استرس خطر مرگ را تا 5 برابر افزایش می دهد
استرس خطر مرگ را تا پنج برابر افزايش مي‌دهد
سطح بالاي هورمون استرس موسوم به "كورتيزول" مي‌تواند فاكتور مهمي براي پيش بيني احتمال مرگ ناشي از مشكلات قلبي و عروقي، هم در افرادي با سابقه ابتلا به اين بيماري‌ها و هم در افراد سالم باشد.
در شرايط استرس زا، بدن با توليد هورمون كورتيزول واكنش نشان مي‌دهد.
تاثيرات كورتيزول به بدن كمك مي‌كند كه خود را از استرس رها سازد اما اگر به مرور زمان ميزان كورتيزول بيش از حد طبيعي و معمول افزايش يابد، اين وضعيت با تشديد بروز فاكتورهاي خطرزاي قلبي - عروقي در ارتباط است و سبب بروز سندرم متابوليك و يا تصلب شرائين مي‌شود.
نيكل وگلزانگ، محقق مركز پزشكي دانشگاه آزاد هلند دراين‌باره گفت: پژوهش‌هاي پيشين نشان داده بود كه كورتيزول ممكن است خطر مرگ و مير ناشي از مشكلات قلبي را افزايش دهد اما تاكنون در هيچ پژوهشي اين فرضيه به طور مستقيم آزمايش نشده بود.
در اين پژوهش محققان 861 فرد 65 ساله و پيرتر را تحت مطالعه قرار دادند. ظرف 6 سال پس از آغاز تحقيقات 183 تن از اين افراد مردند.
محققان با آزمايش كورتيزول ادراري در داوطلبان دريافتند كه افزايش شديد اين هورمون خطر مرگ را تا پنج برابر بيشتر مي‌كند

0
0
0
0 نفر

1 نظر

 1. زنگ ها براي كه به صدا درمي آيند؟

  يك پژوهشگر اجتماعي بيشترين كاربران اينترنت و جستجوگران در فضاي چت را جوانان مي داند و معتقد است اين جوانان هم در نحوه استفاده صحيح از فناوري اينترنت و هم در زمينه برقراري ارتباط با جنس مخالف، آشنايي و ازدواج بي تجربه هستند، چرا كه آنها تنها با گفتگوهاي كوتاه چند جلسه اي بسرعت دلبستگي پيدا كرده، عاشق مي شوند و تصور مي كنند طرف مقابل هماني است كه سال ها به دنبالش مي گشته اند.
  دكتر سيدهادي معتمدي، معتقد است كه اين وضعيت بويژه در دختران جوان بيشتر شيوع دارد، چرا كه آنها به دليل احساسات خاص زنانه و زودباوري كه نسبت به ابراز عشق جنس مخالف دارند در كوتاه ترين زمان احساسات خود را بر منطق غلبه داده و چنان مجذوب طرف مقابل خود در آن سوي چت مي شوند كه حتي تصور اين كه اين ارتباط ممكن است ارتباطي از پيش برنامه ريزي شده براي بهره برداري هاي خاص باشد را به خود راه نمي دهند .
  وي تصريح مي كند ضروري است نحوه استفاده صحيح از فناوري اينترنت به عنوان واحدهاي درسي در مدارس به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود و از سوي ديگر بايد توام با اين قضيه براي نوجوانان و جوانان كاربران اينترنتي آگاه سازي انجام شود كه هم دختران و هم پسران از همان ابتداي آغاز چنين روابطي همواره هوشيار بوده و نسبت به كوچك ترين نشانه هاي احتمال عواقب سوء چنين ارتباطي حساس باشند و با هوشمندي و درايت صحيح در چنين ارتباط هايي سنجيده رفتار كنند.

  وقايع تلخي كه هر روز بر صفحات حوادث روزنامه ها نقش مي بندد، پرونده هاي متعدد زيردست بازپرسان و كارآگاهان دايره جرايم جنايي، افزايش آمار جرايم اينترنتي در كشور، افزايش آسيب هاي اجتماعي همچون دختران فراري، قتل، تجاوز به عنف و ... هشداري است مبني بر اين كه آمار جرايم و سوءاستفاده هاي اينترنتي در جامعه طي سال هاي اخير با رشد تصاعدي نگران كننده اي در حال افزايش است.

  هدف از اين گزارش تنها برانگيختن نگراني ها در جامعه نيست بلكه تلنگري است در درجه اول به نوجوانان و جوانان و خانواده هاي آنها كه آگاه باشند و هوشيار و در درجه بعدي به صاحب نظران، مسوولان و متوليان امر در حوزه آسيب هاي اجتماعي تا با درك عميق از اهميت برخي عواقب سوء اين پديده نوظهور، با برنامه ريزي صحيح براي ارتقاي سطح فرهنگ آحاد جامعه در رده هاي سني مختلف بويژه جوانان و نوجوانان گامي هر چند كوچك در راستاي پيشگيري و كنترل افزايش آمار جرايم اينترنتي و آسيب هاي اجتماعي ناشي از آن در جامعه بردارند.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.