روانشناسی هنر خوب زندگی کردن

کمی در موردش فکر کنید: هر چیزی هنری دارد و مطمئن باشید که خوب زندگی کردن هم از این قاعده مستثنی نیست . بین همه هنرها بهتر است که در این هنر استاد شوید ، چون بقیه هنرها را هم در بر میگیرد . هنر خوب زندگی کردن یعنی زندگی خودتان را بر اساس جلوه ای ازآنچه هستید ، آنچه به آن معتقدید ، امیدها و آرزوهایتان بسازید . البته ساختن یک اثر هنری از زندگیتان نیازمند تلاشی مداوم و خلاقانه است و البته باید هم اینطور باشد . تفاوت میان خوب زندگی کردن و فقط زندگی کردن را میتوان با پختن یک غذا مقایسه کرد . وقتی گرسنه هستید میتوانید چند ماده غذایی مختلف را که در دسترستان است بدون در نظر گرفتن ارزش غذایی ، مزه یا ظاهر آن با هم قاطی کنید و غذایی درست کنید. این غذا فقط چیزی است برای پر کردن شکمتان و برآورده کردن آنی گرسنگیتان . با اینکه می توانید یک غذای مغذی ، خوشمزه و خوشایند درست کنید که نه تنها نیازهای دیداری و عملی شما را برآورده میکند بلکه تجربه ای لذت بخش هم برایتان فراهم می آورد . البته غذای دوم نیاز به فکر ، برنامه ریزی ، تخیل و کار بیشتری دارد اما پاداشی که نصیبتان میکند بسیار بیشتر است . در مورد زندگی هم همینطور است
؛ می توانید بی تفاوت و بدون توجه به هیچ چیز خاصی زندگی کنید یا اینکه آن را به تجربه ای خوشایند و زیبا تبدیل کنید .
چطور از زندگیتان یک اثر هنری بسازید :
1-هر لحظه را به حساب بیاورید و نهایت استفاده را از آن ببرید . وقتی صبح از خواب بیدار میشوید ، تصمیم بگیرید که پذیرای همه مشکلات و خوشیها باشید . آگاه باشید که همه تجربیات شما به دانش ، لذت و درک شما از زندگی بستگی دارد . هر فعالیتی معنا و هدفی با خود دارد و با تشخیص آن میتوانید آمادگی خود برای رؤیارویی با آن را دو چندان کنید .
2- احساساتتان را ابراز کنید و زندگی ای بسازید که میخواهید ، شما خاص هستید ، فردیت خود را ابراز کنید و مشاهدات و بینشهای خود را با دیگران در میان بگذارید . محیط اطراف خود را به انعکاسی از آن فردیت و خاص بودن تبدیل کنید . برای مثال : اگر کلکسیونر یا ورزش دوست هستید یا سرگرمی خاصی دارید ، خانه تان را با اشیاء و یادگاریهایی دکور کنید که بیانگر بخشی از شخصیت شما هستند . این کار سر بحث و گفتگو را باز میکند و چیزی در مورد شما را برای دیگران فاش میکند .
3- طرز فکری روشنفکرانه ، پذیرا و قدرشناس داشته باشید . خود را برای هر آنچه که در زندگی پیش رویتان قرار میگیرد آماده کنید ، وقتی این کار را بکنید احتمال پیش آمدن موقعیتهای ناخوشایند کمتر میشود و دلیل آن هم چیزی نیست جز میل شما برای ایستادن و مواجه شدن با آن . وقتی رفتاری روشنفکرانه و پذیرا داشته باشید زندگی بسیار راحت تر و بدون دردسر میگذرد .
4- کسی باشد که هستید و دنبال چیزی بروید که میخواهید . با خودتان راحت باشید و از اینکه دنبال آنچه«میخواهید» بروید نترسید ، بسیاری از موقعیتها و همچنین موفقیتها به خاطر ترس از شکست و بی میلی برای ریسک کردن ، از دست میروند . زندگی کوتاهتر از آن است که نخواهید هرازگاهی ریسک کنید . سعی کنید بیشترین استفاده را از تواناییهای خود بکیند ، بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که یک درس ارزشمند از زندگی میگیرید .
5- شخصیتی محکم و متوازن با روابط دوستی ، خانوادگی و اجتماعی خود داشته باشید ؛ ما موجوداتی اجتماعی هستیم که برای آرامش ، حمایت و رابطه به هم نیازمندیم. خیلی مهم است که برای همه روابطتان ارزش قائل باشید و در فعالیتهایی شرکت کنید که رضایت شما را از زندگی بالا میبرند و جامعه ، کشور و دنیا را به محیطی بهتر و زیباتر تبدیل می کنند .
می دانید که خوب زندگی می کنید وقتی که : صبح بیدار میشوید و بیصبرانه منتظر هیجانی هستید که در انتظار شماست ، خوشبین ، بشاش و دلگرم هستید ، به دیگران علاقه دارید و میخواهید با آنها و جهان پیرامونتان ارتباط برقرار کنید ، روی مسائل خوب زندگی متمرکز میشوید و روی نقاط منفی آن کار میکنید . هوشیار ، پذیرا و پر مشغله هستید ، موانع را به فرصتهای بی نظیر تبدیل می کنید ، از هر لحظه بیشترین استفاده را میبرید.

ما میتوانیم با ابرازاحساساتمان ، روشنفکر و پذیرای تجربیات جدید بودن و نهایت استفاده را ازهر لحظه بردن ، از زندگیمان یک اثر هنری بسازیم ، فقط کافی است برای این کار تصمیم بگیریم .

نویسنده : جیمز آلبرت میشتر0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام نگین جان که گذاشتی این مطلب روفاطمه تیموری ازبوشهر
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.