لاویج،مازندران،شمال ایران،سایت رسمی مجید اخشابی، مجید اخشابی Key words:lavij, mazandaran,north of iran,the official website majidakhshabi,majidakhshabi
لاویج یکی ازدهستانهای شهر چمستان نور در استان مازندران می باشد که در پای سلسله جبال البرز قرار دارد و دارای موقعیت پای کوهی است. این دهستانمتشکل از 9 روستا میباشدکه عبارتند از رئیس کلا (مرکز دهستان) -دیزینکلا-بهبنک -کرچی- کیاکلا-ملاکلا -خطیب کلا-ملا محله -سادات محله .همه روستا هادر پای کوهها مستقر میباشند و دور تا دور دهستان لاویج را حصار بلندی از کوههایالبرز فرا گرفته است که در بهار و تابستان پوشیده از در ختان انبوه و سرسبز می شودکه مناظر بدیع و دل انگیزی خلق می کند...این منطقه از آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی در بهار و تابستان برخوردار می باشد که به همراه طبیعت و سرسبزی بی نظیر مسافران و توریستهای زیادی را در خود جذب می کند.
به طوری که می توان سوغات لاویج را هوای پاک و سالم و یک شب خوابیدن در دامن طبیعت آن در بهار و تابستان نام برد که خاطره آن سالها در ذهن مسافران خواهد ماند .
وجود آب گرم در این مکان و طبیعت بی نظیر آن علاقه مسافران را به ماندن در این مکان جلب می کندو این خود نقش اقامتگاهها و رستوران ها را در این مکان بیش از پیش مهم جلوه میدهد.
این ناحیه کوچک به وسعت لاویج دارای نواحی اکوتوریستی بی نظیری می باشد. از نواحی تفریحی و توریستی آن می توان از: 1.پارک جنگلی کشپل 2.آبشار حرام او 3.جاده های جنگلی 4.آبگرم معدنی لاویج 5.سوردار 6.جنگل اسیونگ 7.مراتع و چمنزارهای نومه 8. چشمه ها ورودخانه های پر آب و خروشان 9.ییلاق زیبای ایزوا 10.منطقه ییلاقی میر خمند و کوههای پوشیده از انبوه درختان و جنگلهای وسیع و بکر را نام برد. در ضمن این منطقه 30کیلومتر با نوار ساحلی خزر (با ماشین نیم ساعت تا دریا) فاصله دارد.
Key words:lavij, mazandaran,north of iran,the official website majidakhshabi,majidakhshabi
یکی از جلوههای جذاب طبیعت لاویج، جنگل های انبوه و متراکم آن تا ارتفاع 2500متری از سطح دریاو به خصوص درختان راش آن که یادگاری از دوره های گذشته جنگل های هیرکانی درمیلیونها سال قبل است می باشد.
مسافران ازاین موهبت الهی کمتر استفاده کرده و به جنگل های حاشیه جاده ها،بیشه زارها و آبگرممعدنی لاویج اکتفا می کنند و این چشم انداز بی نظیر طبیعی را که از با شکوه ترینصحنه های طبیعت لاویج را به نمایش گذاشته بهره چندانی نمی برند. واین درحالی است کهخاطره سفر از این جنگل ها هرگز فراموش نخواهد شد،و مسافرت از طریق این جنگل هایطولانی برای هر نوع توریست تجربه ای جالب و به یاد ماندنی دارد.در اینجا برای یکلحظه زمان در مقابل چشمانت متوقف می شود،چشم ها خیره می ماند و پاها از حرکت باز میایستد و فقط به یک چیز می نگری و آن قدرت آن نقاش چیره دستی ، که اینگونه چشم انداززیبایی را بر بوم این کره خاکی به تصویر کشیده است. اینجا مرز ماندن و رفتن است وپرواز کردن بر اوج آسمان،یا گم شدن درپهنه سرسبز درختان.جنگل های لاویج از تنوعزیاد گونه های گیاهی و دختان گوناگون برخوردار است ودر هر ناحیه آن چشمه سارانی ازدل زمین به بیرون می جوشد ودر هر فصلی از سال از میوه ها ی وحشی و جنگلی خاصیبرخوردار است. بهار با شکوفه های سفید،تابستان یکسره سبز و پاییز هزار رنگ آن ازجاذبه های جالب و طبیعی آن به شمار می رود.
Key words:lavij, mazandaran,north of iran,the official website majidakhshabi,majidakhshabi
جالب ترین و دیدنی ترین چشم انداز آن در دل جنگل هاست، جایی که جز صدای طبیعت چیزی به گوش نمیرسد،صدای پای حیوانات،فریاد های پرندگان،ناله و شیون باد،و سکوت و تنهایی غم انگیزجنگل،خروش رودخانه ها که موسیقی دل نشینی را به صدا در می آورد و به انسان آرامش خاصی می دهد.باید به داخل جنگل لاویج رفت تا این منظره ها را از نزدیک دید.به قول شاعر"شنیدن کی بود مانند دیدن" پس به لاویج سفر کنید تا در جنگل های آن گم شوید.
Key words:lavij, mazandaran,north of iran,the official website majidakhshabi,majidakhshabi
سوغاتی لاویج
هر ناحیه یامکانی دارای آب و هوا و همچنین محیط جغرافیایی ویژه ای میباشد که فرهنگ مردمان آنناحیه در طول قرن ها در تقابل و ارتباط باآن شکل میگیرد و به صورت آداب ورسوم،اعتقادات و باورها جلوه میکند.وحتی در نوع خوراک و پوشاک و مسکن انسان نیزبدون تاثیر نیست.لاویج هم از این قاعده مستثنی نیست،رویش گیاهان و شکوفه های درختاندر فصل بهار و تابستان همراه با عطر گلهای وحشی و گیاهان معطر وخوشبو و چمنزارهایانبوه از گلهای بهاری این منطقه را برای پرورش زنبور عسل و زنبورداری مساعد ساختهبه طوری که عسل لاویج با عطر و طعم طبیعی از سوغات اصلی لاویج میباشد.
از دیگرسوغاتی های لاویج با توجه به محصور بودن منطقه به وسیله جنگل و درختان انبوه صنایعدستی چوبی است. که در گذشته ها ی نه چندان دور از ابزارهای مهم زندگی مردمان منطقهبه شمار می رفت. ولی امروزه بیشتر جنبه زینتی گرفته است. به طوری که این صنایع دستیزینت بخش مغازه ها و فروشگاههای صنایع دستی منطقه و شهرهای مجاور را تشکیل میدهد.
از آنجایی کهاین منطقه از پوشش گیاهی کافی و آب فراوان برخوردار است دامداری نیز به عنوان شغلها ی جنبی مردمان لاویج میباشد. وماست،شیر،پنیر،دوغ و کره محلی لاویج هم از شهرت واعتبار خاصی در میان مسافران و توریستها برخورداراست.
از همه اینهاکه بگذریم آب و هوای خنک و مطبوع آن در فصل بهار و تابستان که پوشش انبوه گیاهان ودرختان در تعدیل آن نقش دارند بهترین و به یاد ماندنی ترین سوغات لاویج را به وجودآورده است.شاهد این مدعا توریست ها و مسافرانی هستند که بعد از دیدن مناظر طبیعی آناقدام به خرید زمین،وساخت ویلا و شهرکهای زیادی در منطقه کرده اند تادر ایامتعطیلات و تابستان در پناه طبیعت زیبا و آب و هوای پاک و سالم آن چند روزی را بهدور از هیاهوی زندگی شهری به سر برند.
Key words:lavij, mazandaran,north of iran,the official website majidakhshabi,majidakhshabi
آب گرم لاویج
همانطور کهمی دانید در دامنه های مرکزی رشته کوههای البرز و قله های آتشفشانی خاموش دماوند کهمرحله گوگرد زدایی را طی می کند شمار زیادی چشمه های ابگرم وجود دارد که درکانونهای مختلف ان می جوشد.چشمه های مذکور که حاصل برهمکنشهای درون رشته کوههایمرکزی البرز است.دارای ترکیبات و خواصی است که در رفع برخی از بیمارییهای مفصلیاستخوانی و پوستی نقش مو ثر درمانی داشته و مورد استفاده قرار میگیرد.
آبگرم لاویجنیز در دامنه های کوههای قسمت شرقی لاویج از دل زمین به بیرون می جوشد. این اب گرمدارای املاح معدنی وگوگرد های فراوانی میباشد که برای امراض پوستی ودردهای مفاصلکمردرد پادرد و مهمتر از همه برای تمدد اعصاب بسیارمفیدمیباشد.شاهد این گفتار خیل عظیم مردم ومسافر از اقصاء نقاط کشور می باشدکه به اینمنطقه هجوم می اورند.از اب گرمهای معروف ان ابگرم لاویج بیبنو"شفا و فیل سنگی رانام برد که هر کدام از آنها دارای خواص مخصوص به خود می باشد.
به همت:مهدیه شاهسون
مسئول انجمن معماری
ایمیل:mahdieh_shahsavan@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.