هنر خوب زندگی کردن

14 بهمن 1397   Negin Bagherani   مطالب و مقالات, روانشناسی   2 نظر   1541 بازدید   |

هنر خوب زندگی کردن



کمی در موردش فکر کنید:

هر چیزی هنری دارد و مطمئن باشید که خوب زندگی کردن هم از این قاعده مستثنی نیست.

بین همه هنرها بهتر است که در این هنر استاد شوید، چون بقیه هنرها را هم در بر میگیرد.

هنر خوب زندگی کردن یعنی زندگی خودتان را بر اساس جلوه ای ازآنچه هستید، آنچه به آن معتقدید، امیدها و آرزوهایتان بسازید.

البته ساختن یک اثر هنری از زندگیتان نیازمند تلاشی مداوم و خلاقانه است و البته باید هم اینطور باشد.

تفاوت میان خوب زندگی کردن و فقط زندگی کردن را میتوان با پختن یک غذا مقایسه کرد.

وقتی گرسنه هستید میتوانید چند ماده غذایی مختلف را که در دسترستان است بدون در نظر گرفتن ارزش غذایی، مزه یا ظاهر آن با هم قاطی کنید و غذایی درست کنید. این غذا فقط چیزی است برای پر کردن شکمتان و برآورده کردن آنی گرسنگیتان.

با اینکه می توانید یک غذای مغذی ، خوشمزه و خوشایند درست کنید که نه تنها نیازهای دیداری و عملی شما را برآورده میکند بلکه تجربه ای لذت بخش هم برایتان فراهم می آورد. البته غذای دوم نیاز به فکر، برنامه ریزی، تخیل و کار بیشتری دارد اما پاداشی که نصیبتان میکند بسیار بیشتر است. در مورد زندگی هم همینطور است
؛ می توانید بی تفاوت و بدون توجه به هیچ چیز خاصی زندگی کنید یا اینکه آن را به تجربه ای خوشایند و زیبا تبدیل کنید.

چطور از زندگیتان یک اثر هنری بسازید:

1- هر لحظه را به حساب بیاورید و نهایت استفاده را از آن ببرید. وقتی صبح از خواب بیدار میشوید، تصمیم بگیرید که پذیرای همه مشکلات و خوشیها باشید. آگاه باشید که همه تجربیات شما به دانش، لذت و درک شما از زندگی بستگی دارد. هر فعالیتی معنا و هدفی با خود دارد و با تشخیص آن میتوانید آمادگی خود برای رؤیارویی با آن را دو چندان کنید.

2- احساساتتان را ابراز کنید و زندگی ای بسازید که میخواهید، شما خاص هستید، فردیت خود را ابراز کنید و مشاهدات و بینشهای خود را با دیگران در میان بگذارید. محیط اطراف خود را به انعکاسی از آن فردیت و خاص بودن تبدیل کنید. برای مثال: اگر کلکسیونر یا ورزش دوست هستید یا سرگرمی خاصی دارید، خانه تان را با اشیاء و یادگاریهایی دکور کنید که بیانگر بخشی از شخصیت شما هستند. این کار سر بحث و گفتگو را باز میکند و چیزی در مورد شما را برای دیگران فاش میکند.

3- طرز فکری روشنفکرانه، پذیرا و قدرشناس داشته باشید. خود را برای هر آنچه که در زندگی پیش رویتان قرار میگیرد آماده کنید، وقتی این کار را بکنید احتمال پیش آمدن موقعیتهای ناخوشایند کمتر می شود و دلیل آن هم چیزی نیست جز میل شما برای ایستادن و مواجه شدن با آن. وقتی رفتاری روشنفکرانه و پذیرا داشته باشید زندگی بسیار راحت تر و بدون دردسر میگذرد.

4- کسی باشد که هستید و دنبال چیزی بروید که میخواهید. با خودتان راحت باشید و از اینکه دنبال آنچه«میخواهید» بروید نترسید، بسیاری از موقعیتها و همچنین موفقیتها به خاطر ترس از شکست و بی میلی برای ریسک کردن، از دست میروند. زندگی کوتاهتر از آن است که نخواهید هرازگاهی ریسک کنید. سعی کنید بیشترین استفاده را از تواناییهای خود بکیند، بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که یک درس ارزشمند از زندگی میگیرید.


5- شخصیتی محکم و متوازن با روابط دوستی، خانوادگی و اجتماعی خود داشته باشید؛ ما موجوداتی اجتماعی هستیم که برای آرامش، حمایت و رابطه به هم نیازمندیم. خیلی مهم است که برای همه روابطتان ارزش قائل باشید و در فعالیتهایی شرکت کنید که رضایت شما را از زندگی بالا میبرند و جامعه، کشور و دنیا را به محیطی بهتر و زیباتر تبدیل می کنند.
می دانید که خوب زندگی می کنید وقتی که: صبح بیدار میشوید و بیصبرانه منتظر هیجانی هستید که در انتظار شماست، خوشبین، بشاش و دلگرم هستید، به دیگران علاقه دارید و میخواهید با آنها و جهان پیرامونتان ارتباط برقرار کنید، روی مسائل خوب زندگی متمرکز میشوید و روی نقاط منفی آن کار میکنید. هوشیار، پذیرا و پر مشغله هستید، موانع را به فرصتهای بی نظیر تبدیل می کنید، از هر لحظه بیشترین استفاده را میبرید.

ما میتوانیم با ابرازاحساساتمان، روشنفکر و پذیرای تجربیات جدید بودن و نهایت استفاده را ازهر لحظه بردن، از زندگیمان یک اثر هنری بسازیم، فقط کافی است برای این کار تصمیم بگیریم.

نویسنده: جیمز آلبرت میشتر



0
0
0
0 نفر

2 نظر

 1. سلام نگین جان که گذاشتی این مطلب روفاطمه تیموری ازبوشهر
 2. یاد این شعر افتادم ؛
  زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
  هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود...
  صحنه پیوسته به جاست
  خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد...
  خیال و تصور منشاء خلاقیت و هنر است ،اما به شرطی که موقع رفتن هم مثل لحظه اومدن فکر نکنی در خیال و توهم بودی.
  ممنون از چیزایی که بهمون یاد دادین.

  من خیلی زیاااد درباره ش فکر کردم
  هنر زندگی و هنر خود بودن و هنر خیلی چیزای دیگه رو
  سالهااا بهش فکر کردم
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.