تأثیر موسیقی در بهبود بیماری پارکینسون
پارکینسون از اختلالاتی است که موسیقی درمانی در آن مفید است.
بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرفته عصبی است که بر جنبش تاثیر می گذارد. علائم به تدریج شروع می شوند، گاهی اوقات با یک لرزش ناگهانی قابل توجه تنها با یک دست شروع می شوند. لرزها رایج هستند، اما اختلال معمولا سبب سفتی یا کاهش حرکت می شود.
در مراحل اولیه بیماری پارکینسون، صورت شما ممکن است بیان نداشته باشد. در هنگام راه رفتن بازوهایتان ممکن است نوسان نکنند. سخنرانی شما ممکن است نرم و یا ضعیف باشد. علائم بیماری پارکینسون در طول زمان بهبود می یابد.

موارد کاربرد موسیقی درمانی 5

علائم
علائم و نشانه های بیماری پارکینسون می تواند برای همه متفاوت باشد. علائم اولیه ممکن است خفیف و بی توجه باشد. نشانه ها اغلب در یک طرف بدن شما شروع می شود و معمولاً در آن سمت بدتر می شوند حتی پس از اینکه علائم هر دو طرف را تحت تأثیر قرار داد.
علائم و نشانه های پارکینسون عبارتند از لرزش یا تکان دادن معمولاً در یک اندام، اغلب دست یا انگشتان شروع می شود. دست شما ممکن است هنگامی که در حالت استراحت است بلرزد.

حرکت لرزان یا برادیکینزی
با گذشت زمان، بیماری پارکینسون ممکن است حرکت شما را کند نماید، وظایف ساده را دشوار انجام دهد و گام های شما هنگام راه رفتن کوتاه تر شوند. ممکن است از صندلی بیرون بیایید.
سفتی عضلات و ماهیچه در هر بخشی از بدن شما ممکن است رخ دهد عضلات سفت می توانند دردناک باشند و دامنه حرکت شما را محدود می کنند.

اختلال در وضعیت و تعادل
وضعیت شما ممکن است دچار استئوپید شود، یا ممکن است مشکلات ناشی از بیماری پارکینسون ایجاد شود.
از دست دادن حرکات اتوماتیک، کاهش توانایی انجام حرکت های ناخودآگاه از جمله چشمک زدن، لبخند زدن و یا نوسان هنگام راه رفتن، تغییرات گفتاری از جمله صحبت کردن به آرامی، سخنرانی شما ممکن است بیشتر به صورت یکنواخت باشد نه با افکت های معمول، تغییرات در نوشتن.
در بیماری پارکینسون، برخی سلول های عصبی )نورون ها( در مغز به تدریج شکسته می شوند و یا می میرند. بسیاری از علائم، ناشی از از دست دادن نورون هایی هستند که یک پیام رسان شیمیایی در مغز شما به نام دوپامین ایجاد می کنند. هنگامی که سطح دوپامین کاهش می یابد، باعث فعالیت غیر طبیعی مغز می شود که منجر به علائم بیماری پارکینسون می شود.
علت بیماری پارکینسون ناشناخته است اما به نظر می رسد که عوامل متعددی از جمله ژن ها در بروز آن بی تأثیر نیستند. محققان جهش های ژنتیکی خاصی را شناسایی کرده اند که می تواند باعث بیماری پارکینسون شود.

عوامل خطر برای بیماری پارکینسون
سن یکی از این عوامل است. بزرگسالان جوان به ندرت بیماری پارکینسون را تجربه می کنند. این بیماری معمولاً در زندگی میانه یا دیر شروع می شود و خطر با سن افزایش می یابد. مردم معمولاً بیماری را در سن 60 سالگی یا بیشتر تجربه می کنند. وراثت نیز شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. مردان معمولاً بیشتر از زنان به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند همچنین قرار گرفتن در معرض سموم و علف کش ها و آفت کش ها هم ممکن است خطر بیماری پارکینسون را افزایش دهد.

اثرات موسیقی بر کاهش شدت بیماری
امروزه تأثیر موسیقی بر حالات روحی و جسمی و پدیده های درونی بشر، بر کسی پوشیده نیست. موسیقی درمانی شاخه ای از خدمات پزشکی است که برای کمک به سلامت فیزیکی و هیجانی از طریق به کارگیری موسیقی چه با شنیدن، آهنگ سازی و خواندن آواز یا دیگر فعالیت های مرتبط طراحی شده است. آواز خواندن نیز می تواند در ارتباط با موسیقی درمانی مطرح شود و احتمالا در درگیر کردن یک شبکه مغزی که نقشه گذاری حسی حرکتی را تسیهل می گرداند، نقش دارد. محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که برخی انواع مناسب موسیقی درمانگر دردهاست. آنها هر چه بیشتر در این زمینه تحقیق می‌کنند تا به اثرات مثبت آن در بهبود بیماران پی ببرند. در بررسی‌ها معلوم شده موسیقی و ریتم، روشی عالی برای کم کردن شدت عوارض بیماری پارکینسون است.
مبتلایان به پارکینسون نیز به لرزش و عدم تعادل گرفتار هستند و هنگام راه رفتن هر لحظه ممکن است بیفتند. دارو تا اندازه‌ای می‌تواند مقدار این لرزش‌ها را کم کند، اما نمی‌تواند این بیماران را بخوبی به راه اندازد. محققان توانسته‌اند با گام‌های آهنگین به این بیماران در برداشتن قدم‌های محکم‌تر کمک کنند؛ درست شبیه مارش نظامی که سربازان با ضربات طبل گام برمی‌دارند. درحقیقت آنها با کمک ریتم می‌توانند راه بروند و کنترل حرکتشان را به دست گیرند.

منبع: کتاب موارد کاربرد موسیقی درمانی
تنظیم کننده و مترجم: رضا پور دست گردان
0
-1
1
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.