پزشكي,داروسازي,آنتي بيوتيك,كودكان,مقالات بهداشت و درمان,سايت رسمي مجيد اخشابي
كودكان را با آنتی‌بیوتیك آسیب‌پذیر نكنید
بی‌شك عوامل بسیاری در ازدیاد آمار بیماران و به نوعی تضعیف سیستم ایمنی مردم در جامعه كنونی ما نقش دارد. این روزها همه از زیاد شدن بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از آنها صحبت می‌كنند. بسیاری با تعجب می‌گویند در گذشته كه سیستم‌های بهداشتی و درمانی توسعه نیافته بود، آدم‌ها بسیار سالم‌تر بودند...اما حالا با وجود پیشرفت‌های چشمگیر پزشكی و شیوه‌های تشخیصی و درمانی، اكثر ما بسرعت بیمار می‌شویم.فراموش نكنید كه تقویت سیستم ایمنی بدن در هر نسل از كودكی و حتی جنینی آغاز می‌شود.

بخشی از این عوامل محیط زیستی است، بخشی دیگر ژنتیكی و دسته بزرگی از آنها به شیوه زندگی ما یعنی نوع تغذیه و میزان تحركمان بر‌می‌گردد.

نكته بسیار مهمی كه معمولا نادیده گرفته می‌شود، تضعیف سیستم بدن بسیاری از ما در مواجهه با عوامل میكروبی و عفونی، با مصرف نابجای داروهایی است كه به نوعی مقاومت دارویی در بدن ایجاد می‌كند.

پیامد مصرف بی‌رویه و غیر‌اصولی برخی داروها كه آنتی‌بیوتیك‌ها در راس آنها قرار دارد، می‌تواند به فاجعه‌ای برای بیمار بدل شود.

این فاجعه زمانی رخ می‌دهد كه باكتری تولید‌كننده عفونت وارد بدن شود، در حالی كه داروهای آنتی‌بیوتیكی موثر بر آن، تاثیرشان را از دست داده باشد؛ باكتری‌هایی كه طی چندین نسل بدون آن كه نیاز باشددرمعرض آنتی‌بیوتیك قرار گرفته‌اند و با این دارو سازگاری حاصل كرده و خودشان را تغییر داده‌اند.

بی‌جهت نیست كه متخصصان بیماری‌های عفونی تاكید می‌كنند كه مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیك‌ها، هزینه و طول دوره درمان برای بیماری را كه دچار عفونت می‌شود تا چند برابر افزایش می‌دهد.

فراموش نكنید كه تقویت سیستم ایمنی بدن در هر نسل از كودكی و حتی جنینی آغاز می‌شود.

بر این اساس امروزه متخصصان بیماری‌های عفونی اطفال بر این باورند كه بسیاری از نشانه‌های سرماخوردگی یا گلو درد در كودكان نیاز به درمان آنتی‌بیوتیكی ندارد، بلكه با گذشت یك دوره درمانی، رعایت اصول تغذیه‌ای و استراحت كافی برطرف می‌شود.

رعایت این مساله در كودكان زیر هفت سال كه به مهدكودك می‌روند و ممكن است با عوامل میكروبی بیشتری مواجه باشند، بسیار اهمیت دارد.

بروز مقاومت دارویی با مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیك در چنین كودكانی منجر به طولانی شدن دوره درمان و وخیم شدن بیماری آنها می‌شود.البته تشخیص ضرورت یا عدم ضرورت مصرف آنتی‌بیوتیك در كودكان و سایر افراد با پزشك متخصص است، اما بهترین و موثرترین راهكار اولیه در زمان ابتلا به سرماخوردگی، گلودرد‌های ساده یا دیگر نشانه‌های ابتدایی بیماری‌های میكروبی؛ چه در كودكان و چه بزرگسالان، تقویت سیستم ایمنی بدن با بهره‌گیری از مواد تغذیه‌ای مفید، مكمل‌های ویتامینی، استراحت و خواب كافی و تقویت قوای فكری است.
به همت : زهره دوست محمدي
مسئول انجمن هاي :
كتابخانه (ادبيات) _آموزش دروس دانشگاهي_تلويزيون
مقالات و مطالب سايت (بهداشت و درمان )
ايميل : zohreh_doostmohammadi@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.