اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
وسعت 1،648،195 کیلومترمربع
زبان رسمی: فارسی
واحد پول: ریال
شهرهاي مهم: تهران ، اصفهان ، مشهد ، تبریز ، شیراز ، اهواز ، کرمانشاه ، کرج ، قم
جغرافیا:

جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
ایران کشوري در جنوب غربی آسیا و در منطقه اي مشهور به خاور میانه واقع شده است و یکی از بزرگترین و قدرتمند ترین کشورهاي منطقه است که داراي مرز مشترك زمینی با هفت کشور منطقه و مرز دریایی گسترده با دریاي خزر و خلیج همیشه فارس و دریاي عمان می باشد. ایران از شمال با جمهوري آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه است و همچنین از شمال به دریاي خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریاي عمان محدود می شود، که دو منطقه نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند. ایران یکی از اعضاي پایه گذار سازمان ملل متحد، گروه نم، سازمان اکو، سازمان کنفرانس اسلامی و اوپک می باشد .ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه اي کهن دارد و یکی از تاریخی ترین کشورهاي جهان به شمار می رود. از دید طبیعی ایران از شمال به رود اترك، دریاي خزر و رود ارس، از خاور به کوه هاي هندوکش و کوه هاي باختري دره سند، از باختر به دامنه هاي باختري کوه هاي زاگرس و حوضه آبریز اروندرود و از جنوب به خلیج فارس و دریاي عمان محدود است. بیش از نیمی از ایران کویري و نیمه کویري است. حدود یک سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران (شامل جلگه جنوب دریاي خزر و جلگه خوزستان نیز از جلگه هاي حاصلخیز تشکیل شده است. بلندترین کوه ایران نیز دماوند با 5671 متر می باشد. از دید جغرافیایی، غربی ترین شهر ایران کلیساکندي؛ شرقی ترین شهر جالق؛ شمالی ترین شهر پارس آباد؛ و جنوبی ترین شهر چابهار است.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
دین رسمی کشور ایران اسلام و مذهب رسمی آن نیز تشیع می باشد.
اقتصاد:
عمده ترین صنایع پیشرفته ایران عبارت اند از: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نساجی، شیمیایی، غذایی، خودروسازي، سدسازي، الکتریکی و الکترونیکی و.... و سازه هاي مهم دستی و سنتی ایران عبارت اند از :فرش و قالی، گلیم بافی و زیلو، منبت کاري، خاتم کاري و سفال گري.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
جاذبه های گردشگری و توریستی
بر اساس گزارش سازمان جهانى جهانگردى، ایران رتبه دهم جاذبه هاى باستانى و تاریخى و رتبه پنجم جاذبه هاى طبیعى را در جهان دارا است ، با توجه به قدمت تاریخی کشور ایران ، این کشور سراسر داراي جاذبه هاي گردشگري فراوان و مختص به هر شهر را دارد که با توجه به سفر به شهر مقصد می توان از امکان دیدنی و جاذبه هاي گردشگري آن بهره برد. در این قسمت فقط نام قطره اي از دریاي بیکران جاذبه هاي گردشگري ایران را ملاحضه می فرمایید :
سی وسه پل ، عالی قاپو ، پل خواجو ، طاق بستان ، کاریز (جزیره کیش( ، تخت جمشید ، چهل ستون ، میدان نقش جهان ، منارجنبان ، مسجد شیخ لطف الله ، مدرسه چهارباغ ، ماسوله ، غار علی صدر ، حمام علیقلی آقا ، تخت سلیمان ، باغ فین ، آسیاب هاي آبی دزفول ، و ....
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
وضعیت آب و هوایی
ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فرد ترین کشورهاست. اختلاف دماي هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از 50 درجه می رسد. به طور کلی ایران در منطقه اي قرار گرفته است که از نظر بارندگی در سطح نیمه خشک و خشک قرار می گیرد .آب و هواي ایران متأثر از چندین سامانه است:
1- سامانه پرفشار سیبریایی که با ریزش به عرض هاي جنوبی در نوار شمالی بارش باران و برف و کاهش دما و در سایر نقاط فقط کاهش دما را به همراه دارد.
2- سامانه باران زاي مدیترانه اي که از سمت غرب وارد ایران می شود و موجب ریزش باران یا برف در بسیاري از نقاط غربی و میانی و شرق ایران می شود.
3- سیستم کم فشار جنوبی که در نوار جنوب و جنوب غرب موجب رگبار باران می شود.
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
جاذبه های گردشگری و توریستی ایران
منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم کننده: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.