8 روش موثر براي بهبود کارايي مغز8 روش موثر براي بهبود کارايي مغز


آيا مي دانيد با انجام برخي کارهاي ساده مي توانيد به باهوش تر شدن خودتان کمک کنيد؟ مغز انسان مانند عضلات بدن نياز به ورزش هايي دارد تا قدرتمندتر بشود. اگر خودتان را عادت بدهيد که آنها را هميشه انجام بدهيد هم در کوتاه مدت تاثيرش را مي بينيد و هم در دراز مدت سبب مي شويد که مغزتان با گذشت زمان و در دوران پيري همچنان قدرتمند باقي بماند.
پس اين 8 روش را براي بهبود کارايي مغز در ادامه مطلب از دست ندهيد.

سودوکو بازي کنيد
اين بازي است که ژاپني ها خيلي به آن علاقه دارند اما در سراسر دنيا طرفداران زيادي دارد. سودوکو يک جور نرمش براي مغز است. مي توانيد قبل از شروع به درس خواندن کمي سودوکو بازي کنيد تا ببينيد چقدر به درس خواندن تان کمک مي کند.
در کنار آن سودوکو به افزايش مهارت هاي شما در حل مساله کمک بزرگي مي کند. پيدا کردن بازي اش هم ساده است. از مجلات و نسخه موبايل گرفته تا نرم افزاهاي سودوکو و نسخه آنلاين و فيس بوکي اش.هر روز چيز جديدي ياد بگيريد
يادگيري روزانه در هر سن و مقطعي که باشيد کمک بزرگي در جهت بالا بردن توانايي هاي مغز مي کند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شما هر روز نارنجي را مي خوانيد. در کنار آن مي توانيد هر روز يک مقاله از ويکي پديا را به صورت اتفاقي انتخاب و مطالعه کنيد.

رياضيات را فراموش نکنيد
شايد شما هم مانند من خاطرات خوبي از رياضيات در دوران مدرسه نداشته باشيد. اما بايد بدانيد که پرداختن به رياضيات هرچند بسيار کوتاه، کمک بزرگي به مغز است. کافي است در روز فقط چند دقيقه روي يک مساله ساده رياضي کار کنيد. شايد حتي يک دقيقه هم کافي باشد.
مي توانيد يک جمع و تفريغ ساده روي کاغذ بنويسيد و در يک دقيقه حل اش کنيد. به همين سادگي.
اين سايت کمک بزرگي در اين رابطه مي کند. تمرين هاي رياضي ساده يک دقيقه اي در فايل هاي پي دي اف در اين سايت قرار گرفته است که مي توانيد آنها را دانلود کنيد و هر کدام از رديف ها را در يک دقيقه به صورت روزانه حل کنيد. تاثيراش را بر کارايي تان خيلي زود ملاحظه مي کنيد.

بنويسيد
آيا مي دانستيد نوشتن کمک بزرگي به مغز مي کند؟ وقتي مي نويسيد قدرت ذهن شما در يادگيري بسيار بيشتر مي شود. در کنار آن گفته مي شود که نوشتن با قلم تاثير بيشتري نسبت به تايپ کردن دارد. به هر حال نکته مهم اين است که دست به قلم شويد و شروع به نوشتن کنيد. اين مي تواند نوشتن براي يادگيري دروس مدرسه و دانشگاه باشد يا اينکه يک وبلاگ براي نوشتن خاطراتتان ايجاد کنيد. هر دوي آنها به مغزتان کمک مي کند.

به ديگران ياد بدهيد
وقتي در وضعيت معلم بودن قرار مي گيريد و قرار است چيزي را به ديگران ياد بدهيد مغزتان فعال تر از هميشه عمل مي کند و اطلاعات را خيلي بهتر طبقه بندي مي کند. ضمن اينکه تدريس کردن به افزايش حافظه هم کمک موثري مي کند. بنابراين با ياد دادن به ديگران، هم به آنها کمک کرده ايد و هم به خودتان.

براي خودتان قصه بگوييد
اين هم يک روش خوب است براي تمرين ذهن، خلاقيت و به افزايش حافظه هم کمک مي کند. قصه گفتن سبب مي شود که مغز روي نکات مهم تمرکز بيشتري پيدا کند. جالب است بدانيد که قصه گويي به عنوان يکي از روش هاي درماني بيماري آلزايمر به کار مي رود.

مديتيشن
اگر در زندگي و کار استرس زيادي داريد مديتيشن به شما کمک مي کند تا فشار آنها را کم کنيد. با اين کار به مغزتان آرامش مي دهيد و اجازه مي دهيد همچنان قدرت خلاقيت اش را حفظ کند.

ورزش و تغذيه مناسب
ضرب المثل مغز سالم در بدن سالم را که شنيده ايد؟ تا فعاليت بدني مناسب نداشته باشيد و در کنارش به تغذيه خودتان اهميت ندهيد نمي توانيد روي يک مغز با کارايي عالي حساب باز کنيد. اسيدهاي چرب امگا 3 يکي از مواد مهم براي بالا نگهداشتن کارايي شناختي مغز هستند. کجا يافت مي شوند؟ در ماهي ها به خصوص ماهي هاي ساکن آب هاي سرد و در مغز دانه ها به خصوص گردو و روغن آن. مصرف ويتامين هاي گروه B و اسيد فوليک هم مغز شما را خوشحال مي کند. آنها را در سبزيجات و مرکبات پيدا خواهيد کرد.


به همت: زهرا سلیمانی

آموزش گیتار در آموزشگاه موسیقی همراز


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.