دانستنی های پزشکی 10

23 خرداد 1400   marzie.kokabian   مطالب و مقالات / پزشکی   0 نظر   340 بازدید   |

چگونه بخوریم تا سالم بمانیم

شاید دیده و یا شنیده اید که افرادي با داشتن سرمایه ي بسیار و بهره مندي از همه گونه امکانات رفاهی و استفاده از انواع غذاهاي رنگارنگ، از نعمتی بزرگ یعنی سلامتی محرومند و به همین دلیل از زندگی خود لذتی نمیبرند! و بالعکس افرادي با خوردن غذایی معمولی و ساده در کمال صحت و سلامت عمري طولانی میکنند و از زندگی خود لذت میبرند. به راستی رمز و راز سلامتی در چیست؟ عده اي چنین تصور میکنند که سلامتی فقط با خوردن غذاهاي گوناگون که سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی و … باشد بدست می آید. حال آنکه چنین نیست و آنچه مهم است چگونه خوردن است نه چه چیز خوردن!
آنچه در این کتاب گرد آمده است نکته هاي مهمی است که همه ما براي سالم ماندن و خوب زندگی کردن به دانستن آن نیازمندیم. این نکته ها برگرفته از کلمات گهربار ائمه معصومین (علیهم السلام) می باشد.
دانستنی های پزشکی 10

آغاز غذا با نام خدا
امام علی (علیهالسلام) فرمودند: به هنگام غذا خوردن خداي را یاد کنید و از بیهوده گوئی اجتناب نمائید زیرا که طعام نعمت و رزقی از خداوند است و بر شماست که در آن خداي را یاد کرده و شکر گوئید.

نمک قبل از غذا
ابتداي غذا، کمی نمک بخورید حضرت علی (علیهالسلام) فرمودند: در شروع به غذا خوردن، نمک بخورید، اگر مردم میدانستند نمک چه خاصیتی دارد هر آینه به جاي داروهاي مجرب دیگر آن را انتخاب میکردند.

شروع با سرکه
خوب است غذا را با سرکه شروع کنید محمد بن علی گوید: مردي در خراسان خدمت امام رضا (علیهالسلام) بود. غذایی براي آن حضرت آوردند که با آن سرکه و نمک بود. آن حضرت آغاز غذا را با سرکه شروع کردند، آن مرد گفت: قربانت گردم، شما به ماها امر کردید با نمک شروع کنیم! آن حضرت فرمودند: این مثل آن است، بدرستی که سرکه ذهن را قوي و عقل را زیاد میکند.

طب و درمان
شستن دست ها، کم خوردن، میانه روی در خوردن، سبک خوردن، پرهیز از پرخوری، پرهیز از حرام خوری، پرهیز از خوردن غذای داغ، توصیه به غذا خوردن در جمع و توجه به مستمندان، خوردن شام شب، پرهیز از شتاب در خوردن، پرهیز از خوردن در حال راه رفتن، صرف سبزی همراه غذا، عدم نوشیدن آب با غذا، پرهیز از اسراف، شکرگزاری بعد از غذا، مصرف نمک در پایان غذا، شستن دهان و مسواک کردن، استراحت پس از صرف غذا و پرهیز از حمام کردن پس از غذا و.... از آموزه ها و آداب غذا خوردن در دین اسلام است که به وسیله روایات از ائمه معصومین به ما رسیده است.

توصیه های مهم
حضرت علی (علیهالسلام) به فرزندشان امام حسن (علیهالسلام) فرمودند: چند کلمه به تو می آموزم که تو را از درمان بی نیاز سازد. - تا گرسنه نباشی غذا مخور، و هنوز مایل به غذا باشی دست از آن بردار، غذا را به جا و نیکو بخور.

منبع: کتاب چگونه بخوریم تا سالم بمانیم
تحقیق و تدوین: رضا حسینی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.