غذاهای سنتی شب یلدا

29 آذر 1400   marzie.kokabian   مطالب و مقالات / سبک زندگی   2 نظر   1 660 بازدید   |

شب یلدا یکی از شب های خاص و معروفی است که در ایران چندین هزار سال قدمت دارد. آداب و رسوم شب یلدا بسیار مختلف است که ریشه در فرهنگ و سنت کهن این سرزمین دارد. یکی از این رسم‌های قدیمی مربوط به غذاهای مخصوص شب یلدا است. در این شب یک سری غذاهای مخصوص پخته می شود. معمولا هر شهر با توجه به آداب و رسومی که دارند، غذاهای خاص خودشان را در این شب طبخ می کنند.

غذاهای سنتی شب یلدا

به عنوان مثال شیرازی ها شب یلدا را با کلم پلو شیرازی جشن می گیرند. اهوازی‌ها و خوزستانی‌ها به غذاهای دریایی علاقه خاصی دارند. در ضمن سبزی‌های محلی و بومی این استان هم برای طعم دادن به این غذاها استفاده می‌شوند. از طرفی طعم تند و تیز غذاهای اهوازی مشهور است. در میان غذاهای شب یلدای اهوازی‌ها، قلیه ماهی و ماهی شکم پر جایگاه ویژه‌ای دارد.

غذاهای سنتی شب یلدا

خشیل جزو غذاهای بومی استان آذربایجان غربی شهر اردیبل محسوب شده و بر پایه گندم پخته می شود از آن جا که شب یلدا به طور رسمی تر آغاز زمستان محسوب می شود، این غذا چون طبع گرمی دارد پخته می شود. خاگینه خرما اصالتی زنجانی دارد، انار پلو غذای مخصوص شب یلدای قزوینی هاست.

غذاهای سنتی شب یلدا

تبریزی‌ها با انبوهی از غذاهای خوشمزه به پیشواز شب یلدا می‌روند و در این میان کوفته تبریزی در بالای لیست غذای یلدایی قرار دارد. سنندجی‌ها برای شب یلدا، دلمه برگ مو یا دلمه کلم برگ درست می‌کنند. تهرانی هم شب یلدا را با خوردن سبزی پلو با ماهی، آش شله قلمکار و دمپختک سپری می کنند.

غذاهای سنتی شب یلدا

آش لبوی اراکی ها و دهها غذای خوشمزه دیگر که همگی ریشه در فرهنگ و سنت کهن ایرانی دارد در جای جای سرزمین پهناورمان به عنوان بخشی از رسوم غذایی محسوب می شوند.
یکی از معروفترین و لذیذترین غذاهای شب یلدا مربوط به استان شمالی و به ویژه گیلان و شهرهای اطراف آن می باشد خورش اناربیج است که از زمان‌های قدیم خوردن آن در شب یلدا بین شمالی‌ها مرسوم بوده است. اناربیج به دلیل شباهت زیادی که به فسنجان دارد به آن سبزی فسنجان هم گفته می شود و در پخت آن موادی همچون گوشت، رب انار، گردو، آب انار، پودر گلپر، سبزی محلی خرد شده، نمک، زردچوبه و پیاز به کار برده می شود.

غذاهای سنتی شب یلدا
0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. سلام عالی وفوق العاده مفید ودر نهایت سنتی تک تک غذاها درودتان باد از به اشتراک گذاشتن سپاس بیکران عزیزم
  2. نقل قول: azadvari01
    سلام عالی وفوق العاده مفید ودر نهایت سنتی تک تک غذاها درودتان باد از به اشتراک گذاشتن سپاس بیکران عزیزم

    سپاس از مهر و لطف و نگاهت عزیزم
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.