منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی www.majidakhshabi.com
روايات زيادي وجود دارد که به طور کلي، امر به دعا براي تعجيل در فرج کرده اند. که توفيع شريف حضرت مهدي (عج) يکي از اين روايات شريف مي باشد: « و اکثروا الدعا بتعجيل الفرج فان ذلک فرجکم؛ براي تعجيل در فرج من، بسيار دعا کنيد، زيرا که گشايش کارهاي شما در آن است.»...اما روايات متعددي نيز وجود دارد که امر کرده اند همراه با ذکر شريف صلوات، براي تعجيل در فرج، دعا شود که در دو دسته کلي گنجانده مي شوند.
الف ) رواياتي که مختص به زمان يا مکان خاصي هستند؛ مثلاً اعمال شب و روز جمعه ادعيه شب قدر و...
براي مثال روايت شده است: « هر کس بعد از نماز ظهر در روز جمعه سه مرتبه بگويد: «اللهم صل علي محمد و آل محمد وعجل فرج آل محمد، از ياران حضرت مهدي (عج) خواهد بود.»
يا در شب قدر، نمازي ده رکعتي وارد شده که بعد از رکعت چهارم آن، در ضمن دعايي آمده است : « يا کريم يا کريم، يا کريم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اغفر لي ذنوبي و بارک لي في کسبي».
ب) رواياتي که اختصاص به زمان يا مکان خاصي ندارد و به طور مطلق مي باشد؛ مثلاً بعد از هر نماز صبح مي توان آن را به جا آورد.
امام صادق (ع) مي فرمايند: «هر کس بعد از نماز صبح و ظهر بگويد: « اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم؛ نمي ميرد تا اينک حضرت مهدي (عج) را درک کند.» گفتني است که در اسناد و منابع معتبر، صلوات همراه با «و عجل فرجهم » نقل شده است.
زبان دعا
دعا به هر شکل و زباني که باشد مورد قبول است و لازم نيست با کيفيت يا آداب خاصي باشد گفته شود؛ اگر با رعايت آداب خاص و با استفاده از کلمات و عبارات پر محتوا باشد، قطعاً بهتر خواهد بود.
ادعيه وارده از حضرات معصومين (ع) بهترين شيوه براي دعا کردن هستند و شيعه با بهره مندي از اين گنج هاي ارزشمند معنوي، به زيباترين شکل به درگاه حضرت حق التجا مي کند و با اين جملات زيبا خواسته هاي خود را از خداوند مي خواهد.
صلوات دعايي است که ائمه اطهار (ع) ما را از کيفيت مطلوب آن آگاه ساخته اند.
تولي و تبري
يکي از واجبات مذهب ما تولي و تبري است؛ به اين معنا که بايد از دشمنان اهل بيت (ع) دوري جست (تبري) و با دوستانشان الفت داشت (تولي). صلوات، بهترين راه براي نشان دادن تولي است و يقيناً دعا براي تعجيل در امر فرج، به تولايمان خواهد افزود و بهترين شعار براي بيان اعتقاد قلبي ما خواهد بود.
البته در برخي روايات که به تبري توصيه شده است، همراه با صلوات و دعا براي تعجيل در فرج، سفارش شده که نابودي دشمنان اهل بيت (ع) نيز خواسته شود. مثلاً در صلواتي که در کتاب جمال الاسبوع نقل شده، اين چنين آمده است : « اللهم عجل فرج آل محمد و اهلک اعدائهم من الجن و الانس»
يا در دعايي در اعمال شب جمعه آمده است، مي خوانيم؛ «اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولين و الاخرين.»
آري، صلوات، بهترين نماد تولي وتبري است. خداوند، ما را با محمد و آل محمد زنده بدارد و با محبت آنها بميراند و در قيامت، با آنان محشور گرداند و توفيق حضور در عصر فرج آل محمد (ص) و ياري حضرت مهدي (عج) را نصيبمان بگرداند.


{ باتشکر از سرکار خانم لیلا ملکیان_مسئول بخش خوشنویسی}


محمدمهدی اصفهانیان
مسئول: انجمن میکس ومونتاز
و دین و اندیشه
ایمیل: mehdiesfehanian@yahoo.com
نام کاربری: mehdi esfehanian
Id یاهو: mehdi.esfahanian
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.