیف اوتیسم در دوران کودکی آغاز می شود و در نهایت باعث ایجاد مشکلات در جامعه می شود به طور مثال در جامعه، مدرسه و در محل کار. اغلب کودکان در سال اول علائم اوتیسم را نشان می دهند.

تأثیر موسیقی در بهبود اختلال اوتیسم

به نظر می رسد تعداد کمی از کودکان در سال اول به طور طبیعی رشد می کنند و پس از گذشت یک دوره رگرسیون بین 18 تا 24 ماهگی، علائم اوتیسم را می گذرانند. بعضی از کودکان علائم اختلال طیف اوتیسم را در ابتدای ابتدایی نوزاد نشان می دهند، مانند کاهش تماس چشم، عدم پاسخ به نام و یا بی تفاوتی به مراقبان.
سایر کودکان ممکن است به طور معمول برای چند ماه یا سالهای زندگی به طور طبیعی رشد کنند، اما پس از آن به طور ناگهانی از بین می روند و یا تهاجمی می شوند و یا مهارت های زبان خود را از دست می دهند. علائم معمولاً در سن دو سال دیده می شود. هر کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم احتمالا دارای یک الگوی منحصر به فرد از رفتار و سطح شدت - از عملکرد پایین به عملکرد بالا است.
برخی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم دشواری یادگیری دارند و بعضی از آنها نشانه های کمتری نسبت به هوش عادی دارند. سایر کودکان مبتلا به اختلال دارای هوش نرمال هستند - آنها به سرعت یاد می گیرند، اما با برقراری ارتباط و استفاده از آنچه که در زندگی روزمره می دانند و به شرایط اجتماعی می رسند، مشکل دارند.
به علت ترکیب منحصر به فرد علائم در هر کودک، شدت گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد. این به طور کلی بر اساس سطح اختلالات و چگونگی تأثیر آن بر قابلیت عملکرد است.

الگوهای رفتاری
یک کودک یا بزرگسال مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ممکن است الگوهای تکراری رفتار، منافع یا فعالیت ها، از جمله هر یک از این علائم را داشته باشد. حرکات تکراری مانند تکان دادن، چرخش یا دست زدن به دست را انجام می دهد. فعالیت هایی را انجام می دهند که می توانند خود آسیب ببینند، مانند گزش یا سر و صدا. برنامه های خاص یا آئیین های خاص را توسعه می دهد و در کوچکترین تغییری که ایجاد می شود مشکل با هماهنگی دارد یا دارای الگوهای حرکتی عجیب و غریب مانند چالاکی یا قدم زدن بر انگشتان پا است و دارای زبان بدن عجیب و غریب است. از جزئیات جسم مانند چرخ های چرخشی یک ماشین اسباب بازی شگفت زده می شود، اما هدف کلی یا عملکرد جسم را درک نمی کند. غالباً به نور، صدا یا لمس حساس است، اما ممکن است نسبت به درد یا درجه حرات بی تفاوت باشد.
دارای تنظیمات غذایی خاصی نظیر صرف غذا با یک بافت خاص است. با گذشت زمان برخی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم با دیگران درگیر می شوند و اختلالات رفتاری را کمتر می کنند. بعضی ها از آنها، معمولاً کسانی با کمترین مشکلات شدید، در نهایت ممکن است زندگی طبیعی را تجربه کنند. با این حال دیگران با زبان و مهارت های اجتماعی همچنان مشکل دارند و سال های نوجوانی می تواند مشکلات رفتاری و عاطفی بدتری را به همراه داشته باشد.

موسیقی چگونه به کودکان اوتیسم کمک می کند
برخی فعالیت‌ها مانند موسیقی درمانی می‌تواند در بهبود برخی رفتارهای کودکان اوتیسم موثر باشد. در این درمان، کودک و درمانگر در لحظه و بدون تمرین قبلی با آواز، نواختن ساز یا حرکت، یک قطعه موسیقی تولید می کنند. این روش با رویکردهایی بهبود دهنده، باعث افزایش توجه کودک و بهبود مهارت‌های اجتماعی می‌شود. مطالعات تصادفی بالینی نشان می‌دهد موسیقی درمانی پیامدهای مثبتی برای ارتباطات اجتماعی کودکان داخل طیف اوتیسم و روابط آنان با والدین و افزایش توجه کودکان دارد.
موسیقی سرشار از عوامل ارتباطی است. کودکان دارای اوتیسم در جلسات موسیقی درمانی ناگزیر با درمانگران، همسالان، ابزار موسیقی وخود موسیقی ارتباط بر قرار می‌کنند. برخی کوکان دارای اتیسم حساسیت غیر معمول به موسیقی نشان می‌دهند. گروهی دست به انتخاب سازهایی با صداهای خاص می زنند یا به صداهای زیر وبم علاقه نشان می‌دهند.این پاسخ‌دهی غیر معمول این کودکان به موسیقی، آنها را به اهداف ومقاصد غیر موسیقایی مثل رشد گفتار و رشد اجتماعی نزدیک می‌کند. از آنجا که کودکان دارای اوتیسم از اختلالات حسی گوناگونی رنج می‎برند، موسیقی درمانی موجب می‌شود این کودکان در دریافت‌های مربوط به یک حس، وحدت ایجاد کنند. همچنین به دلیل برخورداری از تجارب چند حسی، ازنوعی یکپارچگی در درون داده های حسی برخوردار می‌شوند.

منبع: کتاب موارد کاربرد موسیقی درمانی
تنظیم کننده و مترجم: رضا پور دست گردان
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.