مولانا، شیعه یا سنی؟
 
بین شعرای بعد از اسلام و پارسی گوی همیشه بحث این بوده که کدام سنی و کدام شیعه هستند. این را خیلی ها باور کرده اند که حافظ و سعدی شیعه دوازده امامی بوده اند اما در مورد مولانا جلال الدین رومی، شک و شبهه همراه بوده است...گروه بسیاری معتقدند که او سنی مذهب بوده چرا که پدر ایشان بهاء ولد از بزرگان اهل سنت بوده و حتی در برهه ای از زمان مولانا را از شهر خود دور کرد تا با اهل تشیع دیدار نداشته باشد. اما وقتی به اشعار وی رجوع می کنیم سردر گم میشویم زیرا این حرف با اشعار وی تناقض دارد. زیرا در اشعارش به وصف ایمه پرداخته که اهل سنت اعتقادی به آنها ندارندو فقط به عنوان خاندان پیامبر اکرم(ص) به آنها احترام می گذارند. در مثنوی معنوی در داستان مسجد میهمان کش همان ابتدایی ترین ابیات میخوانیم که:
مسجدا گر کربلای من شوی/ کعبه حاجت روای من شوی.


در این بیت صراحتا به واقعه کربلا اشاره شده. آنچه که واضح است این است که وی خود را فرمانبردار معصومین میدانسته و آنان را ستایش میکرده. اگر به ادامه این ماجرا در دیوان شمس برویم به غزل عجیبی میرسیم که ابیاتی را در زیر آورده ایم:


آن نور چشم انبیاگ احمد که بد بدر دجا/ می گفت در قرب دنا الله مولانا علی
شاهم علی مرتضی بعدش حسن نجم سماء/ خوانم حسین کربلا الله مولانا علی
آن آدم آل عبا دانم علی زین العباد/ هم باقر و صادق گوا الله مولانا علی


و تا پایان نام چهار معصوم علیه السلام را ذکر می کند و از همه مهمتر در نام بقیه الله وی را یکتا سوار می نامد که از یک سنی مذهب بعید است. در حالی که شعرای اهل تسنن مثلا خود عطار بعد از مدح پیامبر به مدح و ثنای ابوبکر ، عمر و عثمان پرداخته است و سپس به علی ابن ابیطالب علیه السلام.
گروهی دیگر مولانا را نه تنها سنی مذهب بلکه دشمن اهل بیت می دانند و دلیلشان هم چند داستان در مثنوی است مثلا داستان ابلیس و معاویه. معاویه در خواب است که ابلیس او را بیدار میکند و شروع میکند به مبرا کردن خود از اغفال آدم و حوا و سجده نکردن بر آدم. در آخر بازهم معاویه حرفای او را قبول نمی کند و ابلیس جواب میدهد: همه هدفم این بود که تو را از نماز بازدارم تا به مسجد نرسی.
اما جالب اینجاست که نماز خواندن معاویه دلیل محکمی برای اهل سنت بودن مولانا نیست زیرا در هیچ کجا نخوانده و نشنیده ایم که معاویه ترک نماز گفته باشد و یا آن را به جای نیاورد. اما مهم این است که نماز فاسقی چون او قبول است؟ آیا این عبادت میتواند چون اویی را بر اوج اعتقاد برساند؟ معاویه همان فاسدی بود که روز چهارشنبه نماز جمعه خواند و هیچ کس گلایه نکرد. در این داستان اصلا منظور و هدف نماز مولانا نیست بلکه فرصت طلبی ابلیس بوده. ناگفته نماند ابیات بالا را گروهی می گویند بر مولانا نسبت داده اند و از آن وی نیست. با همه این گمانه زنی ها و نوشته ها که بیشتر برعلیه شیعه بودن اوست، ما نیز همین نظر را قبول می کنیم. مولانا یک سنی مذهب بود.

به همت: سونیا خندان
مسیول انجمنهای: عرفان_ مسایل مختلف ادبی
ایمیل: hakimnezami9990@yahoo. com

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.