اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
وسعت 301338 کیلومترمربع
زبان رسمی: ایتالیایی
واحد پول: یورو
شهرهاي مهم: میلان، ناپل، تورین، پالرمو، جنووا، پولونیا، فلورانس، باري، ونیز، مسینا، ورونا
جغرافیا:
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنیا در دریاي مدیترانه تشکیل شده است. نکته جالب در مورد نقشه ي کشور ایتالیا این است که نقشه ي این کشور شبیه چکمه می باشد.

ایتالیا در جنوب اروپا مختصات جغرافیایی تقریبی 2250 شمالی، 1230 شرقی قرار دارد. این کشور مساحتی به اندازه تقریباً یک پنجم ایران دارد. این کشور مرز مشترک با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد) اسلوونی و سوئیس دارد.

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

ادیان و مذاهب:
حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است ولی پروتستان ها، یهودی ها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می کنند. 87% جمعیت ایتالیا مسیحی کاتولیک هستند.

اقتصاد:
امروزه ایتالیا کشوري توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب میشود. از جمله مهم ترین صنایع کشور می توان به صنایع فلزکاري، ماشین آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازي، کشتی سازي، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوك نیز مهم ترین محصولات کشاورزي و دامپروري کشور را تشکیل می دهند.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

جاذبه های گردشگری و توریستی
منطقه توسکانیا در ساحل غربی ایتالیا یکی از جذاب ترین و غنی ترین مناطق اروپا محسوب می شود. محله تاریخی کامپو دل میراکولی در شهر پیزا، یکی از شهرهاي مشهور منطقه توسکانیا می باشد که داراي یک کلیساي بسیار بزرگ می باشد و برج معروف پیزانیز در این شهر قرار دارد.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا


کلیساي سانتا ماریا دل فیوره، کلیساي اعظم شهر فلورانس «فیرنزه» چهارمین کلیسای بزرگ اروپا می باشد که در قلب مرکز تاریخی فلورانس قرار دارد که گنبد عظیم آن کاملاً به شهر اشراف دارد.
پل مشهور پونته وکیوو شهر فلورانس این پل که ابتدا از چوب ساخته شده بود در سال 1333 میلادي براثر سیل تخریب شد. این پل سپس از سنگ ساخته شده و اندکی بیش از 6 قرن بعد هنگام عقب نشینی سربازان آلمان نازي منهدم شد و سیل وحشتناك آرنو در سال 1966 آن را تخریب کرد. پونته وکیوو ، یکی از نمادهاي شهر فلورانس محسوب می شود.
مناطق روستایی توسکانیا نیز جلوه هایی از زیبایی هستند. رنگ سبز طبیعت، تاکستان ها، باغ هاي زیتون، مزارع کشت شده، جنگل ها و کلبه هاي دورافتاده. رنگ سبز این منطقه هنگام گل دادن گل هاي آفتابگردان به رنگ زرد درمی آید.

پورتو فررایو، مرکز جزیره البه با استحکامات قدیمی اش یادآور گذشته نظامی این بندر است که اکنون به یک قطب توریستی تبدیل شده است.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

صخره هاي ساحلی جزیره کاپرائیا که منشا آتشفشانی دارند. نام این جزیره برگرفته از گله هاي بز است که در گذشته ساکن جزیره بودند.
منظره شهر قرون وسطایی سان جیمینیانو در نزدیکی شهر سیئنا، یکی دیگر از شهر مشهور تاریخی و زیارتی منطقه توسکانیا. این شهر معماري قرون وسطایی اش را حفظ کرده و مرکز آن از سال 1990 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

روستاي کوچک مونتالچینو در دره اورچیا که به خاطر انگور بسیار مرغوبش شهرت دارد. در منطقه توسکانیا روستاهاي بسیاري وجود دارند که بهترین محصول انگور را تولید می کنند.

ناحیه ساحلی آرجنتاریو، بهشتی طبیعی و سرسبز و پهنه آب هاي لاجوردي رنگ دریا.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

میدان آنفیتئاترو که بیشتر به نام پیاتزا دل مرکاتو شهرت دارد در شهر کوچک لوکوئنس که در محل سابق یک آمفی تئاتر دوره روم باستان و با اقتباس از معماری آن ساخته شده است.
آمفی تئاتر کولوسئوم، کانال بزرگ ونیز، شهر پمپی، دریاچه کومو، شهر واتیکان، فروم رومی ها، کلیسای سنت مارک، معبد پانتئون و..... صدها جاذبه طبیعی و غیر طبیعی دیگری که در سفر به ایتالیا می توان دید.

وضعیت آب و هوایی
آب و هواي ایتالیا مدیترانه اي است. در شمال به دلیل و جود رشته کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوري تقریباً گرم است.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایتالیا

منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم کننده: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.