هفت داروي معجزه آسا

14 اسفند 1397   maryam.pourmohammadi   مطالب و مقالات, پزشکی   0 نظر   927 بازدید   |

هفت داروی معجزه آسا
يک متخصص تغذيه با بيان اين که هفت سين شامل هفت ماده غذايي مفيد و پرانرژي بوده و نمايانگر پيشينه غني تغذيه سالم در ميان ايرانيان باستان است، گفت: تمام خوراکي هاي موجود در اين سفره به عنوان بهترين مواد غذايي با خواص دارويي و قابليت درماني براي تمام ايام سال توصيه مي شود.

دکتر علي اکبر سهيلي آزاد اظهار داشت: در بسياري از کشورها سبزه تهيه شده از جوانه گندم را در گلخانه تکثير و آب آن را به عنوان يک چاشني پرانرژي که حاوي مقادير زيادي قند مالتوز است و طعم شيريني دارد مصرف مي کنند.

وي ادامه داد: اين شربت داراي بسياري از ويتامين هاي گروه ب، کلسيم، پتاسيم و اسيد فوليک است و خواص آن به دليل عدم طبخ بسيار بيشتر از سمنو و به عنوان شربت بسيار مغذي و نشاط آور است.

اين متخصص تغذيه با اشاره به اين که سمنو به عنوان يکي از خوردني هاي سرشار از انرژي سفره هفت سين است،گفت: سمنو از شيره جوانه گندم تهيه و توليد مي شود و ماده مغذي و مفيدي از نظر تامين انرژي و موادي پروتئيني براي کودکان در حال رشد محسوب مي شود.

وي با بيان اينکه سمنو سرشار از مقادير زيادي مواد معدني مانند کلسيم، پتاسيم، منيزيم، روي و سلنيم است، گفت: اين مواد مغذي براي رشد استخوان ها و پيشگيري از ابتلا به پوکي استخوان و کم خوني به خصوص در زنان باردار و شيرده بسيار مفيد است.

دکتر سهيلي آزاد با اشاره به مواد موجود در سمنو از جمله ويتامين هاي B1 ، B2، نياسين و اسيد فوليک، کاروتن و ويتامين E گفت: اسيد فوليک موجود در سمنو از ابتلا به نوعي کم خوني پيشگيري مي کند و کاروتن و ويتامين E نيز از آنتي اکسيدان هاي مفيدي هستند که با از بين بردن راديکال هاي آزاد به وجود آمده از متابوليسم مواد غذايي در سلول ها احتمال ابتلا به سرطان را کاهش مي دهند.
وي با بيان اينکه سمنو ماده غذايي بسيار مفيد براي ورزشکاران است، اظهار داشت: اگرچه سمنو در فرهنگ غذايي ايرانيان در ايام نوروز تهيه مي شود و در سفره هفت سين قرار مي گيرد اما در نظر گرفتن اين منبع مفيد انرژي در برنامه غذايي روزمره توصيه مي شود.
دکتر سهيلي آزاد با بيان اينکه سيب به دليل داشتن ويتامين هاي گروهB ، منيزيم و فسفر داراي اثرات آرام بخش است، اظهار داشت: مطالعات پزشکي نشان داده است که تنها بو کشيدن سيب فشار خون را پايين مي آورد.
اين متخصص تغذيه با اشاره به مواد مغذي موجود در سيب مانند ويتامين ها، مواد معدني، پروتئين و مقادير زيادي انرژي گفت: فيبر موجود در سيب به نام پکتين موجب کاهش کلسترول خون مي شود.
دکتر سهيلي آزاد با اشاره به سير به عنوان ماده غذايي که حاوي خواص دارويي است، گفت: از نظر تغذيه اي معمولا سير به عنوان چاشني و طعم دهنده غذاها مورد استفاده قرار مي گيرد. مطالعات دهه هاي اخير نشان داده سير داراي ترکيبات کاهش دهنده فشار و کلسترول خون است.
اين متخصص تغذيه با توضيح اين مطلب که سير با تاثيرگذاري بر تجمع پلاکت ها سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان معده و روده مي شود، گفت: سير شامل ترکيبات گوگرددار و سولفور که شامل آليشين که موجب از بين بردن راديکال هاي آزاد سلول ها مي شود است و برخي نيز سير را براي بهبود برخي عفونت ها و مار گزيدگي ها استفاده مي کنند.
دکتر سهيلي آزاد با بيان اينکه در طب سنتي از سماق براي بيماري هاي رماتيسمي، نقرس و همچنين درمان تهوع و بي اشتهايي استفاده مي شود، گفت: سماق داراي خاصيت آنتي اکسيداني است و از بروز بسياري از سرطان ها پيشگيري مي کند.
وي ادامه داد: معمولا ميوه سماق را به شکل خشک کرده و کوبيده شده به صورت پودر به عنوان يک چاشني و طعم دهنده مورد استفاده قرار مي دهند.
اين متخصص تغذيه از ديگر خواص سماق را تحريک اشتها، افزايش ميل به خوردن غذا، خاصيت ديورتيک و ادرار آور بودن آن عنوان کرد و اظهار داشت: سماق به دليل داشتن تانن که يک قابض است در بهبود اسهال نيز موثر است.
دکتر سهيلي آزاد با بيان اينکه سرکه از مواد قندي موجود در گياهان مانند، انگور، کشمش، سيب و برنج به وسيله تخمير تهيه مي شود، گفت: سرکه بيشتر به عنوان طعم دهنده و چاشني غذا محسوب مي شود اما خواص دارويي نيز دارد.
وي ادامه داد: سرکه داراي مقاديري از مواد معدني و ويتامين ها است و اشتها را نيز افزايش مي دهد و ايراني ها با استفاده از سرکه انواع ترشيجات را نيز تهيه مي کنند.
دکتر سهيلي آزاد با بيان اينکه درخت سنجد از ميوه، گل، ساقه، ريشه و پوست و داراي خواص دارويي و صنعتي است، گفت: برگ درخت سنجد داراي الکانوئيدي است که در صنايع داروسازي مورد استفاده قرار مي گيرد و گل آن نيز در صنايع آرايشي عطرسازي و داروسازي به کار مي رود.
وي ادامه داد: سنجد شامل مواد قندي گلوکز و شامل مقاديري چربي و مواد پروتئيني نيز است بدين ترتيب خاصيت غذايي نيز دارد. ميوه سنجد بييشتر نقش دارويي دارد و در طب سنتي به عنوان تانن مورد استفاده قرار مي گيرد و مي تواند ضد تهوع و براي درمان اسهال مفيد باشد.


به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.