تأثیر موسیقی در درمان فوبیا
فوبیا یک ترس عظیم و خسته کننده از یک شی، مکان، وضعیت، احساس یا حیوان است. هنگامی که یک فرد احساس خطر بیش از اندازه یا غیر واقعی در مورد یک وضعیت یا جسم داشته باشد آنها توسعه می یابند.

فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است. شما ممکن است علائم را تجربه نکنید تا زمانی که با منبع ترس از شما تماس نگیرید با این حال، در برخی موارد حتی فکر کردن در مورد منبع ترس و اضطراب می تواند یک فرد را مضطرب و یا پریشان کند. این به عنوان اضطراب پیش بینی شناخته شده است.

موارد کاربرد موسیقی درمانی 6

علائم ممکن است شامل بی ثباتی، سرگیجه، حالت تهوع، تعریق، افزایش ضربان قلب یا تپش قلب، تنگی نفس، لرزش یا تکان دادن دست و یا معده ناراحت باشد.
طیف گسترده ای از اشیاء یا موقعیت هایی وجود دارد که ممکن است فردی در مورد فوبیا صحبت کند. با این حال، ترس را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

•ترس های خاص یا ساده

•ترس های پیچیده

نمونه های معمول از ترس های ساده عبارتند از: ترس های حیوانی مانند سگ ها، عنکبوت ها، مارها یا جوندگان.
ترس های محیطی مانند ارتفاع، آب های عمیق و میکروب ها.
طوفان های موقعیتی مانند بازدید از دندانپزشک یا پرواز.
ترس های جسمانی مانند خون، استفراغ یا تزریق.
طوفان های جنسی مانند اضطراب عملکرد و یا ترس از عفونت منتقله از راه جنسی.

ترس های پیچیده تمایل بیشتری نسبت به ترس های ساده دارند. آنها معمولاً در دوران بلوغ رشد می کنند و اغلب با یک ترس یا اضطراب عمیق در مورد یک وضعیت یا شرایط خاص مرتبط هستند. شایع ترین ترس پیچیده Agora phobia و فوبیای اجتماعی Social phobia است.

ترس های ساده را می توان با قرار گرفتن در معرض تدریجی به شی، حیوان، محل یا موقعیتی که باعث ترس و اضطراب می شود، درمان کرد. این روش به عنوان کاهش حساسیت یا درمان خودسرانه شناخته می شود.

جایگاه موسیقی در بهبود اختلال فوبیا
تاثیر موسیقی بر مغز انکار ناپذیر است. گاه منجر به پرورش غم و افسردگی می‌شود و گاه نشاط و شادی را به وجود انسان می‌بخشد. موسیقی همواره بخش مهمی از فرهنگ هر جامعه در طول زمان بوده است. تأثیرات موسیقی به قدری است که گاه از آن برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌کنند چرا که سلامت روان را بهبود می‌بخشد. علاقه انسان‌ها به موسیقی در طول تاریخ و توصیه‌های فیلسوفان و دانشمندان، باعث شده که محققان با استفاده از ابزار پیشرفته، به دنبال بررسی تاثیرات موسیقی بر مغز انسان بروند.

موسیقی روی سیستم عصبی خودمختار افراد تأثیر مثبت می‌گذارد و می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب و ترس های ناشی از محیط و شرایط شود. همچنین به بهبود سریع‌تر فردی که تحت استرس بوده است، کمک می‌کند. موسیقی ملایم می‌تواند مرهمی برای فشارهای روانی و ترس های درونی افراد باشد.

منبع: کتاب موارد کاربرد موسیقی درمانی
تنظیم و ترجمه: رضا پور دست گردان
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.