مشاهیر هنری .کیخسرو خروش.مجید اخشابی . وب سایت رسمی مجید اخشابی. HenryFame.Kai Surge.majid akhshabi. web site majid akhshabi

متولد 1320 تهران -.تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رسانید و در سال 1340 با شرکت درکنکور دانشکده هنرهای زیبا (دانشگاه تهران) و اخذ رتبه اول به تحصیل هنر نقاشی پرداخت...ایشان پس از اتمام دانشکده و خدمت نظام وظیفه در راستای اعتلای هنر به کشور انگلستان و فرانسه عزیمت نمود و ماهها در موزه ها و گنجینه ها به مطالعه مکاتب هنر و نقاشی اهتمام ورزید.
استد کیخسرو خروش همزمان با تحصیل نقاشی در کلاس های آزاد خوشنویسی ثبت نام و نزد استاد بزرگوار خویش آقا سید حسین میر خانی (بنیان گزار انجمن خوشنویسان ایران) به مشق نستعلیق مشغول می شوند و با همتی مثال زدنی مراحل سلوک خوشنویسی را با توفیق سپری می کند
ایشان از سال 1352با تایید و تشویق استاد میرخانی تدریس و تعلیم در انجمن خوشنویسان ایران را آغاز می کند.
ستاد کیخسرو خروش در هنر نقاشی به ویژه در تصویرگری از چهره نیز مهارتی منحصر به فرد دارد.

پرتره‌های او سحرانگیز و زنده‌اند و هر بیننده‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

خروش نقاشی را نزد استاد حیدریان آموخته و حیدریان از پروردگان مکتب کمال الملک است؛ از این رو آثار این چهره ماندگار هنر، اهمیت و منزلتی خاص دارد.

خروش پرتره های متعددی را از امام خمینی(ره) بر پرده نشانده اما هر کدام از آنها، تازگی و ویژگی‌های ممتازی دارند.

یکی از اینگونه آثار وی در ابعاد ۱۰۰ × ۱۲۰ طراحی شده و در اختیار مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) قرار دارد.

دریافت گواهینامه استادی خط نستعلیق (1354)
نایل شدن به مقام استادی ارشد انجمن خوشنویسان (1358)
چهره ماندگار هنر و فرهنگ ایران رشته خوشنویسی (1384)
عضو شورایعالی انجمن خوشنویسان ایران ( چندین دوره متوالی )
عضو شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران
عضو شورای ارزشیابی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دارای نشان درجه 1 هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
عضو هیات موسس انجمن صنفی خوشنویسان ایران
عضو شورای داوری در جشنواره خوشنویسی جهان اسلام
کارشناس خطوط قدیمی
پرورش هنرمندان و خوشنویسان از سراسر کشور در طی 35 سال ،خلق صدها تابلوی نفیس و ماندگار – شرکت در فستیوال ها ، جشنواره ها و نمایشگاه های داخلی و خارجی – کتابت 27 عنوان کتاب فاخر در کارنامه در خشان فعالیتشان مشهود است که در اینجا به اختصار به ذکر نام کتبی چند بسنده می کنیم:
آداب المشق عماد الحسنی – مثنوی پیر و جوان میرزا نصیر جهرمی - از سطر نویسی تا کتابت – جزوه مرزداران(برای موزه شهدا) – سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی – چهار مقاله نظامی عروضی – رباعیان خیام (اول و دوم) – دیوان حافظ (اول و دوم ) – لیلی و مجنون نظامی – یوسف و زلیخای جامی – خسرو و شیرین نظامی – رساله خوشنویسی منسوب به میرعماد (دوم) – گلاب اشک (از محتشم تا مشفق) ترکیبات و مراثی حضرت سید الشهدا(ع) – نامه حضرت امیر به مالک اشتر نخعی ( ترجمه فارسی) – مثنوی محمد (شعر از گلشن کردستانی) – مجموعه آثار خوشنویسان جهان اسلام – مجموعه آثار خوشنویسان معاصر ایران (در چند آلبوم و کتاب) – دیوان اشعار دکتر نوربخش (نعمت اللهی) – منظومه زهره و منوچهر با مقدمه استاد محیط طباطبائی – ترجه نهج البلاغه حضرت امیر(ع) – مشق چلیپا و . . .


به همت :صحرا صحرائیان
مسئول :انجمن سینمای ایران . سینمای جهان . آموزش هنرهای دستی
نام کاربری :sahrasahraian
ایمیل :sahraian70sahra@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.