پایتخت: کیف، زبان رسمی: اکراینی، واحد پول: گریونا، شهرهای مهم: اودسا، دنپر، خارکف، ژاپاروژه، دانتسک

اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
اکراین از کشورهاي اروپاي شرقی است. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلواکی و مجارستان؛ از جنوب شرقی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد.

جغرافیا:
این کشور از زمین های مسطح و دشت های حاصلخیز (یا استپ) تشکیل شده است که از میان آنها رودخانه هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می گذرند و به دریاي سیاه و دریاي کوچک آزوف منتهی می شوند و در جنوب غربی اوکراین دلتا دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته است. تنها کوه هاي این کشور بخشی از رشته کوه هاي کارپات می باشد که بلندترین نقطه آن در اکراین، کوه هورلا است که 2،061 متر ارتفاع دارد و در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه هاي کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداد دارد.

جاذبه های گردشگری کشور اوکراین

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
دین رسمی این کشور مسیحیت می باشد. درواقع حدود 96.2 درصد جمعیت اکراین مسیحی هستند و پس از آن اسلام با 0.7 درصد و یهودیت 0.6 درصد و سایر ادیان 2.5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

جاذبه های گردشگری و توریستی
در رتبه بندي سازمان جهانی گردشگري، اکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده است. همچنین عجایب هفتگانه اکراین از اصلی ترین جاذبه هاي گردشگري این کشور می باشند که از هفت بناي تاریخی و فرهنگی تشکیل شده است و شهرهاي مهم توریستی آن شبه جزیره کریمه، کییف و خارکف می باشد.

میدان استقلال کیف
خیابان خرشاتیک ب خیابان اصلی شهر کیف است. نخستین ساختمان ها در کیف در خیابان معروف خرشاتیک در پایان قرن 18 ساخته شده اند که بسیار هم پرطرفدار است. بلافاصله بعد از انقلاب کشور اکراین واستقلال آن ، میدان اصلی این شهر از انقلاب کبیر به میدان استقلال تغییر نام پیدا کرد.

جاذبه های گردشگری کشور اوکراین

میرهورود
در کنار رودخانه کرول، یک شهر آرام است که به دلیل چشمه‌های آب گرم معدنی شهرت یافته است. این آب‌های گرم شور می‌تواند به‌عنوان خوراکی استفاده شده و مشکلات هاضمه را رفع کند و یا اینکه گردشگران در آن شنا کنند. علاوه بر شنا، قایقرانی در رودخانه کرول و دیدن آسیاب بادی و فواره آب موزیکال، پیاده روی یا کالسکه سواری در جنگل های منطقه هم می تواند شما را سرگرم کند.

جاذبه های گردشگری کشور اوکراین

کلیسای جامع سنت سوفیا
کلیسا سنت سوفیا با 13 گنبد طلایی بر روی مجموعه‌ای از برج‌های سفید یکی از منحصر به فرد ترین مناطق و قدیمی‌ترین کلیسای کیف، پایتخت اکراین می‌باشد. این بنا در سال 1037 توسط پرنس یاروسلاو پادشاه و رهبر قدرتمند اکراین و پادشاه یاروسلاو بنا گشت و بعد از مرگش در همین مکان به خاک سپرده شد. در بیرون دروازه‌های این مجموعه، مجسمه‌ای در گرامیداشت بوگدان ملنیتسکی که در قرن هفدهم کیف را آزاد کرد و به امپراطوری روسیه داد، خود نمایی می‌کند. بر طبق یک سنت قدیمی کلیسای جامع سنت سوفیا کی‌یف اکراین به عنوان عروس و کلیسای جامع سنت سوفیا نووگورود روسیه به عنوان جنگجو انتخاب شده‌اند. این کلیسای زیبا و تاریخی در میدان سوفیسکایا قرار دارد.

جاذبه های گردشگری کشور اوکراین

باکوتا
روستای باکوتا در منطقه پودیلیا خانه صومعه غاری شکل است که توسط راهبان ارتدکس سنت آنتونی کی یف، ساخته شد. این صومعه که در غارهای زیرزمینی ساخته شده به قرن دوازده باز می‌گردد و گردشگران می‌توانند از آثار دستی و نقاشی‌ها و همچنین باقی‌مانده لوازم راهبانی که در آنجا زندگی می‌کردند، دیدن کنند. امروزه باکوتا به دلیل محدوده روستایی و تپه‌های در کنار رودخانه زیبای دنایزر، بخشی از پارک ملی محیط‌زیست محسوب می‌شود.

جاذبه های گردشگری کشور اوکراین

اودسا
اودسا سومین شهر بزرگ اوکراین و بندری در دریای سیاه است. امروزه گردشگران بسیاری به این شهر تجاری می‌روند تا از سواحل شنی، آب‌وهوای خوب و آب زلالش، بخصوص ساحل لانژرون که افراد بسیاری برای آفتاب گرفتن به آنجا می‌روند، لذت ببرند. اودسا که مروارید دریای سیاه نامیده می‌شود، اگرچه یک شهر بزرگ است اما با معماری زیبا، کوچه‌های پر پیچ‌وخم و خانه‌های رنگارنگ، احساس صمیمیت و گرما را به گردشگران منتقل می‌کنند. عمده شهرت این شهر به دلیل پله‌هایی است که از مرکز شهر آغاز شده و به ساحل منتهی می‌شود، از دیگر دیدنی‌های شهر می‌توان باغ شهر، خانه اپرای اودسا و تئاترهای آن را نام برد.
شهر پولتاوا، چرنیهیف، چرنیوتسی، یالتا، اسلاوسکی، شهر کامیانتس پودیلسکیی، قلعه خوتین، تونل عشق، شهر باستانی خرسونسوس، پارک سوفیفسکی و......

جاذبه های گردشگری کشور اوکراین

وضعیت آب و هوایی:
اکراین داراي آب و هواي معتدل قاره اي است، هرچند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه اي وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اکراین متفاوت است، به طوري که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است.

منبع: اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد
1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. عاالییی ممنون خسته نباشین............
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.