مقاله تاریخی ، داستان تاریخی آداب و رسوم عید فطر آداب و رسوم عید فطر در یزد آداب و رسوم عید فطر در قشم ضیافت افطاری پخت زنان مساجد نماز عید فطر طبخ آش سایت رسمی مجید اخشابی
عيد فطر يکي از دو عيد بزرگ اسلامي است که در روز اول ماه شوال برگزار مي‌شود. مسلمانان پس از يک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه اين روز بزرگ مي‌باشند و اين‌روز را جشن مي‌گيرند. عيد فطر بدرقه‌اي است بر ماه رمضان. در اين روز، روزه حرام است و گويي پس از يک ماه اطاعت از پروردگار، همگان در ضيافتي که از سوي رب‌العالمين تدارک ديده‌مي‌شود شرکت مي‌کنند...در لغت به‌معني شکستن روزه و روزه‌گشودن آمده‌است و عيد فطر را عيد روزه‌گشادن نيز مي‌‌گويند. در صبح عيد فطر در همه‌ي شهرها و روستاهاي سرزمين‌هاي اسلامي نماز عيد فطر با تشريفات خاصي برگزار مي‌شود. گرچه نماز عيد فطر واجب نيست؛ اما تمام مسلمانان علي‌الخصوص آنان که موفق به روزه گرفتن شده‌اند، شرکت در نماز عيد فطر را مستحب مي‌دانند. برپايي نماز عيد فطر و ديگر مراسم مخصوص اين‌روز در نقاط مختلف بسيار ديدني و شنيدني است که به‌شرح يکايک اين آداب و مراسم مي‌پردازيم.

آداب و رسوم یزدی ها در روز عید فطر

در اكثر مناطق استان براساس یك سنت دینی وارزشی، مردم بلافاصله پس از اتمام نماز عید سعید فطر و قبل از رفتن به منازل خود، بر سرقبور مطهر شهیدان رفته و با به همراه بردن خیرات از قیبل خرما، شیرینی و گل، یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می دارند.
عید سعید فطر بین مردم استان دارالعباده یزد نیز همچون تمام بلاد مسلمین از اهمیت ، ارزش و قداست والایی برخوردار است

جایگاه این روز سراسر رحمت، بركت و نور در استان یزد موجب شده است تا از چند روز قبل خانواده ها برای برگزاری مراسم آن لحظه شماری كنند.
نظافت منازل، خرید لباس نو، تهیه شیرینی و میوه های تازه فصل و برنامه ریزی برای دید و بازدید در این روز از جمله مقدمات برای حلول عید سعید فطر و بزرگداشت آن در بین مردمان مومن این استان است.
بااعلام روز اول ماه شوال و فرارسیدن عید سعید فطر،مردم پس ازعمل مستحبی غسل و پوشیدن لباسهای نظیف و معطر در سطح محله ها ومناطق مختلف تكبیرگویان راهی مصلای اقامه نماز عبادی سیاسی و شكوهمند این روز مبارك می شوند.
مردم با ورود به مصلای نماز عید فطر ضمن مصافحه و تبریك این عید بزرگ به هم برای اقامه نماز آماده می شوند.
رسم این است كه قبل از اقامه نماز عید ، مكبر و مجری این مراسم چندین مرتبه ذكرهای وارد شده این روز را بلند قرائت و نمازگران نیز با او تكرار می كنند.

مهمترین این ذكرها گفتن'الله اكبر، لااله الاالله، صلوات بر محمد و آل محمد (ص)' و خواندن دعای سلامت امام زمان (عج) است.

از قدیم الایام رسم بر این بوده است كه كسانی كه نذر و نیازی دارند با تهیه شیرینی، آن را در محل برگزاری نماز عید فطر و قبل ازاقامه نماز بین مردم توزیع می كردند.

طبخ آش معروف به حضرت'ابوالفضل العباس(ع) و توزیع آن در صبحگاه عید بین مردم از دیگر آداب و رسوم قدیمی این روز در بین یزدیهاست.

در اكثر مناطق استان براساس یك سنت دینی وارزشی، مردم بلافاصله پس از اتمام نماز عید سعید فطر و قبل از رفتن به منازل خود، بر سرقبور مطهر شهیدان رفته و با به همراه بردن خیرات از قیبل خرما، شیرینی و گل، یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می دارند.
شستن قبور شهدا و اموات، قرائت آیات كلام وحی و ذكر ادعیه از دیگر مواردی است كه در این روز صورت می گیرد.
مردم مومن استان یزد در ادامه آداب و رسوم خود در این روز مبارك به دید و بازدید بزرگترها و ریش سفیدان خانواده و محل سكونت خود می روند و این عید را به آنها تبریگ می گویند.
برگزاری جشنهای اسلامی شامل مولودی خوانی و مدیحه سرایی همراه با دعوت اقوام و بزرگان فامیل از دیگر آداب حسنه این عید بزرگ اسلامی است كه در بین یزدیها رایج است.
در بین زنان یزدی نیز رسم است كه در روز عید سعید فطر بصورت دسته جمعی به خانه فردی كه جلسات ختم قرآن مجید در طول ماه مبارك رمضان در منزل او برگزار شده است می روند و با دادن هدیه و شیرینی، از او تقدیر می كنند.
دربرخی از مناطق استان نیز بانوانی كه در جلسه ختم قرآن مجید ماه رمضان سوره 'اخلاص'
به نامشان ختم شده است در روزعید فطر از دیگر زنان محل دعوت و با شیرینی از آنها پذیرایی می كنند.
پرداخت زكات فطره و فطریه به نیازمندان جامعه طبق احكام شرعی بویژه به افراد بی بضاعت فامیل نیز مانند بقیه نقاط بلاد اسلامی در دارالعباده با حساسیت خاصی انجام می شود.
مردم مومن یزد معتقدند عید سعید فطر همان روز تولد دوباره انسانها و بازگشت به فطرت پاك انسانی و الهی است.
یزدیها، در پایان روز، این تولد دوباره را تا پاسی از شب به شكرانه حضورشان در یك ماه میهمانی خدا و انجام عبادات و ترك معصیتها به شادی و شادمانی می گذارنند.

آداب عید فطر در جزیره قشم

ضیافت افطاری

در ایام رمضان ضیافت های بسیاری توسط کسانی که وضعیت مالی مناسبی دارند مثل بازرگانان، تجار و شیوخ برپا می شود و از فقرا و نیازمندان و دوستان دعوت به عمل می آید که در این ضیافت ها شرکت کنند.
آنچه زیباترین جلوه میهمانی در این ماه مبارک را به نمایش می گذارد، سفره های فراهم آمده از دست پخت زنان خانه دار با غذاهای محلی و خوراکی های خوش عطر و طعم است که بر دست مردان و زنان به سوی مساجد حمل می شوند

در ماه رمضان مردم قشم از غذاها و دسرهایی مصرف می کنند که در ماه های دیگر سال کمتر و یا اصلا استفاده نمی کنند. از جمله خوردنی ها می توان به انواع اراروت و فرنی نان جمجموک، و گلیمات و انواع نان ها مثل نان کلوکی، تمشی، رخته، نان خمیر، نان بنی و غیره و انواع ژله و کارامل و انواع غذاهای دریایی اشاره کرد که سفره رمضان قشمی ها را مزین می کنند. انواع شوربا، حلیم، بکاره، سمبوسه، آش و… هم در سفره افطاری خودنمایی می کنند. از دیگر اعمال ماه مبارک رمضان قرائت یک جزء قرآن در هر شب است که توسط جوانان در مساجد صورت می گیرد و قشمی های اهل سنت نیز نمازهای مخصوص خود را دارند که هرشب در ایام ماه رمضان در مساجد خود برپا می دارند.


عید فطر

یکی از آخرین و مهمترین اعمال ماه رمضان، نماز عید فطر و پذیرایی از میهمانان خدا با سفره های رنگی در جزیره قشم است. دراین روز در منزل همه قشمی ها به روی دوست و دشمن باز است و همه می توانند از آن سفره بهره ببرند.

مردم قشم شیعه و سنی در ساعات اولیه روز عیدفطر به مساجد خود می روند و نماز عید را برپا می دارند بلندگوهای مساجد از ساعت اولیه صبح « لبیک- لبیک اللهم لبیک» را پخش می کنند.
مردم هم با زمزمه این عبارت به سمت مساجد سرازیر می شوند.

دراین روز دل انگیز زیباترین و شیک ترین لباس ها برتن جوانان و مردم قشم است و در این روز مردها و جوانان عطرهای خوش بو و مخصوص که خیلی هم گرانقیمت است به خود می زنند و به نماز می روند. قبل از این مردها و جوانان و زنان به پیرایش و آرایش خود اهمیت می دهند و بدون استثنا مردها موها را اصلاح می کنند.

بعداز نماز عیدفطر مردم قشم سری هم به اهل قبور می زنند و فاتحه می خوانند و بعداز ساعتی برای پذیرایی از میهمانان به خانه های خود باز می گردند.
در روز عید فطر چه آنهایی که پولدار و غنی هستند و چه آنهایی که مستمند و فقیرند همگی به اندازه توانایی های خود سفره می اندازند و از همدیگر می خواهند که به سر سفره آنها هم بیایند دراین روز در تمامی خانه ها باز است و درب بسته ای وجود ندارد. در سفره روز عید فطر انواع شیرینی هایی که توسط بانوهای قشمی درست شده که بسیار خوشمزه هم است دیده می شود.

از جمله خوردنی ها بر سر سفره عید فطر می توان به انواع کمپوت ها مثل، آناناس و خوخ و انواع آجیل و میوه و نخودجوش داده شده با طعم و سلیقه های مختلف اشاره کرد.

دراین روز مردم با لب هایی خندان و بدون کینه و کدورت به خانه همدیگر می روند و یکی از زیباترین و جذاب ترین صحنه ها را به تصویر می کشند. این اتفاق تا پایان ظهر ادامه دارد و بعداز نماز ظهر و عصر هرکس به خانه خود می رود و بر سر سفره ظهر که در آن سفره پلو مخصوص قشمی درست شده می نشینند.

بعداز ظهر هم نوبت زن های قشمی است. زن هایی که در طول روز در عید فطر از میهمانان پذیرایی کرده اند و آنان در عصر آن روز بهترین لباس های دوخته شده محلی خودرا می پوشند و به خانه همدیگر می روند و تبریک عید می گویند.به همت : مرضیه بخشایی
مسئول روابط عمومی رادیو مهرآوا
مسئول انجمن های: تاریخ ، دانستنی ها(موسیقی) ، اخبار اجتماعی ، کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، تاریخ(کتابخانه) ، اجتماعی ، مناسبتها
ایمیل: bakhshaei2009@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.