عنبیه شناسی یکی از شیوه های تشخیصی طب مکمل در جهان است که به ارزان ترین و ساده ترین روش تشخیص بیماری ها و اختلال های اندام درونی بدن شهرت دارد... 

به گزارش زندگي، درمانگران در این شیوه درمانی با بررسی سطح عنبیه چشم، رنگ و ویژگی های آن بیماری ها و اختلال های احتمالی بدن را شناسایی می کنند. دکتر مهرداد کریمی، دستیار طب سنتی و دانشجوی دکترای طب سنتی دانشگاه تهران جزئیات بیشتری از این شیوه درمانی با مخاطبان مجله ایده آل در میان می گذارد.
● بیماری های چشم آبی ها
متخصصـــــــان عنبیه شناسی براساس تحقیقات و مشاهدات خود، افراد چشم آبی را در گروه افراد مستعد ابتلا به سرماخوردگی، گلودرد و التهاب لوزه در فصل های سرد سال به ویژه زمستان می دانند. این متخصصان که غالبا از جمله درمانگران مکاتب درمانی طب سنتی و مکمل نیز هستند به افراد چشم آبی توصیه می کنند تا پیش از آغاز فصل های سرد سال نسبت به تخلیه و پاکسازی لنفاوی خود با مشاوره متخصص طب سنتی اقدام کنند تا در زمستان کمتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و بیماری های رایج فصل زمستان قرار گیرند. علاوه بر این، افراد چشم آبی استعداد ابتلا به اختلال در عملکرد کلیه ها، التهاب مثانه و همین طور ابتلا به بیماری های پوستی را دارند و باید در این زمینه نیز مراقبت های لازم را داشته باشند.
● دور این غذاها را خط بکشید
اگر در گروه افراد چشم آبی قرار دارید بهتر است از مصرف بیش از حد گوشت، پنیر، شیر و خامه پرهیز کنید و در عوض مصرف روغن زیتون و روغن تخم کتان را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. می توانید این روغن ها را برای طبخ غذا یا به همراه سالاد فصل میل کنید. علاوه بر این، مصرف جوشانده یا عرق گیاهانی مانند گل قاصدک، گیاه گزنه و بومادران نیز از جمله مواردی است که بهتر است این گروه در رژیم غذایی خود بگنجانند. زنجبیل یکی از بهترین مواد خوراکی برای چشم آبی هاست که به تقویت سیستم ایمنی آن ها بسیار کمک می کند.
● خطراتی که چشم قهوه ای ها را تهدید می کند
متخصصان عنبیه شناسی بر این باورند، افرادی که چشم های قهوه ای دارند استعداد ابتلا به بیماری هایی مانند چربی خون، دیابت، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه در آن ها در مقایسه با دیگران بیشتر است. از طرفی این افراد ممکن است در فصل های خیلی سرد یا در مناطق سرد سیر با اختلال جریان گردش خون در بدن شان روبه رو شوند که این مسئله به مرور مشکلاتی را برای آن ها به وجود می آورد. از این رو درمانگران طب سنتی به افراد چشم قهوه ای توصیه می کنند تا مصرف میوه های قرمز رنگ و سبزی هایی که رنگ آن ها سبزتیره است را بیشتر در برنامه غذایی خود قرار دهند و از مصرف چربی های اشباع شده و روغن های کلسترول دار پرهیز کنند. افرادی که چشم قهوه ای دارند در کنار این رژیم غذایی بهتر است از محیط های پراسترس و پرتنش نیز دوری کنند زیرا این افراد به دلیل حساسیت بالایی که دارند وقتی در معرض استرس و فشار قرار می گیرند با فشار خون و افزایش کلسترول روبه رو می شوند.
● چشم مخلوط ها مواظب دستگاه گوارش شان باشند
افرادی که رنگ چشم مخلوط دارند یعنی چشم آن ها در بخش مرکز قهوه ای رنگ و در محیط آن سبز رنگ است افرادی هستند که استعداد زیادی در ابتلا به بیماری ها و اختلال های عملکردی دستگاه گوارش دارند. این گروه در مقایسه با سایر مردم بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های لوزالمعده، کیسه صفرا و کبد قرار می گیرند. حتی گاهی ممکن است دستگاه گوارش این افراد تمایل به تنبلی و کم کاری داشته باشد که این مسئله با رعایت رژیم غذایی خاص و مشاوره با متخصص طب سنتی قابل درمان است. درمانگران بر این باورند، افرادی که چشم مخلوط دارند بهتر است از گیاهان دارویی مانند پوست لیمو یا نارنج و گیاه دارویی افسنتین به صورت چای یا دم نوش استفاده کنند. علاوه بر این، مصرف گیاهان دارویی دیگری مانند مرزنجوش و نعنا به همراه غذا یا در میان وعده ها نیز به این افراد توصیه می شود.
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.