سايت رسمي مجيداخشابي , مقاله , سينماوتئاتر , هنرهاي هفتگانه , سينماي جهان, سينماي ايران,فيلم , سينما , سینمای ایران , ژانر کمدی, سینمای جهان , چارلی چاپلین
ژانر کمدی به عنوان یکی از گونه های مهم و پرطرفدار، از جایگاه ویژه ای در تاریخ سینما برخوردار است. از پیدایش و ظهور سینما تا کنون، آثار کمدی همواره سهم مهمی در بقا و پیشبرد سینما داشته است و توانسته تعداد زیادی از بازیگران و کارگردان های برجسته سینما را معرفی کند، برخی از این هنرمندان بزرگ «چارلی چاپلین»، «باسترکیتن»، «ژاک تاتی»، «هارولد لوید» و «برادران مارکس» هستند...ژانر کمدی در طول حیات سینما، موجب شادی، هیجان و انبساط خاطر تماشاچیان را فراهم ساخته است. آثاری که در این مجموعه آمده، انتخابی است و سعی شده آثاری انتخاب شوند که در رونق و پیش بردن ژانر کمدی بسیار تاثیرگذار بوده اند هرچند که تعداد آنها قطعا بیش از این فهرست است و بحث درباره کل این آثار ،زمان و فضای بیشتری می طلبد.● ژنرال «باستر کیتون» (۱۹۲۶)

باستر کیتون یکی از کمدین های بزرگ سینما، پس از ساخت چند فیلم موفق در ژانر کمدی «مهمان نوازی ما» (۱۹۲۳)، «شرلوک جونیور» (۱۹۲۴)، «هفت شانس» (۱۹۲۵)، با ساخت فیلم «ژنرال» یکی از شاهکارهای خود و تاریخ سینما را خلق کرد. «ژنرال» بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شد و «کیتون» فیلمش را در لوکیشن های واقعی کارگردانی کرد. فیلم داستان علاقه و عشق «کیتون» به یک لوکوموتیو و یک دختر است که ماجرایش در زمان جنگ های داخلی آمریکا می گذرد. «ژنرال» علاوه بر اینکه تا حد امکان به واقعیت نزدیک است، یک اثر کمدی بسیار موفق نیز هست. فیلم سرشار از صحنه های متنوع و هیجان انگیز و شوخی های خلاقانه «کیتون» است که آن را به اثری گرم و تماشایی بدل کرده است.● روشنایی های شهر «چارلی چاپلین» (۱۹۳۱)

«چارلی چاپلین» نیازی به معرفی ندارد، او معروف ترین شخصیت تاریخ سینماست. عصر طلایی سینمای صامت مدیون آثار برجسته «چاپلین» است و او با حضورش بر پرده سینما تا ابد باعث شادی و نشاط مردم است. «چاپلین» فیلم «روشنایی های شهر» را در دوره ای ساخت که دیگر سینمای صامت جای خود را به سینمای ناطق سپرده بود و آثار صامت دیگر رونق گذشته را نداشتند. اما «چاپلین» فیلمش را به صورت صامت ساخت و نتیجه کار با بهره بردن از فضایی عاطفی و احساسی، مهارت های فیزیکی «چاپلین» و قدرت نمایش و پانتومیم او، به یکی از زیباترین آثار کمدی تاریخ سینما بدل شد.● شبی در اپرا «سام وود» (۱۹۳۵)

«شبی در اُپرا» از بهترین آثار کمدی کلاسیک تاریخ سینما به شمار می آید. در این فیلم، مثلث ویرانگر «برادران مارکس» به بهترین شکل ممکن و پررنگ تر از هر حضور دیگرشان، هنر خود را به نمایش می گذارند. آنها هیچ گاه اینگونه در فیلمی، در خلق هرج و مرج شادمانه آزادی عمل نداشته اند. شوخی های بی امان و دیوانه کننده «گروچو»، اعتماد به نفس و گستاخی «چیکو» و لال بازی دیوانه وار «هارپو»، فیلم را به یک اثر برجسته و بزرگ بدل کرده است.● بودن یا نبودن «ارنست لوبیچ» (۱۹۴۲)

«بودن یا نبودن» یکی از بهترین کمدی هایی است که تاکنون ساخته شده است و در واقع این فیلم «لوبیچ» را باید نقطه اوجی در تاریخ سینمای کمدی دانست. این فیلم «لوبیچ» علاوه بر اینکه حمله ای است به نازیسم و ویرانی اروپا، کمدی بدیع و پیچیده ای از استاد به شمار می آید که در نوع خود بی نظیر است. ریتم سریع فیلم متناسب است و لحظه ای از اوج نمی افتد. شوخی های کلامی در فیلم کم نظیرند و بازیگران فیلم همگی در اوج هستند. این اثری است جذاب و هنوز جادویی.● دایی جان «ژاک تاتی»(۱۹۵۸)

در میان کمدین های موفق تاریخ سینما، «ژاک تاتی» نیز مانند «چاپلین» از بزرگترین هنرمندان این ژانر است. در میان آثار «ژاک تاتی» فیلم «دایی جان» از شاخص ترین آثار او محسوب می شود. طنز بصری خاص «تاتی»، نماهای دور و حرکات ثابت دوربین، رابطه میان شخصیت ها، بهره گیری از اشیا و صداهای محیط، طراحی صحنه و دکور و نوع خاص لباس ها، از مشخصه های اصلی اوست که در فیلم «دایی جان» به اوج و کمال می رسد. «تاتی» در «دایی جان» شوخی ها و صحنه های طنز درخشانی را خلق می کند و فیلم برخوردار از ساختاری استادانه در مورد تضاد زندگی طبیعی و ماشینی است. «دایی جان» یک کٌمدی استثنایی است.● افراد ناشناس همیشگی «ماریو مونیچلی» (۱۹۵۸)

« افراد ناشناس همیشگی» یکی از بهترین کمدی های ایتالیایی است که تاکنون ساخته شده است.

فیلم مانند دیگر آثار مونیچلی «جنگ بزرگ»، «دزد پرشور» درونمایه ای انتقادی دارد و حتی می توان آن را بهتر از فیلم مهم او «جنگ بزرگ» دانست. داستان فیلم درمورد عده ای دزد آماتور است که می خواهند به یک جواهر فروشی دستبرد بزنند اما غیرحرفه ای بودن آنها در انجام سرقت، موقعیت های طنز فراوانی را به وجود می آورد، این یکی از مضحک ترین سرقت های سینمایی است.● دنیای دیوانه دیوانه دیوانه «استنلی کریمر» (۱۹۶۳)

کمدی درخشانی از «کریمر» که حاوی طنز و شوخی های فراوانی است. طرح تعقیب و گریز داستان که از همان ابتدا تا انتهای فیلم ادامه دارد و موقعیت ها و صحنه هایی که شخصیت ها طی جست وجو برای به دست آوردن ۳۵۰هزار دلار پول به وجود می آورند، هیجان و لحظات جذابی را به فیلم بخشیده است. صحنه های کمدی بزن بکوب و تعقیب و گریز، بدیع و خوش ساخت هستند. یکی از ویژگی ها و جذابیت های فیلم، حضور تعداد زیادی از ستارگان سینمای کمدی است، از جمله «باسترکیتن» و «جری لوئیس» که به فیلم شکوه و جلای خاصی بخشیده است.● تیری در تاریکی «بلیک ادواردز» (۱۹۶۴)

«تیری در تاریکی» فیلمی سرشار از نمایاندن استعدادها و توانایی های هنری خیره کننده زوج جذاب «بلیک ادواردز» و «پیتر سلرز» است. این دومین فیلم از سری فیلم های «پلنگ صورتی» است که با بازی ویرانگر و دیوانه وار «سلرز» که در فیلم موجی از ویرانی و آشفتگی را به وجود می آورد همراه است که اثر را به بهترین فیلم از سری فیلم های «پلنگ صورتی» بدل می کند.

«تیری در تاریکی» در برگیرنده بهترین شوخی های تصویری و کلامی است که به همت «سلرز» یکه ستاره فیلم و تجسم کمدی خاص «ادواردز» شکل می گیرد. این فیلم نقطه عطفی در تاریخ سینمای کمدی است.● دکتر استرنج لاو «استنلی کوبریک» (۱۹۶۴)

«دکتر استرنج لاو: یا چگونه یاد گرفتم از نگرانی دست بردارم و بمب را دوست داشته باشم» یک کمدی سیاه و شاهکاری از «استنلی کوبریک» است، فیلمی که با استادی کامل ساخته و پرداخته شده است.

کارگردانی «کوبریک» و تسلطش بر صحنه ها حیرت انگیز است. موضوع فیلم برخلاف هراس آور بودنش، به علت مهارت کوبریک در چیدمان و پرداخت صحنه ها و همین طور فیلمبرداری و طراحی صحنه فوق العاده، چهره ای طنزآمیز به خود می گیرد. «کوبریک» در انتخاب بازیگرها نیز موفق بوده و حضور «پیترسلرز» ، دیدگاه طنزآمیز فیلم را تقویت کرده است.● آنی هال «وودی آلن» (۱۹۷۷)

«آنی هال» یکی از بهترین و خالصانه ترین کارهای «وودی آلن» است.

فیلم به هر لحاظی فیلمی محبوب است. زوج دوست داشتنی «وودی آلن» و «دایان کیتن» با بازی های دیوانه وار و متفاوت شان، بحث ها، شوخی ها و دیالوگ ها و حتی لباس هایشان بسیار جذاب و تماشایی اند و در واقع می توان گفت با همین حضورشان در فیلم «آنی هال» به تاریخ سینما پیوسته اند. فیلم از کمدی های شاخص تاریخ سینماست.فرستنده: سمانه جعفري
مسئول بخشهاي: آزاد- مطبوعات- كتابخانه عمومي
ايميل: samanejafari88@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.