اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
وسعت 92300 کیلومترمربع
زبان رسمی: عربی
واحد پول: دینار اردن
شهرهاي مهم: اربد، الزرقا
جغرافیا:
اردن کشوري است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق، و از شرق و جنوب با عربستان سعودي و از غرب با اسرائیل و کرانه باختري رود اردن همسایه است، که مجموع خطوط مرزي اردن با این کشورها به 1619 کیلومتر می رسد. اردن از جنوب به خلیج عقبه مماس است و از آن رو حدود 26 کیلومتر نیز مرز آبی دارد و این در میان کشورهاي عربی کمترین مرز آبی به شمار می رود.
مساحت کشور اردن به طور عمده از صحراهاي خشک و بایر تشکیل شده است. اما در قسمت هاي غربی ارتفاعاتی نیز وجود دارد. در نوار مرز غربی اردن، رود اردن جاري است که این کشور را از اسرائیل جدا می کند. بلندترین نقطه اردن، قله جبل رم است و پست ترین نقطه آن دریاي مرده است. سرزمین اردن کنونی را بخشی از گهواره تمدن بشریت دانسته اند.

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
جاذبه های گردشگری کشور اردن

ادیان و مذاهب:
بیشتر مردم اردن مسلمان و اهل سنت هستند و شیعیان سه درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. با وجود این دولت اردن به حقوق شیعیان بی اعتنایی کرده و آنها را تحت فشار قرار می دهد. شیعیان در کشور سنی مذهب اردن هیچ مسجد و حسینیه ای ندارند و روز تاسوعا و عاشورا در اخل ضریح شهدای موته به عزاداری می پردازند.

اقتصاد:
اردن کشوري کوچک با منابع طبیعی محدود است. این کشور در حال حاضر راههایی براي گسترش تامین آب محدود خود می یابد و بویژه از طریق همکاري هاي منطقه اي از منابع موجود خود استفاده بهتري می برد. همچنین اردن در تامین قسمت اعظمی از نیازهاي انرژي خود به منابع خارجی وابسته است. در خلال دهه 90، نیازهاي نفت خام این کشور از وارداتی که از عراق و دیگر کشورهاي همسایه می شد تامین می گردید. از اوائل سال 2003 نفت مورد نیاز اردن توسط کشورهاي عضو شوراي همکاري خلیج تامین می شده است. علاوه بر آن، خط لوله انتقال گاز عرب از مصر به شهر بندري عقبه واقع در جنوب اردن در سال 2003 تکمیل شد. دولت در نظر دارد این خط انتقال گاز را به شمال و تا منطقه امان و مناطق وراي آن گسترش دهد. از سال 2000 به این سو، صادرات محصولات تولیدي سبک، که عمدتاً شامل منسوجات و پوشاك تولید شده در مناطق صنعتی استاندارد، نیروي پیش برنده رشد اقتصاد این کشور بوده است. در سال 1996، آمریکا و اردن قرارداد هواپیمایی درون مرزي امضا کردند که زمینه را براي هواي آزاد بین دو کشور فراهم می آورد.

جاذبه های گردشگری کشور اردن

جاذبه های گردشگری و توریستی
پترا در معان، که مرکز نباتی ها است، شهري کامل است که در دل کوه آن را تراشیده اند. صخره هاي آن رنگی و اغلب صورتی است و ورودي این شهر قدیمی روزنه بزرگ و باریکی است به نام سیگ که آن هم در دل کوه جاي گرفته است. در داخل شهرهاي نیز بناهاي بسیاري وجود دارد که تمام آنها(به استثنای دو مورد) از سنگ تراشیده شده اند از جمله خزانه داری اردن که هم اکنون سازمان عجایب هفت گانه جدید آن را به عنوان یکی از نامزدهای قرار گرفتن در فهرست عجایب هفت گانه جدید جهان انتخاب کرده است.
ام قیس شهري است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهاي روم باستان هلنی است، قرار گرفته است.
عجلون که به خاطر قلعه الرباض اسلامی اش معروف است.
جراش، که به خاطر معماري رومی باستانی اش، ازقبیل ستونها و تاقهایش معروف است.
امان که تماشاخانه رومی اردن و چند موزه دیگر در آن جاي گرفته اند.
ال کرك که کاخ ال-کراك که کاخی مهم ومتعلق به زمان صلاح الدین است در آن قرار دارد.

جاذبه های گردشگری کشور اردن

جاذبه های مذهبی
البتراء، آرامگاه جعفر پسر ابی طالب، آرامگاه زید پسر حارثه، آرامگاه عبدالله پسر رواحه، آرامگاه سعد پسر ابی وقاص، آرامگاه ابو عبیده عامر جراح، آرامگاه شرحبیل پسر حسنه، آرامگاه معاذ پسر جبل، آرامگاه ضرار پسر ازور، مقام پیغمبر ایوب، مقام پیغمبر شعیب، مقام پیغمبر یوشع بن نون، مقام پیغمبر هارون، غار اصحاب کهف، آثار جرش مدابع، مرکز گردشگري مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جاي داده است: 1- نقشه مدابع 2- رود اردن، که یحیاي تعمید دهنده در آن عیسی مسیح را غسل تعمید داد 3- کوهستان مبو (اردن)

جاذبه های گردشگری کشور اردن

جاذبه های دریایی
دریاي میت، که به خاطر شناوري عجیب و غریب و نمکهاي طبیعی آن که در اغلب اوقات به چشم می خورد، شهرت یافته است. دریاي میت که 402 متر زیر سطح دریا قرار گرفته، پایین ترین نقطه اردن محسوب می شود و هر ساله یک متر پایین تر می رود. دریای میت در نزدیکی رود اردن قرار دارد.
عقبه شهری است در ساحل خلیج عقبه که مراکز خرید و هتل های فراوانی در آن قرار دارد و دسترسی به ورزش های آبی در آن میسر است.

دیگر مکان های گردشگری
وادي روم صحرایی است مملو از کوه ها و تپه ها که در جنوب اردن قرار دارد. وادي روم به خاطر مناظر زیبا و چشمگیري که دارد و نیز به خاطر گونه هاي مختلف ورزش که در آن انجام می شود، از قبیل صخره نوردي، شهرت یافته است.

جاذبه های گردشگری کشور اردن

امان شهري است کاملا مدرن که بازارچه، مراکز خرید، هتلها و یک آمفی تئاتر قدیمی رومی و غیره در آن قرار دارند.

ماهیس که داراي مکانهاي مذهبی مهم و چشم اندازهاي فوق العاده است.
وضعیت آب و هوایی
از آنجا که قسمت اعظم اردن صحراست آب و هوای آن نیز خشک و بیابانی است. این در حالی است که قسمت باختری کشور در طول دوران بارندگی سالیانه (از نوامبر تا آوریل) شاهد بارش نسبی است.


منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم کننده: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.