تاریخچه جزیره کیش

24 فروردین 1398   maryam.pourmohammadi   مطالب و مقالات, گردشگری   0 نظر   540 بازدید   |

 

جزیره کیشجزیره کیش


 


جزیره کیش در میانه جنوب و مغرب بندر خاک، و در فاصله 6 فرسخی آن واقع بود.

درازای این جزیره، نزدیک به 4 فرسخ و پهنای آن، نزدیک به دو فرسخ بود. درباره تاریخ قدیم کیش، اطلاعات کاملی در دست نیست، ولی مسلم است.

جزیره ای را که آریان، ضمن بیان خط سیر اسکندر به نام (کامتینا) به آن اشاره  می کند، همین کیش است.

یکی از قدیمی ترین مصنفین اسلامی که به این جزیره اشاره  کرده، ابن خردابه است؛ وی می گوید: «جزیره کیش، فرسخ طول و عرض دارد، و در آن جا نخلستان و اراضی مزروع و گله های مواشی یافت می شود، و مغاض مرواریدی هم در آنجا هست؛ زیرا مردم آن، به مروارید خیلی توجه دارند، و اهمیت می گذارند.» 

از این گفته پیداست که جزیره مزبور در قرن سوم و چهارم هجری، محلی آباد و پر جمعیت بوده است. به طوری که در جزیره شهری وجود داشت که دارای بارویی مستحکم بود، و آب از برکه های متعدد حاصل می شد، و در نزدیکی ساحل، محلی برای صید مروارید بود.

این جزیره، لنگر گاه کشتی های بلاد هند و عرب بود، و نخلستانی داشت. شهر کیش در اواسط ساحل شمالی جزیره قرار داشت. اما رشد اصلی کیش، از قرن ششم هجری آغاز می شود.

در این قرن، سیراف، اهمیت تجاری خود را از دست می دهد و کیش، جانشین آن می شود. یاقوت حموی که در اوایل قرت هفتم هجری به این جزیره سفر کرده، آن را این گونه وصف می کند:

«جزیره کیش قیس که ایرانی ها آن را کیش می نامند، چهار فرسخ مساحت دارد، بسیار زیبا و قشنگ است، و اطراف آن را عمارت عالی و باغ های دل گشا احاطه کرده است. پادشاه عمان که تمامی این دریا در اختیار و فرمان او است در کیش اقامت دارد، و کشتی هایی که مابین هندوستان و فارس، ایاب و ذهاب می نمایند، در آن جا توفق می کنند. چندین آب انبار بزرگ برای ذخیره آب باران و پنج بازار معمور در آنجا موجود است. در این نقاط، صید مروارید هم می شود، و کلیه جزایر مجاور، تحت حکومت کیش است.»

جزیره کیش را به مناسبت نام قیس، پسر قیصر سیرافی، جزیره قیس نیز می گفتند. این جزیره تا سال 626 ق در اختیار ملوک بنی قیصر بود؛ ولی در زمان اتابک ابوبکر، وی با هم دستی سیف اللدین ابانصر کی قباد، صاحب هرمز، به کیش حمله کرد، و بنی قیصر را منقرض ساخت؛ ولی سیف الدین، حق سلغریان را نداد، و خود، صاحب کیش شد. اتابک ابوبکر در آمد، و آن جا را به دولت خانه قیس نام نهاد.

 

نویسند: مرضیه بخشایی

منابع:

ابن خردادبه، المسالک الممالک، ترجمه حسین قره چانلو

حموی، یاقوت، المعجم البلدان

لسترنج، گای، جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرقی، ترجمه محمد مراد بن عبدالرحمان
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.