هشت روش موثر در بازسازي حافظه

آيا اخيرا فراموش مي کنيد دسته کليد خود را کجا گذاشته ايد؟
داخل اتاق مي شويد بدون اينکه بدانيد براي چه کاري به آن سمت مي رويد؟
آيا بعد از ريختن چاي در استکان قوري را در يخچال مي گذاريد؟
شماره تلفن منزل خود را فراموش مي کنيد؟هشت روش موثر در بازسازي حافظه
آيا اخيرا فراموش مي کنيد دسته کليد خود را کجا گذاشته ايد؟
داخل اتاق مي شويد بدون اينکه بدانيد براي چه کاري به آن سمت مي رويد؟
آيا بعد از ريختن چاي در استکان قوري را در يخچال مي گذاريد؟
شماره تلفن منزل خود را فراموش مي کنيد؟

نگران نباشيد! متخصصان معتقدند که استرس هاي روزمره تا حدي مغز انسان را تحت تاثير قرار مي دهند که کم حافظگي را به وجود مي آورد. توصيه هاي روانشناسان:

1. موز بهترين دوست حافظه: ويتامين
B بهترين تغذيه حافظه است و موز داراي اين منبع غني مي باشد.

2. مهرباني با خويشت: انجام کارهاي مورد علاقه مانند خريدن يک شاخه گل, کتاب رمان, ملاقات دوستان قديمي و... باعث افزايش ترشح هورمون " دوپامين " مي شود که احساس خوبي را در فرد به وجود مي آورد و اين افزايش تاثير مثبتي بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز که مسئول حافظه است مي گذارد.

3. قدم بزنيد: زنان يا مرداني که به طور مرتب قدم مي زنند بسيار کمتر دچار فراموشي مي شوند. چرا؟ تحقيقات نشان داده است که فعاليت, ارتباط مغزي را در بخشي که ذهن مسوول حافظه است گسترش مي دهد.

4. غذاي سس دار نخوريد: بر اساس تحقيقات انجام شده برروي عادت غذايي بيش از 8 هزار نفر, استفاده از اين نوع سس ها و غذاهاي سويا دار باعث کاهش قدرت حافظه مي شود. علت آن است که يک ماده شيميايي موجود در اين نوع سس ها و سويا که گفته مي شود ضد سرطان و بيماري قلبي است دقيقا عکس اين خواص را با خود دارد. با اين حال يک بار خوردن آن در هفته چندان مشکلي ندارد!

5. خواب به موقع: يک استراحت خوب مغز مي تواند اطلاعات بيشتر و بهتري را به حافظه شما باز گرداند تا مغزي که تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد .

6. بيشتر به خودتان برسيد: تحقيقات نشان مي دهد افرادي که رژيم هاي غذايي بسيار کم کالري در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رساني را بسيار کند انجام مي دهند، بلکه از ديگر افراد هم سن و سال خود که اين رژيم را ندارند نيز کمتر قادر به استفاده از حافظه خود مي باشند. لذا به فکر خود باشيد و رژيم هاي غير موجه را فراموش کنيد.

7. چاي گياهي بنوشيد: آهن براي عملکرد صحيح حافظه ضروري است و نوشيدني هاي کافئين دار به علت دارا بودن موادي به نام " تانن " (اسيد تانيک)، 75 درصد آهن موجود در بدن را از بين مي برند.

8. خوردن قند و شکر مصنوعي را کاهش دهيد: اين امر ممکن است در کاهش وزن به شما کمک کند اما نوشيدن بيش از يک يا دو نوشيدني رژيمي در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخريب مي کند. خوشبختانه تاثيرات منفي اين مسئله دائمي نيست و شما به راحتي مي توانيد با قطع مصرف شيريني هاي مصنوعي مجددا حافظه خود را اصلاح کنيد

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.