اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
وسعت 1139 24 کیلومترمربع
زبان رسمی: انگلیسی و سواحلی و زبانهاي محلی از جمله لوگاندا
واحد پول: شیلینگ اوگاندا
شهرهاي مهم: جینیجا، امبالی، ماساکا، انتبه
http://www.majidakhshabi.com/uploads/posts/2021-11/1636456005_152_362k.jpg

جغرافیا:
اوگاندا کشوري است در حاشیه دریاچه ویکتوریا واقع در شرق میانه آفریقا. همسایه هاي آن عبارت اند از سودان، کنگو، رواندا، بروندي، تانزانیا و کنیا.
این کشور که داراي یک فلات مرکزي کم ارتفاع با پوشش گیاهی ساوان می باشد .در اطراف دریاچه ویکتوریا، استعداد خاك براي کشاورزي بیش از سایر
نقاط است .همچنین این دریاچه از نظر ماهیگیري نیز اهمیت به سزایی دارد. در غرب این کشور رشته کوهی با حد اکثر ارتفاع 5118 متر وجود دارد.
همچنین این کشور از غرب با جمهوري دموکراتیک کنگو، از شمال با سودان، از جنوب شرق با رواندا و از جنوب با تانزانیا همسایه است. دریاچه ویکتوریا در بخشی از مرز این کشور با کنیا قرار دارد. این کشور نامش را از پادشاهی بوگاندا که در این منطقه حکومت میکرد گرفته است.

جاذبه های گردشگری کشور اوگاندا

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
مردم اوگاندا از قبایل مختلفی تشکیل شده اند و 12 پادشاه رهبري قبایل را برعهده دارد. هریک از قبایل آداب و رسوم خاصی دارند. اسلام در سالهاي 1800 توسط بلوچهای ایرانی و عمانی وارد دربار کاباکا شد. مسیحیت نیز در سالهای 1856 به دربار ارائه گردید.
قوم کراموجونگ یا برهنه گرایان که همسایه قوم ماساها و تورکانه ها در مرز کنیا هستند از دیدنی ترین اقوام اوگاندا هستند. هر جوان کراموجونگ براي اینکه شایستگی ازدواج پیدا کند باید یک شیر و یا پلنگ و یا گرگ شکار کند و به خانه عروس بیاورد. این قوم لباس نمی پوشند و برهنه گرایان غربی الگوی خود را از این قبیله اخذ کرده اند.

ادیان و مذاهب:
در اوگاندا ادیان مختلفی از جمله کاتولیک رومی، پروتستان، آنیمیست، اسلام سنی وجود دارد.
اقتصاد:
اوگاندا داراي منابع طبیعی ثابت، شامل خاك حاصلخیز، بارش باران دائمی، معادن غنی و قابل ملاحظه مس و کبالت است. اوگاندا داراي منابع بسیار بزرگ بکر و دست نخورده نفت خام و گاز است. کشاورزی بیش از سه چهارم نیروی کار اوگاندا را دربردارد. قهوه معمولاً 90% صادرات اوگاندا را تشکیل می دهد. چاي و توتون محصول عمده صادراتی دیگر است و کشتهاي معیشتی شامل سیب زمینی شیرین است. چاي سومین محصول صادراتی پس از قهوه و ماهی است این کشور همچنین داراي معادن غنی آهن است. هرچند در اثر کمبود سرمایه گذاري در توسعه معادن، تولید و صادرات آهن و فولاد حجم بزرگی از صادرات آنرا تشکیل نمی دهد. توریسم و گردشگري منبع دیگري از درآمدهاي خارجی اوگاندا را تشکیل میدهد. در کل محصولات صادراتی این کشور شامل قهوه، ماهی، چاي، پنبه، گل، محصولات باغبانی و طلا است و محصولات وارداتی آن شامل کالاهاي اساسی، وسایل نقلیه، نفت، دارو و غلات است.

جاذبه های گردشگری کشور اوگاندا

جاذبه های گردشگری و توریستی
پارک ملی الیزابت
پارک ملی کویین الیزابت در قسمت غربی اوگاندا قرار دارد که چند ساعت با ماشین از پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور، کامپالا فاصله دارد. این پارک شامل بسیاری از حیوانات وحشی مانند حیوانات خاص آفریقایی است، اما مزیت دیدن این پارک در این است که جمعیتی از حیوانات بانمکی یعنی شامپانزه ها را نیز می توانید در آن مشاهده کنید.

مقبره های کاسوبی
جاذبه های گردشگری کشور اوگاندا

از مکان های دیدنی اوگاندا و محل دفن چهار پادشاه این کشور (که کاباکا نامیده می شدند) و دیگر اعضای خاندان سلطنتی می باشد که در سال 2001 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این مقبره‌ها از نظر تاریخی و همچنین معماری سنتی آفریقایی اهمیت زیادی دارند.
جینجا
سرچشمه و مبدأ رود تاریخی نیل می باشد. تفریحاتی مانند رفتینگ، قایق‌سواری، دوچرخه‌سواری کوهستانی و اسب سواری در فضای طبیعی جینجا و در کنار بقایای بناهای به جا مانده از دوران استعمار، از جاذبه های این منطقه زیبا به شمار می آید.

جاذبه های گردشگری کشور اوگاندا

مسجد ملی اوگاندا
مسجد قذافی که نامش در سال ۲۰۱۳ به مسجد ملی اوگاندا تغییر کرد، بر روی یکی از هفت‌ تپه‌ی شهر کامپالا واقع شده‌ است. معماری مسجد ترکیبی از سبک‌های عربی، اروپایی و آفریقایی است. مسجد ملی حدود ۱۵ هزار نفر ظرفیت دارد و تقریباً از هرجای شهر دیده می‌شود.
شهر انتبه، دریاچه ویکتوریا، باغ ملی گیاهان استوایی، شهر کامپالا، جنگل بادونگو، آبشارهای مورچیسون و بسیاری مناطق دیگر را نیز می توان در زمره جاذبه های گردشگری این کشور آفریقایی قرار داد.

وضعیت آب و هوایی
اوگاندا دارای آب و هوای معتدل با میانگین دمای 21- 24 درجه سانتیگراد و میزان بارش سالانه 75- 150 سانتیمتر می باشد. رودهای مهم جاری در این کشور نیل و سملیکی است.

جاذبه های گردشگری کشور اوگاندا

منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم کننده: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.