ارتباط مرگبار بين چاقي و سرطان
ارتباط مرگبار بين چاقي و سرطان
بر طبق مطالعه اي که ارتباط چاقي وسرطان را بيشتر از قبل نشان داده است چنين نتيجه گيري شده است که کاهش وزن مي تواند مانع از بروز يک ششم سرطانهاي منجر به مرگ در آمريکا ( بيش از ۰۰۰/۹۰ نفر در سال ) شود...محققين بمدت ۱۶ سال ، ۰۰۰/۹۰۰ نفر را که در ابتدا مبتلا به سرطان نبودند مورد بررسي قرار دادند و در انتها به اين نتيجه رسيدند که افزايش وزن باعث ۱۴ درصد مرگهاي ناشي از سرطان در مردان و ۲۰ درصد در زنان مي باشد . اگر چه قبلاً اين ارتباط مشخص شده بود اما در اين تحقيق که ۱۰ بار بزرگتر از تحقيقات وسيع قبلي بوده اين مسئله را کاملاً اثبات مي کند .

مطالعات قبلي ارتباط وزن اضافي با سرطانهاي رحم ، پستان ، کولون ،‌ رکتوم ، کليه ، مري کيسه صفرا را نشان داده بود . اين مطالعه همچنين ارتباط چاقي را با سرطانهاي گردن رحم ، تخمدان ، مولتيپل ميلوما ، لنفوم غيرهوچکيني ، کبد ، لوزالمعده و در مردان معده و پروستات را نشان داد .

محققين ارتباطي بين چاقي و سرطانهاي مغز ، پوست و مثانه پيدا نکرده اند .

به دو دليل عمده ارتباط بين چاقي و سرطان در زنان بيشتر از مردان است اول اينکه اکثر زنان چاق هستند و دوم اينکه سرطان پستان در اينجا نقش بسيار مهمي دارد زیرا اين سرطان يکي از شايعترين سرطانها مي باشد .

چربي زياد بدن به دلايل مختلفي در بروز سرطان و مرگ ناشي از سرطان تأثير مي گذارد .

اولاً باعث افزايش استروژن خون شده که ريسک سرطانهاي دستگاه توليد مثل زنان را افزايش مي دهد ، دوماً خطر برگشت اسيد را زياد مي کند که باعث سرطان مري مي شود .

سوماً سطح انسولين را بالا مي برد و در نتيجه بدن هورموني را مي سازد که باعث تکثير سلولها مي شود .

چاقي همچنين باعث مشکل تر شدن تشخيص و درمان سرطان مي شود و ديدن يا لمس توده ها و برجستگي را مشکل تر مي کند . همچنين افراد چاق بعلت خجالت از وضع ظاهري خود جهت ويزيت منظم کمتر به پزشک مراجعه مي کند .

عمل جراحي و همچنين راديوتراپي براي افراد چاق مشکل تر مي باشد و همينطور تصميم گيري براي ميزان صحيح داروي شيمي درماني براي افراد چاق مشکل مي باشد . زيرا گاهي بافت چربي مواد شيميايي را جذب مي کند .

تغيير نگرش ها و برخوردها در مورد مسئله چاقي همانند سيگار بايد تغيير يابد . محل کار ، مدرسه و مجامع عمومي بايد به شکلي تغيير يابد که صرف غذا و ورزش راحت تر شود .0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.