فیبر درمانی

25 دی 1397   maryam.pourmohammadi   مطالب و مقالات, تغذیه   0 نظر   1037 بازدید   |

ديورتيکولي و درمان آن با غذاهاي پرفيبر 
فیبردرمانی
بيماري ديورتيکولي نوعي بيماري است که با بروز آن بر آمدگي هايي مانند کيسه هاي کوچک در ديواره روده بزرگ ايجاد مي شود، افرادي که همواره دچار يبوست هستند بيشتر به اين بيماري دچار مي شوند. 
به گزارش ايسکانيوز: بيماري «ديورتيکولي ، ديورتيکولوز» عبارت است از وجود بيرون زدگي هاي کوچک کيسه مانند در ديواره روده بزرگ. 
وجود اين ديورتيکول ها ممکن است علامتي به همراه نداشته باشد، ديورتيکوليت نيز يعني التهاب ديورتيکول اين بيماري مسري يا سرطاني نيست در 40درصد30درصد افراد بالاي 50 سال اين ديورتيکول ها وجود دارند که با گذشت هر دهه از زندگي به تعداد آنها افزوده مي شود... 

علائم
اين بيماري اغلب بدون علامت است.
دل پيچه يا حساسيت به لمس در طرف چپ شکم که با دفع گاز يا اجابت مزاج بهبود مي يابد.
گاهي در مدفوع خون قرمز روشن وجود دارد. ديورتيکول هاي غيرعفوني گاهي خونريزي مي کنند و گاهي با يبوست همراهند. البته علت دقيق اين بيماري به خوبي شناخته نشده، ولي مطالعات حيواني و انساني اين اختلال را به يبوست و افزايش فشارهاي داخلي کولون به مدت طولاني مرتبط دانسته اند.
اين بيماري گاهي با علائمي همچون تب و تهوع نيز همراه است.
علل به وجود آورنده اين بيماري در حال حاضر ناشناخته هستند، اما تا حدي ارثي است .
شواهد تازه ارايه شده نشان مي دهند که رژيم غذايي کم حجم حاوي مواد غذايي فرآوري و پالايش شده (غذاهاي فرنگي ) شايد در تشکيل ديورتيکول موثر باشد. به علت کم حجم بودن غذا، در قسمت سيگموييد روده بزرگ اسپاسم ايجاد مي شود و فشار داخل اين قسمت از رود بزرگ بالا مي رود. سرانجام به علت وارد آمدن فشار زياد، بافت پوششي داخل روده بزرگ به شکل کيسه هايي کوچک از ديواره روده بزرگ بيرون مي زند.

چه عواملي اين بيماري را تشديد مي نمايد؟
رژيم غذايي نامناسب که فيبر غذايي کمي دارد مي تواند اين بيماري را تشديد نمايد.
سابقه خانوادگي ديورتيکولوز
بيماري رگ هاي قلب يا بيماري کيسه صفرا
سن بالاي 50 سال
چاقي

در حال حاضر نمي توان از اين بيماري پيشگيري کرد اما خطر آن را مي توان با رعايت موارد زير کم کرد:
خوردن غذايي پر فيبر در تمام طول زندگي
نوشيدن مايعات زياد
حفظ آمادگي قلبي عروقي مناسب.

درمان
با بروز اولين علائم همچون وجود بيماري در يکي از اعضاي خانواده
درد شديد، وجود خون هنگام اجابت مزاج و يا تب، استفراغ يا تورم شکمي (به هنگام درمان)
به پزشک مراجعه کنيد.
براي رفع درد و اسپاسم خفيف، يک صفحه گرم کننده را روي شکم قرار دهيد.
بستري شدن در بيمارستان تنها به هنگام بروز عوارض
در صورت عفوني شدن ديورتيکول يا خونريزي شديد از آن، عمل جراحي براي برداشتن قسمتي از روده بزرگ انجام خواهد شد.

داروها
آنتي بيوتيک در صورتي که ديورتيکول ها عفوني شده باشند.
امکان دارد مصرف نرم کننده هاي مدفوع توصيه شود.
در صورتي که نتوانيد رژيم غذايي پرفيبر داشته باشيد، داروهاي مسهل از نوع حجيم کننده هاي مدفوع ممکن است تجويز شوند. توجه داشته باشيد که از مصرف داروهاي مسهل مگر به دستور پزشک بايد خودداري کرد.

رژيم غذايي
يک رژيم غذايي متعادل که فيبر زياد، نمک کم ، و چربي کم داشته باشد مي تواند به شما در کاهش خطر اين بيماري و رفع آن کمک نمايد.
البته زماني تصور مي شد که فيبر غذايي موجب بدتر شدن بيماري ديورتيکولار مي شود; لذا رژيم درمان کلاسيک، رژيم کم فيبر بود.
اکنون معلوم شده که يک رژيم پرفيبر موجب توليد مدفوع نرم و حجيم مي شود که سريع تر عبور مي کند و نياز به فشار کمتري جهت دفع دارد و منجر به فشارهاي کمتر در داخل کولون مي شود.
يافته ها نشان مي دهند که دريافت بالاي فيبر موجب تسکين علايم در بيشتر بيماران مي شود و به نظر مي رسد که ورزش، هم به درمان يبوست و هم به بهبود بيماري ديورتيکولار کمک مي نمايد.
دريافت فيبر بايد به تدريج افزايش يابد چون ممکن است موجب نفخ يا تجمع گاز شود. به هر حال، اين اثرات جانبي معمولا در عرض 2 تا 3 هفته از بين مي روند دريافت بالاي فيبر بايد با دريافت کافي مايعات(مثلا 2 تا 3 ليتر در روز) همراه باشد.
براي بيماران داراي التهاب حاد ديورتيکوليت، در ابتدا ممکن است يک رژيم کم باقي مانده، رژيمي(حاوي غذاهاي ساده و محدود) يا در موارد شديد، تغذيه وريدي کامل نياز باشد که در اين صورت در ادامه، برگشت تدريجي به رژيم پرفيبر صورت مي گيرد.
سبوس مهمترين راه درمان طبيعي يبوست به شمار مي رود جلوگيري از يبوست نيز از بروز بواسير ،التهاب ديور تيکول ،سرطان کولون و شکاف بافت معده و عفونت هاي دستگاه گوارش پيشگيري کند البته توصيه مي شود همراه با سبوس مايعات و آب فراوان مصرف گردد.
پژوهش ها نشان داده است سبوس غني ترين منبع مواد غذايي فيبر و الياف گياهي محسوب مي شود. سبوس گندم جز» فيبرهاي غذايي نامحلول است که در جلوگيري از يبوست و ساير بيماري هاي روده بزرگ تاثير زيادي دارد. مصرف ماهي و غذاهاي دريايي مي تواند در درمان اين بيماري نقش داشته باشد.اسيدهاي چربي که در ماهي وجود دارد سبب فعاليت بيشتر اين ناحيه مي شود يکي ديگر از خواصي که اسيدهاي چرب ماهي دارند اين است که اگر چنانچه بدخيمي در محل وجود داشته باشد و سلول روند سرطاني شدن را شروع کرده باشند، اسيدهاي چرب مي تواند سبب القاي مرگ سلولي در آن ناحيه شود و سلول هاي سرطاني را از بين ببرد.
افرادي که در رژيم غذايي شان از ماهي استفاده مي کنند به خاطر وجود اين اسيدهاي چرب، احتمال ابتلا به سرطان آن ها در ناحيه سلول هاي کولون بسيار کم گزارش مي شود و البته شايد اين اثر را در مصرف مکمل هاي ماهي نمي بينيم.
اغلب افرادي که به بيماري ديورتيکول مبتلا هستند ممکن است به بيماري ديابت هم مبتلا باشند بنابراين توصيه مي شود از حبوبات (نخود، لوبيا، عدس، لپه، باقلا)، سبوس و سبوس گندم و جو سبزيجات (مانند گل کلم، هويج و نخودسبز) ميوه هاي تازه بخصوص سيب، گلابي و ميوه هاي خشک مانند کشمش و برگه زردآلو گردو، فندق، بادام و غلات (بخصوص حبوباتي از قبيل عدس و لوبيا قرمز) استفاده روزانه از سالاد و کاهو همراه با يک قاشق غذاخوري سبوس گندم بعلاوه روغن زيتون و آب ليمو استفاده شود.
در پايان توصيه مي شود مصرف برنج را محدود کرده و بجاي آن نان جو و يا سنگک استفاده کنيد.به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.