معجزه موسيقي در سلامت روان 
همه ما به خوبي مي دانيم که موسيقي بر وضع رواني و حالت روحي ما تاثير مي گذارد. برخي از موزيک ها زودگذر هستند و اگر به گوش ما بخورند و آنها را دوست نداشته باشيم، ممکن است اذيت شويم. از سوي ديگر موسيقي اي که به آن علاقه داشته باشيم و با گوش دادن به آن احساس آرامش کرده و انرژي بگيريم در ما احساس خوبي ايجاد مي کند. البته همه امور بستگي به ضرباهنگ موزيک دارد.
محققان از اين مطلب در تحقيقات خود استفاده کرده اند و به اين نتيجه رسيده اند که گوش دادن به موسيقي خوب، سلامت افراد را ارتقا مي بخشد. موسيقي امواج مغزي را تحريک مي کند. ضرباهنگ تند باعث ايجاد هشياري و به حالت آماده باش درآمدن ذهن مي شود...موزيک آرام هم ذهن را آرام و آن را ريلکس مي کند. همچنين بر عملکرد خودکار سيستم عصبي تاثير مي گذارد، تنفس را آرام مي کند، ضربان قلب را پايين مي آورد و بدن را در حالت آرامش کامل نگه مي دارد. زماني که ذهن و جسم احساس آرامش کنند، استرس و افسردگي تا حد زيادي کاهش پيدا مي کنند. به دليل اثرات مثبتي که موسيقي دربردارد، امروزه از آن به عنوان درمان برخي از بيماري ها استفاده مي شود. اين روزها در برخي از بيمارستان ها از موسيقي درماني براي ايجاد آرامش در بيماران، تسريع روند درمان و نهايتا کاهش درد بهره مي گيرند; همچنين براي افرادي که به دليل بستري شدن زياد در بيمارستان دچار افسردگي شده اند نيز کاربرد دارد. کودکاني که با مشکل کمبود حافظه نيز مواجه هستند به وسيله موسيقي مي توانند اين توانايي خود را ارتقا بخشند. ذهن و جسم آرام يکي از ملزومات ايجاد زيبايي و سلامت در افراد به شمار مي رود. حتما نبايد بيمار باشيم تا از تاثيرات مثبت موسيقي برخوردار شويم، بلکه افراد سالم نيز مي توانند از مزاياي آن بهرمند شوند. اما چگونه مي توان از اثرات شفابخش موسيقي در زندگي شخصي استفاده کرد؟ فقط کافي است گوش دادن به موسيقي را در برنامه روزانه خود بگنجانيم; کاري که شايد تعداد زيادي از شما آن را انجام مي دهيد. روز خود را با يک آهنگ تند شروع کنيد تا به طور کامل هوشياري خود را به دست آوريد و براي انجام کارهاي روزانه آماده شويد. گوش دادن به موسيقي هنگام صبح توانايي ما براي مواجه شدن با استرس در طول روز را افزايش مي دهد. در مسير رفتن به محل کار نيز مي توانيد موزيک مورد علاقه خود را که مخصوص به خواننده خاصي است در اتومبيل گوش کنيد. 
همچنين مي توانيد از player mp3 استفاده و آهنگ هاي مورد علاقه تان را اجرا کنيد. اين کار هم تحمل وضعيت خيابان ها و ترافيک را برايتان ساده تر کرده و هم ذهن تان را براي انجام امور شغلي آماده مي کند. حين انجام کارهاي روزانه، هم مي توانيد به آهنگ هايي گوش دهيد که تمرکزتان را افزايش مي دهند و هم آهنگ هايي که ريتم تندي دارند و سطح انرژي تان را بالا نگه مي دارند. 
البته اين امر بستگي به نوع فعاليتي دارد که مي خواهيد انجام دهيد. با اين روش کاري که بايد به پايان برسانيد ديگر برايتان حالت يک وظيفه را نخواهد داشت و بيشتر شبيه فعاليتي مي شود که براي سرگرمي و لذت بردن آن را انجام مي دهيد و اين امکان وجود دارد که پس از مدتي بيش از پيش به کار خود علاقه مند شويد. موزيک، اکسير شفابخش ذهن، جسم و روح است. براي حفظ زيبايي، نيازمند ذهن و جسمي آرام، و رها شدن از هر گونه استرس هستيد. اجازه دهيد اثر شفابخش موسيقي قدرتي که ذهن و بدن تان به آن نياز دارد را به آنها هديه کند. 


به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.