عرفان:شيوانا

4 اسفند 1390   Negin Bagherani   مطالب و مقالات, علوم انسانی, عرفان   0 نظر   298 بازدید   |

 

سوامي شيواناندا در 8 سپتامبر 1887 در پاتاماداي در ايالت تاميل نادو واقع در جنوب هندوستان متولد شد. پدر و مادرش ونگوآير و پارواتي نام اورا كوپو سوامي گذاشتند. كوپو سوامي در دوران كودكي پسر بچه اي شاد و با نشاط بود كه بيشتر وقت خود را به چوب بازي، دوچرخه سواري و شنا مي گذراند. در عين حال او علاقه اي وافر به آموزش هايي ديني داشت و بارها لطف و بركات الهي به طرق مختلف براو تجلي مي كرد. در سال 1903 پس ازپايان تحصيلات متوسطه وارد انستيتو پزشكي مدرس شد. علت علاقه او به رشته پزشكي ميل به خدمت و ياري دردمندان بود...پس از پايان دوران تحصيل براي يافتن شغلي مناسب به مالايا Malaya رفت و در بيمارستان سرمبان استخدام شد. پس از مدت كوتاهي به علت وسعت اطلاعات و ابراز شايستگي هاي فراوان به سمت مديريت بيمارستان مفتخر شد.
در طي هفت سالي كه در بيمارستان كار مي كرد اثري عميق بر بيماران و ساير كارمندان و پزشكان گذاشت. او بسياري از شبها تا صبح در كنار بستر بيماران خود بيدار مي ماند و احساس سلامتي و اميد را در دل ايشان زنده نگه مي داشت.در اين دوران دركي عميق و متفاوت از سلامتي بدست آورد. او دريافت سلامتي در پرتو آرامش ذهن و روان وصحت اندام است و مداواي جسم به طور مستقل و بي توجه به روان، درمان قاطعي نخواهد بود . بنابراين به تحقيق و بررسي عميق تري پيرامون ابعاد وجودي انسان پرداخت. در همين ايام بود كه به افتخارات علمي متعددي نايل گشت.
او در چندين مؤسسه مهم علمي عضويت يافت از جمله انستيتو شفاي ملي هندوستان و كتابهاي نيز در رشته پزشكي تاليف كرد. همينطور يك ژورنال پزشكي به نام آمبورشيا تا مدتي توسط او چاپ مي شد. هر چند او اينك در شرايط بسيار مطلوبي به لحاظ مادي، اجتماعي و شغلي قرار داشت ولي ذهن او فقط متوجه سلامت همه جانبه و كامل تن و روان بود. به نظر مي رسد كه لطف الهي او را به سوي آن بيمارستان كشانده بود تا او نفس متغير موجودات و ناپايداري جهان را از نزديك و در ميان بيمارانش به وضوح مشاهده كند.
ذهن كنجكاو و دل پاك و آزاده اش او را بر آن داشت تا دست از موقعيت خود برداشته و به زادگاه خود بازگردد با اين نيت كه چون يك راهب دوره گرد « ساساني» زندگي كند و به آموختن و تمرين هنر يوگا بپردازد زيرا او اينك مي انديشيد يوگا روشي مكمل براي شفاي ظاهر و باطن انسان مي باشد. پس از مدتي رهسپار ريشي كش در شمال هندوستان شد، جايي كه به ماواي قديسين شهرت يافته بود. در سال 1924 بود كه بنابر روايتي كوپوسوامي 37 ساله در حاليكه در كنار رود مقدس گنگ نشسته و در بحر تفكر فرو رفته بود با يك يوگي قدرتمند و روشن بين كه محسور هاله روشن و درخشان او شده بود آشنا شد .نام اين استاد سوامي ويشواناندا بود كه اثري فوق العاده بر روي كوپوسوامي گذاشت. نام سوامي شيواناندا را نيز او به كوپوسوامي اعطا كرد. شيواناندا تحت الهام از استاد خود به معابد مختلفي سفر كرد ومراقبه ها و تمرينات مفصل و بسيار مشكلي را اجرا كرد.
در طي اين مدت و بعد ازآن در معابد ديگر معرفت او از علم و هنر يوگا كامل شد. او اينك دريافته بود راهي كه واقعاً مي تواند انسان را به شفاي جسم و روان نايل گرداند « يوگاست».
بنابراين از اين پس زندگي خود را وقف گسترش معرفت يوگا و همه گير شدن آن كرد.
به همين جهت در سال 1936 جمعيت زندگي الهي را بنيان گذاشت. رسالت اين جمعيا عبارتست از: « بيداري الوهيت در انسان و تفهيم اين مسئله كه انسان با طبيعت تا ژرف ترين لايه وجود يگانه و مرتبط است.»
از ديگر فعاليت هاي اين جمعيت خدمت به ابناء بشر، پرورش فضايل انساني و افزايش آگاهي معنوي بشر است. پس از تاسيس جمعيت زندگي الهي و استقرار در اشرام ريشي كش، جاذبه و معنويت شيواناندا آرام آرام سلاك و رهروان بسياري را به سوي او كشاند. اولين سانياسهاي او مي توان به سوامي چيداناندا كه هم اكنون نيز مديريت اشرام ريشي كش را به عهده دارد اشاره كرد.
از خواسته هاي مهم شيواناندا اين بود كه يوگا بر پايه هاي علم امروز تفسير شده و به صورت رشته اي دانشگاهي درآيد. اين سنكال پاي « قصد دروني» او نيز سالها پس از مرگش محقق شد.او با نگارش حدود 400 جلد كتاب در علوم يوگايي و ودانتا قدمي بس بلند در شناسايي معرفت كهن ودانتا و يوگا به مردم اين روزگار كرد. درواقع توانست يوگا را از كنج معابد و خلوتكده هاي هند خارج ساخته و خدمتي والا به نوع بشر كند.
او خود مي گفت:«من براي خدمت به شما زندگي مي كنم تاهمه شما را شاد كنم.». سرانجام سوامي شيواناندا در 14 جولاي 1963و در سن 76 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و به «ماها سامادي» وارد شد.روحش قرين آرامش باد.


به همّت: سونيا خندان
مسئول انجمن هاي: عر فان_ مسائل مختلف ادبي
ايميل: hakimnezami9990@yahoo.com
شناسه: hakimnezami9990


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.