منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی
تولد امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف از ديدگاه اهل سنتدر اين نوشتار سعي شده به اين پرسش كه اهل سنت در مورد تولد امام زمان چه نظري دارند پاسخ داده شود ؟ وجود روايات فراوان در زمينة مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف، و ‌اعتقاد به آمدن منجي در آخرالزمان، به عنوان عقيده اي مسلّم در ميان مسلمانان پذيرفته شده است...
و اين اعتقاد، اختصاص به شيعه ندارد ـ هر چند كه عده‌اي از اهل سنت، اين امر را نمي‌پذيرند.- ولي عده‌اي از آن‌ها،معتقد به ولادت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريفهستند.
1. محمد بن طلحه شافعي در كتاب «مطالب السؤول في مناقب آل الرسول» مي گويد: «مهدي منتظر، در سال دويست و پنجاه و هشت هجري، در سامرا متولد شد. پدرش، حسن بن علي بن محمد بن علي الرضا بن موسي الكاظم بن جعفر الصادق بن محمد الباقر بن علي زين العابدين بن حسين بن علي المرتضي است، و نام او محمد و كنيه اش ابوالقاسم و از القاب او حجت و خلف صالح و منتظر است». و بعد رواياتي را از پيامبر صل الله عليه و آله و سلم در زمينة مهدي موعود نقل مي كند مبني بر اين كه: «مهدي، از نسل من و از فرزندان فاطمه و هم نام من است و در آخرالزمان قيام مي كند و زمين را از عدل و داد پر مي كند بعد از آن كه از ظلم و جور پر شده است و اين قيام، حتمي است حتي اگر يك روز از عمر دنيا بيش تر باقي نمانده باشد». و پس از ذكر اين روايات، آن ها را بر همان ابوالقاسم محمد بن حسن بن علي … بن علي ابن ابي-طالب متولد دويست و پنجاه و هشت تطبيق مي كند و به اشكال ها و شبهاتي كه در اين زمينه ممكن است مطرح شود، پاسخ مي دهد.
2. ‌سبط ابن جوزي حنفي در كتاب تذكرة الخواص، مي گويد: «حضرت حجت «مهدي»، محمد بن حسن بن علي بن محمد بن علي بن موسي بن جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي ابن ابي طالب است. كنيه او، ابوعبدالله و ابوالقاسم است و او است حضرت حجت و صاحب الزمان و قائم منتظر». سپس از عبدالله ابن عمر روايتي نقل مي كند كه رسول گرامي اسلام فرموده: «در آخرالزمان، مردي از فرزندان من قيام مي كند كه نام او همانند نام من و كنيه اش همانند كنيه ي من است و زمين را از عدل و داد پر مي كند، پس از آن كه از ظلم و جور پر شده است.».
3. عبدالوهاب شعراني در كتاب «اليواقيت و الجواهر»، كه در بيان آراي اكابر و بزرگان علماي اهل سنّت در مسائل مختلف عقيدتي است، فصلي را به وقايعي كه قبل از روز رستاخيز و پايان دنيا حتماً اتفاق مي افتد، اختصاص داده است كه يكي از آن وقايع، قيام حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف است كه مفصلاً دربارة آن بحث كرده ،و از قول برخي از اكابر علماي اهل سنت، نقل مي كند که «مهدي، فرزند حسن عسكري است كه در نيمه ي شعبان سال دويست و پنجاه و پنج هـ . ق متولد شد و زنده باقي خواهد ماند تا با عيسي عليه السلام ظهور كند و اكنون كه سال نهصد و پنجاه و هشت هجري است، هفتصد و سه سال از عمر شريف او مي گذرد».
چرا برخي از اهل سنت به ولادت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف معتقد نيستند، براي اين مسئله مي‌توان دلايلي را مطرح نمود؛ از جمله:

‌1. مخفي بودن ولادت آن حضرت:
آمدن مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف، از همان زمان نبي اكرم صل الله عليه و آله و سلم و صدر اسلام، امري مسلَّم و شايع و مورد توجه مسلمانان بود. و حاكمان وقت هم از آن اخبار بي اطلاع نبودند و شنيده بودند كه مهدي موعود، از نسل حضرت فاطمه عليها السلام و امام حسين عليه السلام متولد مي شود و حكومت ستمكاران به دست اش منقرض مي گردد و تمام زمين را از عدل و داد پر خواهد كرد؛ به ويژه روايات متعددي كه مي گفت، او، نهمين از فرزندان امام حسين عليه السلام است. دولت عباسي از اين امر بيم وهراس داشتند و در صدد بودند به هرگونه كه شده اين خطر را از حكومت خود دفع كنند. به همين‌جهت، خانه هاي بني هاشم، بويژه خانه ي امام حسن عسكري عليه السلام به شدّت تحت كنترل و مراقبت مأموران مخفي و علني دولت عباسي قرار داشت. معتمد عباسي، به عدة از زنان قابله، مأموريت سري داده بود كه در خانه هاي بني هاشم، به‌ويژه خانه ي امام حسن عسكري عليه السلام رفت و آمد کنند و مراتب را گزارش دهند ،و به گروهي از مأموران خويش مأموريت داد كه دائماً و روز و شب، مراقب خانة آن حضرت باشند وبعد از شهادت امام عسكري عليه السلام، دستور داد خانه آن حضرت را بازرسي كنند و گروهي از زنان قابله را فرستاد تا تمام كنيزان آن حضرت را معاينه ، و اگر آبستني در بين آنان ديده شد، بازداشت كنند. حتّي به خانه ي امام عسكري عليه السلام هم اكتفا نكرد و دستور داد تمام خانه هاي شهر را با كمال دقت بازرسي و كنترل كنند. [1] (ولادت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف شبيه ولادت حضرت موسي عليه السلام مي باشد كه فرعون، تمام زنان باردار را كشت تا از ولادت او جلوگيري كند، امّا به اراده و خواست خداوند، حضرت موسي عليه السلام در دامان فرعون بزرگ شد.) ولادت حضرت مهدي عليه السلام به خاطر شرايط سخت آن زمان، مخفي بود؛ و حدود پنج سال، قبل از شهادت امام عسكري عليه السلام، يعني در سال دويست و پنجاه و پنج قمري در شب نيمة شعبان در حالي كه تا روز قبل، آثار حمل در مادر حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف براي ديگران ظاهر نبود، به دنيا آمد. و در طول اين پنج سال، امام حسن عسكري عليه السلام فرزندش را تنها به خواص شيعيان خود نشان مي داد و او را امام، و حجت بعد از خود معرفي مي كرد. با اين وضعيت، طبيعي است ديگران از جمله، اهل سنّت كه از اهل بيت پيامبر صل الله عليه و آله و سلم فاصله گرفته بودند، از ولادت آن حضرت مطلع نشوند.

2 . اجتناب از برخي لوازم احتمالي پذيرش ولادت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف:
رواياتي كه در زمينة مهدي موعود آمده، بسيار زياد و از نظر مضمون، بسيار متنوع است. در روايات بسياري، از پيامبر اكرم نقل شده كه تعداد ائمه و خلفاي بعد از من، دوازده نفر است. مجموع روايات شيعه و سني در اين زمينة نهصد و بيست و پنج حديث است. در روايات بسياري ، به نام دوازده نفرائمه تصريح شده، و آمده كه اولين آن‌ها امام علي عليه السلام و آخرين‌شان حضرت مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف است و اين كه نه نفر از آنان از نسل امام حسين عليه السلام هستند و در تعدادي از اين روايات نام تمام آنها ذكر شده است. همچنين در روايات متعددي آمده است كه امام ‌مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف، از فرزندان امام علي عليه السلاماست (214 حديث ) وامام مهدي از فرزندان فاطمه عليها السلام است (192 حديث ) و امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف نهمين ازفرزندان امام حسين عليه السلام است (148 حديث ) . … و اين كه مهدي فرزند حسن عسكري است (145 حديث) و ‌نام پدر مهدي حسن است (148 حديث ).‌ [2] بنابراين قبول تولد مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف يعني پذيرش تمامي اين روايات و پذيرش اين روايات يعني قرار گرفتن در مقابل انبوهي از سؤالات و مطالبي كه اهل سنت هيچ پاسخي براي آن ندارند[/b

تقي حاتمي-مجله امان-[مجله شماره 6 : - مقالات]


{با تشکر از همکاری خانم لیلا ملکیان - - - مسئول بخش خوشنویسی}
محمدمهدی اصفهانیان
مسئول: انجمن میکس ومونتاز
و دین و اندیشه
ایمیل: mehdiesfehanian@yahoo.com
نام کاربری: mehdi esfehanian
Id یاهو: mehdi.esfahanian
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.