تنش زدایی از زندگی روزمره

2 اردیبهشت 1398   maryam.pourmohammadi   مطالب و مقالات, روانشناسی   1 نظر   1513 بازدید   |

تنش زدایی از زندگی روزمرهتنش زدایی از زندگی روزمره


زمانی که استرس و اضطراب به صورت موجی فزاینده در شما ظاهر شود، بسیاری از ابعاد زندگی تان را تحت تأثیر قرار می دهد. از آنجا که در محیط کار تحت فشار بوده اید، زمان کمتری برای رسیدگی به خانواده، خوردن و خوابیدن دارید. هرچند که می دانید این کار اشتباه است، باز هم آنچنان در چنگ حوادث محل کار خود اسیر شده اید که به غذا خوردن در خانه اهمیت نمی دهید و دیر وقت به بستر خواب می روید.

در نتیجه، زندگی سرشار از استرس و اضطراب، یک عادت یا حتی یک اعتیاد می شود؛ بنابراین آن را طبیعی می انگارید و باز هم کار هایی می کنید که مخرب سلامت و شادابی شماست.

با این که بدن شما برای مدتی کوتاه در مقابل این بار عظیم، به طور چشمگیری مقاومت می کند، پس از چندی شروع به بروز واکنش منفی در مقابل این فشارها می‌نماید. وقتی که در اثر تحمل بار کارهای طاقت فرسای بدنی، ذهنی یا احساسی خود را به مرز کوفتگی و خستگی مفرط می رسانید، انرژی خود را آنقدر تخلیه کرده اید که اکنون باید بدون ذخیره ی انرژی بدوید.

پس منطقی است که اجازه ندهیم سر رشته ی امور از دستمان خارج شود. افراد مختلف در برابر یک برهه پر از اضطراب، استرس و تنش های روانی، واکنش های گوناگون نشان می دهند. برخی قادر به خوردن غذا نیستند و در نهایت لاغر و بیمار می شوند؛ در حالی که برخی دیگر به طور غیرعادی زیاد می خورند، به خصوص غذاهایی را می خورند که قبلا دوست نداشتند!

ممکن است فکر کنید که اگر در پاسخ به استرس و پریشانی، زیاد نخورید، مغلوب می شوید. اگر تمایل دارید که بدنی سالم و اندامی متناسب داشته باشید، لزوماً اینطور نمی شود؛ اما اگر به علت استرس و اضطراب به اندازه کافی غذا نخورید، برای تولید انرژی به منظور سازگاری با استرس، سوخت کافی در اختیار بدن خود نگذاشته اید.

بعضی از مردم در مواقعی که از عدم توانایی خود در انجام کارها می ترسند، سراسیمه در فعالیت هایشان گم می شوند و در تمام طول روز بدون وقفه و با فشار به دنبال کارهایشان می دوند. ممکن است این کار از دید دیگران حیرت انگیز و فوق العاده باشد؛ ولی عاقلانه ترین راه، انجام دادن کار زیاد نیست.

اینگونه افراد ممکن است فکر کنند که در وقت صرفه جویی می کنند؛ اما درحقیقت بدون طرح و نقشه سازمان داده شده، درحال
  تقلا هستند؛ پس درواقع وقت خود را هدر می دهند.

هر فعالیتی را می توان در یک دوره زمانی چند ساعته یا چند روزه انجام داد. برنامه ریزی در مورد این که هر روز کدام قسمت از یک کار را انجام دهید، امری ضروری است.

وقتی که تحت استرس باشید، به بدنتان فشار وارد می شود و هورمون های مختلف استرس‌زا در خون آزاد می شوند. گاهی حتی پس از، از بین رفتن عامل استرس، بازگشت به حالت عادی دشوار می شود.

برای جلوگیری از پریشانی و خستگی مفرط، داشتن حداقل یک علاقه یا سرگرمی، بسیار مفید است.

استرس مداوم نه تنها خوشایند نیست، بلکه برای سلامتی نیز مضر است. پس به یاد داشته باشید که شما ارزش این را دارید که از خودتان مراقبت کنید.

منبع: کتاب استرس و روش های مقابله

تألیف: وراپیفر

ترجمه: آزاده افروز و منا نقیبی راد


0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. خیلی خوبه که با نوشتن بخشهایی از کتاب، ما رو به خوندن کتاب های مختلف ترغیب میکنید...ممنونم مریم جون
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.