دشت هویج، رویای شیرین روز بهاری
اولین تصویر ذهنی تان پس از شنیدن نام دشت هویج چیست؟پاسخ این پرسش بستگی به این دارد که پیش تر،از این دشت دیدن کرده اید یا نه.اگر قبلاً این دشت را ندیده باشید،طبیعتاً خیال می کنید باید دشتی بزرگ با مزارع هویج باشد،اما اگر آن را دیده باشید آن وقت یاد زیبایی محض و طبیعتی پاک و دست نخورده می افتید؛ یاد دشتی بزرگ و پوشیده از چمن های تازه که درختانی قطور و کهنسال محاصره اش کرده اند...البته تصور اول تان هم چندان نادرست نبود،چون گفته می شود زمانی این دشت از مزارع هویج پوشیده شده بود.اما امروز اثری از این مزارع نمانده است و کشاورزان ترجیح می دهند به جای هویج در زمینهای کشاورزی اطراف دشت،محصولات دیگری همچون گیلاس بکارند تا دشت هر بهار در لفافه ای از گلبرگهای سپید و صورتی پنهان شوند.
وقت گذراندن در طبیعت لذتبخش است،اما اگر دلتان خواست گردشی هم داشته باشید در اطراف دشت به بقایایی از کاروانسرا و حمام صفوی و آبشار چوبک بر می خورید.
اگر بخواهید از تهران به دشت هویج سفر کنید،باید حدود 5 کیلومتر در جاده لشکرک برانید و لواسان را پشت سر بگذارید تا به روستای افجه برسید،در شمال این روستا دشت در انتظار شما،آغوش باز کرده است.
در ادامه باید گفت منطقه لواسانات در شمال شرقي تهران پر از دشت و ييلاق است که هر کدام نامي به خود گرفته اند و براي خودشان تفرجگاهي براي يک روز تعطيل شده اند. دشتهويجازمياناين مناطق نامي، شناخته شده است. اوايلبهارايندشتپرازبوته هاييمي شودکهعمرکوتاهي دارند و سراسر دشت را خوشبو مي کنند .
                                           
کوچه باغهای افجه
بعد از رسیدن به افجه، خودرو را در ميدان اصلي اين روستا پارک کنید و پیاده، كوچه‌باغ‌هاي روستا را به سمت شرق و شمال‌شرقي ادامه دهيد. در انتهاي روستا، به رودخانه‌اي مي رسيدكهپسازآنجاده‌ايخاكي،به سمت بالا امتداد مي‌يابد. بعدازحدود 45 دقيقه به قهوه‌خانه‌اي محلي مي‌رسيد كه فضايمناسبي براي استراحت دارد. بعد از آن، مسير خاكي را که ادامه دهید، به يك باغ شخصي مي‌رسيد كه يك لوله‌ آب آشاميدني در كنار آن قرار دارد.               
                                          
حدود 100 متر بعد از اين باغ که در سمت چپ مسير پياده‌روي شما قرار دارد، جاده 2قسمت مي‌شود؛ مسيري كه با شيب ملايم به سمت شمال و بالا مي‌رود،‌ مسير «دشت هويج» است كه با 30 دقيقه پياده‌روي به آستانه دشت خواهيدرسيد؛ امامسيري كه به سمت شمال‌غربي وپايين امتدادمي‌يابد،شما راباحدود 45 دقيقه پياده‌روي به دشت«سواستون» هدايت مي‌كند.                                                                                                                                                          
در جنوب غربي دشت هويج دره‌اي نسبتا عميق وجود دارد كه حد فاصل و مرز بين «دشت هويج» با دشت سو استون است، بنابراين بالادست روستاي افجه، چند صدمتري مانده به ورودي دشت هويج، مسيري وجود دارد كه به سمت دشت سو استون مي‌رود.
به  سويسواِستون
دشت‌های هویج و سو استون بسيار ديدني‌اند و هر دو، نماي زيبايي از قله‌هاي اطراف را به نمايش مي‌گذارند. در هر دودشت مي‌توان يك روز پرخاطره را سپري كرد اما به هر حال دشت هويج به خاطر مسافت پياده‌روي نسبتا كمتر و شهرت بيشترش، در مقايسه با دشت سو  است ون كمي شلوغ‌ترو پررفت‌ و آمدتر است.                                                  
هستند دوچرخه‌سواراني كه مسير دشت هويج را براي ركاب‌زدن انتخاب مي‌كنند، چون اين مسير بر خلاف مسير دشت سو استون كه در انتها مالرو مي‌شود، تا آستانه دشت به صورت يك جاده خاكي امتداد دارد كه براي ركاب‌زدن مناسب است.          

به همــــــــت: مهدیه شاهسون
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.