بهترین شیوه مصرف مکمل ها

 

 


اگر بیماری خاصی دارید و پزشک مصرف برخی از مکمل ‌های غذایی را برایتان تجویز کرده است، بد نیست نگاهی به این نكته ‌های اجمالی اما کاربردی در مورد چگونگی مصرف مکمل‌ ها بیندازید تا بدنتان بیشترین سود را از مصرف آنها ببرد.هفت نکته در مورد مصرف مکمل آهن

1. مکمل آهن در صورتی به شما تجویز می‌ شود که مبتلا به کم‌ خونی فقر آهن باشید. بنابراین بدون هیچ دلیل و خودسرانه، این قرص را مصرف نكنید.

2. بهتر است مکمل آهن را با یک لیوان پر از آب ساده میل کنید. مصرف مکمل ‌های آهن با آب مرکبات هم برای جذب بهتر آهن موجود در آنها توصیه می‌ شود.

3. اگر پس از خوردن مکمل‌ آهن، دچار دل‌ درد یا معده ‌درد می‌ شوید بهتر است این مکمل را با شکم خالی مصرف نکنید. البته در این صورت جذب آهن موجود در مکمل شما کمی کاهش پیدا می‌کند.

4. یک ساعت پیش از خوردن صبحانه یا 2 ساعت پس از مصرف هر یک از وعده ‌های غذایی، بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن است.

5. مکمل آهن را با شیر، دوغ یا سایر نوشیدنی‌ های حاوی کلسیم مصرف نکنید زیراکلسیم باعث ایجاد اختلال در جذب آهن می ‌شود.

6. معمولا مصرف مکمل ‌های حاوی آهن با ایجاد یبوست همراه هستند. بنابراین برای رهایی از این مشکل می‌ توانید رژیم غذایی خود را تا پایان دوره مصرف مکمل آهن سرشار از فیبر خوراکی کنید. یادتان باشد كه میوه ‌ها، سبزی ‌ها و غلات سبوس‌ دار منابع خوبی برای دریافت فیبر محسوب می‌ شوند.

7. مکمل آهن را هر روز سر ساعت مشخصی مصرف کنید تا دریافت و جذب آن به بهترین نحو ممکن انجام شود.هفت نکته در مورد مصرف مکمل روی

1. مکمل‌ روی را هم مانند مکمل آهن با یک لیوان پر از آب ساده میل کنید. نوشیدن آب کافی همراه مکمل‌ باعث می‌ شود مواد موجود در آن در قسمت‌ های خاصی از بدن که قرار است آزاد شود، آزاد و جذب بدن شود.

2. مصرف مکمل روی و کلسیم با یکدیگر تداخل ایجاد می ‌کنند و اثر یکدیگر را از بین می ‌برند. بنابراین اگر مجبور به استفاده از هر دوی این مکمل ‌ها هستید، حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید تا او ساعت مناسب مصرف هر کدام را برایتان مشخص کند.

3. به طور کلی مصرف مکمل روی با سایر مواد معدنی از جمله آهن، مس، منگنز و کلسیم تداخل دارد. بنابراین بهتر است این مکمل را به صورت جداگانه و فقط با آب ساده میل کنید. برای پیشگیری از ایجاد تداخل در جذب مکمل روی باید از خوردن آن با شیر یا دوغ هم خودداری کرد.

4. آب‌ های سخت و سنگین می ‌توانند در جذب روی اختلال ایجاد کنند. بنابراین اگر در مناطقی زندگی می‌ کنید که آب سخت دارند باید راهی برای تهیه آب‌ های ساده به منظور مصرف مکمل روی پیدا کنید.

5. غلات و حبوبات حاوی ماده‌ای به نام «فیتات» هستند که این ماده می‌ تواند جذب روی را مختل کند. بنابراین یکی، دو ساعت قبل و بعد از مصرف مکمل روی، دور این قبیل خوراکی ‌ها را خط بکشید.

6. اگر ناراحتی کلیه، کبد یا اسهال مزمن و دیابت دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است در این موارد، پزشک شما مصرف حجم بالاتری از مکمل روی را برای بهره ‌مندی و جذب بیشتر آن به‌ شما توصیه کند.

7. اگر مکمل روی مصرف می‌ کنید، حجم مواد غذایی حاوی فیبر را در برنامه روزانه ‌تان افزایش ندهید. دریافت فیبر فراوان می ‌تواند دفع روی از بدن را به دنبال داشته باشد.
غلات و حبوبات حاوی ماده‌ای به نام «فیتات» هستند که این ماده می‌ تواند جذب روی را مختل کند.


ادامه دارد...
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.