آثار محبوب پدران، پسران و نوادگان، بابا لنگ دراز اثر جین وبستر، ارباب حلقه ها اثر جی.آر.آر تالکین، بینوایان اثر ویکتور هوگو، اولیور توییست اثر چارلز دیکنز، بر باد رفته اثر مارگارت میچل، غرور و تعصب اثر جین آستن، شرلوک هولمز اثر سر آرتور کانن دوول، ادبيات فارسي، داستان، رمان، ادبيات، مقاله، مقالات ادبي، آرشيو مقالات موضوعي سايت رسمي مجيد اخشابيPopular works of the fathers, sons and grandchildren, I stretch lame of Jean Webster, J. Effects of the Rings. R.. R. Tolkien, of Victor Hugo Les Misérables, Oliver Twist of Charles Dickens, Margaret Mitchell of Gone with the Wind, Pride and Prejudice Jane Austen work , Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Dvvl works, Persian literature, stories, novels, literature, essays, literary essays, articles archive official theme Akhshaby M.
بعضی آثار در حوزه ادبیات و سینما هستند که برای مدتی محبوب بزرگ و کوچک می شوند اما ماندگاری ندارند و مدتی بعد حتی برای یک نسل هم لطفی ندارند. اما مشابه «شازده کوچولو» آثار بسیاری را می توان پیدا کرد که هم در یک مقطع بین چند نسل محبوب بودند و هم برای چند نسل محبوب مانده اند. به بهانه سالروز تولد اگزوپری مروری داریم بر آثار محبوب نسل ها در سینما و ادبیات...
● بابا لنگ دراز اثر جین وبستر

من هم مثل اکثر هم سن و سال های خودم اول سریال پویانمایی اش را دیدم و در عنوان بندی آن بود که با نام نویسنده آشنا شدم. این بانوی جوان که سبک ساده و روان اش تا حدود زیادی تحت تأثیر نوشته های دایی اش مارک تواین است، ابتدا کتابش را به صورت مجموعه بهار سال ۱۹۱۲ و در سن ۳۶ سالگی در روزنامه منتشر کرد. اما بابالنگ دراز به خاطر تحسین منتقدان و مخاطبان، خیلی زود در اواخر همان سال به صورت کتاب عرضه شد و فروش خیلی خوبی هم داشت. نسل های بعدی هم بیشتر با سریال اش دم خور بوده اند و خیلی ها نمی دانند دنباله ای به نام «دشمن عزیز» هم دارد.

● ارباب حلقه ها اثر جی.آر.آر تالکین

این واژه شناس و استاد ادبیات در مقدمه کتاب «فرزندان هورین» نوشته است: «می خواستم دنیایی تاریخی از افسانه های پریانی بنا و برخی از داستان ها را به طور کامل بازگو کنم و برخی را در حد طرح داستانی باقی بگذارم که در مجموع پیکره واحدی را تشکیل دهند». می بایست مجموعه آثار تالکین را ماندگار بدانیم ولی گل سر سبد این آثار که بر پایه «سیلماریون»، «فرزندان هورین» و «هابیت» بنا شده است، سه گانه «ارباب حلقه ها»ست که از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ منتشر شد و تا به امروز یکی از پرفروش ترین و مهم ترین آثار ادبیات قرن بوده است. اثری که حتی زبان های «الف»ی و «موردور»ی که توسط تالکین خلق شده است در برخی از چت روم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

● بینوایان اثر ویکتور هوگو

شرح داستان تیره روزی ژان والژان و کوزت در بستر بی عدالتی های اجتماعی و فقر و فلاکت مردم فرانسه که در نهایت به سقوط ناپلئون سوم و وقوع انقلاب کبیر فرانسه منجر شد چنان ظریف و با دقت ترسیم شده و چنان شخصیت های قوی ای را پرداخته و نحوه دخالت و درگیری آن ها را در این نهضت اجتماعی و توده ای نشان داده است که از همان سال ۱۸۶۲ تا به امروز، نسل های مختلفی از مردم را از سنین و ملیت های مختلف مسحور خود کرده است. کتاب گوژپشت نوتردام هوگو نیز در خارج از کشور محبوبیت زیادی دارد ولی در ایران با استقبال چندانی مواجه نشده است.

● اولیور توییست اثر چارلز دیکنز

«اولیور» بینوا که بلافاصله پس از تولد یتیم شد و زجرهای زیادی را در یتیم خانه و زیر دست خانم «مان» تحمل کرد و بعد هم گیر آقای «بامبل» و گرسنگی دادن ها و شلاق های او افتاد، مردم زیادی را از سال ۱۸۳۲ تا کنون با خود همراه کرده است. این کتاب در بستر یکی از معضلات اجتماعی آن سال های شهر لندن روایت می شود. تعداد زیاد بچه های یتیم و گستردگی جرم و جنایت در شهر لندن که اولیور از هر کدام فرار می کرد به دام یکی دیگر می افتاد. از میان فیلم ها و نمایشنامه هایی که از روی این اثر تولید شده مجموعه که شبکه بی بی سی پخش کرده است مورد اقبال نسل های مختلف بینندگان بوده و هست. کتاب «سرود کریسمس» اثر دیگر دیکنز نیز محبوبیت زیادی دارد.

● بر باد رفته اثر مارگارت میچل

این اثر که نخستین بار سال ۱۹۳۶ منتشر شد علاوه بر شخصیت ها و داستان گیرا و ظرافت های ادبی، چنان در پرداخت اوضاع و احوال اجتماعی زمان خود موفق عمل کرده است که به عنوان منبعی تاریخی از دوران جنگ های داخلی امریکا نیز شناخته می شود. خوانندگان این اثر سال ها با شخصیت های اسکارلت، کاپی تان باتلر و ملانی دلسوز و مهربان زندگی کرده و می کنند. این اثر در همان نخستین روز انتشارش ۵۰ هزار نسخه فروش رفت. فیلمی هم که بر اساس این اثر سال ۱۹۳۹ ساخته شد رکورد فروش را در زمان خود شکست و هم چنان هم به عنوان اثری کلاسیک محبوبیت خود را حفظ کرده است.

● غرور و تعصب اثر جین آستن

هرچند داستان زندگی دختران خانواده «بنت» با محوریت شخصیت الیزابت امروزه بسیار محبوب است اما تا مدت ها از این ناشر به آن ناشر دست به دست می شد و کسی حاضر به چاپ آن نبود. جین آستن این کتاب را سال ۱۷۹۶ و در حالی که فقط ۲۱ سال داشت نوشت اما ۱۸ سال طول کشید تا بتواند آن را چاپ کند و عاقبت هم نه به نام خودش که به نام «یک خانم» به چاپ رسید. این رمان که خود جین آستن آن را فرزند دل بند خود نامیده است تاکنون بارها مورد اقتباس سینمایی قرار گرفته است که از آن میان اثری که سال ۲۰۰۵ با بازی کایرا نایتلی در نقش الیزابت ساخته شد، تاکنون بهترین اقتباسی است که از روی این اثر ساخته شده است.

● شرلوک هولمز اثر سر آرتور کانن دوول

شرلوک هولمز از محبوب ترین شخصیت ها درتاریخ ادبیات انگلستان است تا آن جا که وقتی در مبارزه با پروفسور موریارتی مخوف کشته شد، برخی از خوانندگان کتاب، نویسنده را تهدید به مرگ کردند و او مجبور شد شرلوک هولمز را به زندگی آن ها برگرداند. سریال ساخته شده براساس ماجراجویی های این کارآگاه خصوصی هم تاکنون محبوبیت خود را حفظ کرده است. خودم یادم هست وقتی هولمز از آبشار به پایین پرتاب شد تا یکی دو روز هیچ یک از افراد خانواده مرگ او را باور نمی کردیم. مگر می شد شرلوک هولمز مرده باشد.نویسنده: دست قیچی
روزنامه خراسان ( www.khorasannews.com )


به همت: مريم پورمحمدي
مسؤول ارشد سايت
مسؤول انجمن آموزشگاه ادبيات
اختصاصي‌هاي سايت (دانلود برنامه ها، عكسها و پوسترها، مصاحبه‌هاي مجيد اخشابي)
گرافيك
فتوشاپ
پرسش و پاسخ های مرتبط با انجمنها
معرفی عوامل و دست اندرکاران سایت
ايميل: zendegi_khazan@yahoo.com
شناسه ياهو: zendegi_khazan
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.